فجایعی که در صورت جایگزینی عربستان بجای اردن در خاور میانه اتفاق می افتد!

به گزارش وعده صادق ،’دیوید ایگناشس’ ستون نویس واشنگتن پست در این نوشتار آورده است:
چهار دهه است که میان دو کشور آمریکا و اردن یک نقطه صفر مرزی در داخل خاک آمریکا وجود داشته و آن؛ ستادی بوده است در وزارت خارجه امریکا به نام ‘ دپارتمان اطلاعات عمومی’ موسوم به ( GID ‘، ) General Intellgigence Department ‘.
این ستاد در یک ساختمان مجزا در خیابان مردم قرار دارد و پرچم ترسناک سیاه رنگی هم در انتهای جاده منتهی به ساختمان به اهتزاز درآمده است.
این ستاد به خوبی تجسم می کند که چه نقشی اردن در سیاست خارجی آمریکا به عنوان دوست ویژه آمریکا ایفا می کند.
نسل های متمادی است که افسران سازمان ‘سیا’ در این ستاد تربیت می شوند و آموزش می بینند تا در علمیاتهایی مشترک با اردنی ها با گروههای تروریستی فلسطینی و ‘القاعده’ و ” داعش’ مبارزه کنند. و اما در این ستاد تنها کاری که از اردن ساخته است این است که مامورانی را استخدام می کند تا در جاهایی که آمریکا امکان جاسوسی کردن ندارد این نیروهای اردنی وارد عمل شوند.
مقامات آمریکایی GID را یک شریک توانای آمریکا در امر مبارزه با تروریسم می شناسند. اردن یک سکوی کلیدی برای عملیاتهای آمریکا در منطقه است.
اما با وجود همه مزایای همکاری مشترک آمریکا و اردن؛ روابط دو کشور چندی است که ملتهب شده است.
اردن هم همچون سایر متحدان آمریکا که دارای خدمات دهی قوی نظامی و اطلاعاتی به امریکا هستند؛ اما به هر جهت او نیز همانقدر که مشکل مسائل امنیتی و دفاعی دارد, مشکل آب ونان هم دارد.ارتش و سرویس جاسوسی اردن یقینا عامل حفظ ثبات کشورند. اما این دو هرگز نمی توانند دیون سرسام آور اردن را مستهلک کنند.
در دپارتمان GID هم این بحث مطرح است که امروز؛ نیاز فوری اردن یک پیمان مساعدت مالی با ‘صندوق بین المللی پول است.
ازسال ۱۹۲۱که خاندان سلطنتی ‘هاشمی’ بر اردن حاکم شده است، اردن بر روی یک طناب محکم راه رفته است.امااین کشور امروز دچار مشکلات عدیده ریز و درشت است. مدارس اردن و خدمات اجتماعی آن سراسر مملو است از ۱٫۳ میلیون آواره سوری. اردن را شش کشور همسایه عرب او احاطه کرده اند که همگی یا شکست خورده اند و یا در شرف در هم شکسته شدن اند.
اردن با دو ارباب دیرینه خود در منطقه شامل عربستان و امارات هم اصطکاک پیدا کرده است.
صاحب نظران سیاسی معتقند که اوضاع اردن از این هم بدتر خواهد شد. چون اوضاع منطقه دائما در حال تغییر است و سمت و سوی وفاداری ها هم در حال تغییر. در مجموع؛ اوضاع خیلی درهم و برهم و گنگ است.
در تمام این سالها در مقابل این هجمه مشکلات, تنها امید و نقطه قوت اردن به پشتیبانی قوی آمریکا بوده است. در کنگره هردو جناح از اردن حمایت کرده اند و ‘سیا’ و ‘پنتاگون’ و وزارت خارجه هم همینطور.
دو کشور قرار است هفته آینده در روز ۱۳ فوریه /۲۴بهمن / با هم یک یادداشت تفاهم امضا کنند. طبق این سند؛ کمک مالی سالانه آمریکا به اردن برای پنج سال دیگر تمدید خواهد شد و رقمش شاید از ۱٫۲۷۵ میلیارد دلار کنونی به ۱٫۵ میلیارد دلار افزایش یابد.
به هر حال هرچند کمک مالی آمریکا به اردن در شئون غیرنظامی افزایش می یابد, اما به هر حال محور روابط دو کشور همچنان ؛ نظامی است.
پنتاگون در نظر دارد پایگاه هوای یاش در ‘موفق سالتی’ Muwaffaq Salti در مرکز اردن را توسعه دهد و پایگاه هوایی دیگری را هم در “H-4′ احداث کند. پنتاگون برای این طرح ها بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته است. “H-4′ یک پاسگاه دورافتاده در نزدیکی مرز با سوریه است که به نوشته مطبوعات امکان دارد برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شود.
علاوه براین, سیا هم تصمیم دارد کماکان به همکاریهای اطلاعاتی اش با اردن ادامه دهد. طبق اعلام مقامات GID، این ستاددرسال ۲۰۱۷ با همکاری ‘سیا’ ۴۵ فقره توطئه تروریستی را در خارج از مرزهای اردن خنثی کرده است .
اما اوضاع خاورمیانه تغییر کرده است. اردن دیگر همچون گذشته بهترین دوست آمریکا در خاورمیانه به حساب نمی آید. عربستان جای او را گرفته است.
دولت ‘ترامپ’ به تشویق پشت پرده اسرائیل؛ شیفته ولیعهد جوان عربستان ‘محمد بن سلمان’ شده است . این شاهزاده جوان سعودی؛ میهمان پرافتخار تازه میز ضیافت آمریکاست.
حالا بعضی از اردنی ها احساس می کنند دیگر از چشم آمریکا افتاده اند. محمد بن سلمان دارد جایگاه دیرینه اردن نزد واشنگتن را احراز می کند.
رهبر سعودی امروز دارد همان مسیری را می پیماید که اردن سالها پیش پیمود؛ و آن مدرن شدن است. بن سلمان دارد از پادشاهی سعودی, عربستانی نو می سازد و کشور را مدرن می کند به نحوی که برای هر فردی با هر سلیقه و گرایشی قابل زندگی کردن باشد. او دارد قرائتی میانه رو از دین (مبین) اسلام را در کشور حاکم می سازد.
بن سلمان دارد سعی می کند خود را’ قهرمان تغییر ‘ در جهان عرب بشناساند. این نقش راسالها بودکه’عبدالله دوم’ پادشاه اردن یدک می کشید.
و اما در رابطه با موضوع فلسطینیان. محمد بن سلمان از ‘ توافق نهایی’ ترامپ برای حل مشکل اسرائیل – فلسطینیان حمایت کرده است در حالیکه اردن نسبت به قبول یا رد آن مردد است.
مع الوصف؛ نگرانی امروز ‘امان’ از دیپلماسی نفاق افکن ترامپ است به خصوص در مورد خاورمیانه. اردن می ترسد مبادا این نوع نگرش سیاسی؛ بالاخره کار دست اردن خواهد داد. مشخص ترین مصداق این دیپلماسی نفاق افکنانه ترامپ، تصمیم او در ماه دسامبر بود که ‘بیت المقدس’ را پایتخت اسرائیل اعلام کرد و دستور داد تا سفارت آمریکا در اسرائیل از تل آویو به بیت المقدس منتقل شود. این تصمیم ترامپ سیاست چندین و چند ساله آمریکا در قبال این موضوع مهم را بکلی دور ریخت.
این موضع دولت آمریکا یقینا عرصه را بر اردن هم تنگ خواهد کرد. اردن پذیرای یک جمعیت عظیمی از آوارگان فلسطینی است.
‘محمود عباس’ رئیس حکومت خودگردان فلسطین طرح صلح ترامپ برای مناقشه اسرائیل – فلسطینیان را رد کرده است . اردن هم که این طرح را قبول ندارد اما می ترسد مبادا ناچار شود حداقل با بخشهایی از آن موافقت نماید.
این دلدادگی کاخ سفید ترامپ با محمد بن سلمان؛ در مقطعی مطرح می شود که روابط اردن با ریاض سرد شده است.
طبق اظهار نظر یک مقام برجسته اردنی؛ دو کشور در سه زمینه با هم اختلاف دارند.
اردن در ائتلاف به رهبری عربستان برای تهاجم به یمن شرکت نکرد و هیچ سربازی هم به آن نفرستاد. جنگ یمن از سه سال پیش شروع شده است.
اردن ضمنا در دعوای میان عربستان و قطر هم سعی کرد خود را از معرکه دور نگاه دارد. هم اکنون ۵۰ هزار اردنی در قطر کار می کنند.
نهایتا آنکه اردن از فراخوان سعودی برای غیرقانونی خواندن ‘ اخوان المسلمین’ و سرکوب کردن آن هم تبعیت نکرد. مدعای اردن این بود که ‘ دپارتمان اطلاعات عمومی ‘ GID عملیاتهای سری برای مهار کردن ‘ اخوان المسلمین انجام می دهد و این عملیات به مراتب موثرتر از اقدامات عربستان در این زمینه است.
در مجموع آنکه؛ اردن همیشه کارگری بوده است بی جیره و مواجب در خدمت آمریکا.
بیگاری کشیدن از اردن کار چندان سختی برای آمریکا نیست. چون؛ اردن یک پیمان محکم صلح با اسرائیل دارد و درعین حال با جهان مدرن و سکولار هم کاملا هماهنگ است.
اما گویا گاهی اوقات به نظر می رسد که هواپیمای اردن بر روی خلبان اتوماتیک (خودکار) تنظیم شده است و خود خودش را می راند.
اگر پادشاهی هاشمی مثل خیلی از همسایگانش سردرگم و بلاتکلیف بماند؛ یقینا فجایع ناگواری به بار خواهد آمد. حداقل برای اسرائیل در همسایگی اردن؛ که اینطور خواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.