کد خبر : 102664
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
256 اشتراک

لاشه هواپیمای تهران – یاسوج پیدا شد/کسی زنده نمانده

به گزارش وعده صادق ، مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به آخرین وضعیت امداد و نجات گفت: اولین تیم با یک فروند بالگرد در محل اعلام شده فرود آمد و هلیکوپتر توانست نیروهای خود را تخلیه کند. ارتباط تلفنی و بی‌سیمی با عوامل ما در پای لاشه هواپیما برقرار شده است.  رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ادامه داد: تیم دوم آماده اعزام است و تیم مستقر در محل می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری در اختیار ما قرار دهد و از این لحاظ بسیار اهمیت دارد. اگر بتوانیم پرواز های بعدی را هم ادامه دار  داشته باشیم ان‌شالله به سرعت می‌توانیم اجساد را منتقل کنیم.

 ۴ نفر از تکاوران ارتش در نزدیکی محل سقوط هواپیما پیاده شدند
  یک مقام مسئول که در محل نزدیکی سقوط هواپیماحضور دارد گفت: لحظات پیش ۴ تن از تکاوران نیروی زمیین ارتش در عملیات هلی برد در نزدیکی محل سقوط هواپیما پیاده شده و جستجو را برای یافتن اجساد آغاز کردند.
اگر هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد/کسی زنده نمانده است 
خلبان بالگرد یابنده لاشه ای تی آر گفت: قطعات هواپیما بسیار ریز شده بود و احتمال زنده بودن مسافران وجود ندارد. کاپیتان علی فراهانی خلبان بالگرد نیروی هوافضای سپاه که موفق به یافتن لاشه هواپیمای ای تی آر آسمان شده است،  گفت: صبح امروز وارد منطقه مورد نظر شدیم و از زمانی که گشت زنی را شروع کردیم یک ساعت بعد موقعیت سقوط هواپیما را پیدا کردیم و آن را گزارش دادیم.  وی با بیان اینکه موقعیت سقوط در مسیر پروازی هواپیما قرار داشت اظهار داشت: این هواپیما دقیقا به نوک قله برخورد کرده بود ولی نمی دانیم چرا ارتفاع آن کم شده است.
ما در ابتدا لکه ای دیدیم و بعد هم تعدادی از قطعات هواپیما را مشاهده کردیم که درنهایت تایید شد محل برخورد بوده است.  فراهانی ادامه داد: ارتفاع هواپیمای ای تی آر که در موقعیت بالای چهار هزار متری لاشه آن پیدا شد در حالت عادی باید تا دو هزار پا بالاتر از این می بود ولی احتمالا اتفاقی افتاده که ارتفاع هواپیما کم شده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر ۵۰ متر بالاتر بود می توانست قله را رد کند ولی ممکن است جریان هوا هواپیما را به پایین کشانده باشد البته تا زمانی که جعبه سیاه پیدا نشود علت وقوع حادثه مشخص نخواهد شد.  خلبان بالگرد اظهار داشت: چیزی از هواپیما باقی نمانده بود و لاشه آن خیلی ریز شده بود ارتفاع هلی کوپتر را کم کردیم و توانستیم قطعاتی بیابیم که متعلق به بدنه هواپیما است.  به گفته فراهانی احتمال زنده ماندن سرنشینان پس از برخورد وجود نداشته است.
گفتگوی تلفنی آخوندی با جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش
 وزیر راه و شهرسازی طی تماس تلفنی با امیر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش درخواست کرد آنها کار انتقال اجساد را بر عهده بگیرد.امروز اول اسفند ماه در جلسه بررسی حادثه هواپیمای تهران-یاسوج که در سازمان هواپیمایی کشوری با حضور مسئولان صنعت هوانوردی کشور برگزار شد، ‌ عباس آخوندی طی گفتگویی با امیر نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش خواستار انتقال اجساد از سوی ارتش به شایسته‌ترین نحو شد.  وی همچنین در این گفتگو تاکید کرد: ورزیده‌ترین گروه برای دسترسی و انتقال اجساد ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر راه و شهرسازی همچنین خواستار انتقال پیکر جانباختگان تا قبل از غروب امروز شد.  در همین رابطه وزیر راه و شهرسازی به و حید ازوجی معاون توسعه مدیریت و منایع سازمان هواپیمایی ماموریت داد تا ارتباط مستقیم با خانواده‌های جانباختگان حادثه هواپیمای تهران-یاسوج را در اسرع وقت بر عهده بگیرد و گزارشی از روند اقدامات خود ارائه کند.
در جلسه بررسی حادثه هواپیما در سازمان هواپیمایی کشور علاوه بر وزیر راه و شهرسازی علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، رحمت‌اله مه‌آبادی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی، سردار موسوی فرمانده سپاه حفاظت هواپیمایی، سردار مهری فرمانده پلیس فرودگاه های کشورو جمعی از مدیران کل سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌ها حضور داشتند.
انتقال اجساد به پایین کوه دشوار است
 محسن مهرعلیزاده اظهار داشت: تاکنون هیچ جنازه ای در محل سقوط پیدا نشده است.  وی با بیان اینکه به احتمال قوی همه سرنشینان هواپیما جان خود را از دست داده اند، افزود: برخورد این هواپیما بسیار سخت بوده است که در ارتفاع ۱۳ هزار پایی سقوط کرده است.  استاندار اصفهان تصریح کرد: اگر هواپیما راهی برای حرکت در سمت راست پیدا می کرد می توانست از قله عبور کند.
 با توقف عملیات تا ظهر چهارشنبه عملیات از شنبه ادامه می یابد
  وی با بیان اینکه همه نیروها برای تخلیه هرآنچه که در ارتفاعات وجود دارد، به این نقطه اعزام شده اند، اظهار داشت: زمان ما تا ساعت ۱۰ صبح فردا خواهد بود چراکه بعد از آن امکان پرواز بالگردها به دلیل شرایط آب و هوایی فراهم نیست.  مهرعلیزاده تصریح کرد: احتمال زیاد می دهیم اجساد به سه قسمت تقسیم شده باشند و همین کار را برای ما دشوار کرده است.  وی افزود: در صورتیکه عملیات تا ظهر چهارشنبه متوقف شود، ادامه آن از روز شنبه خواهد بود.
  ارتباط ارتش با رادارهای بین المللی برای پیدا کردن محل دقیق سقوط  
استاندار اصفهان محل برخورد هواپیما را در حوزه استان اصفهان دانست و گفت: به دلیل دشواری کار دو هزار نیروی متخصص را در منطقه مستقر کردیم و تا زمانیکه جست و جو میسر باشد به عملیات ادامه می دهیم.  وی افزود: ارتش توانست با ارتباطات خود با نیروهای بین المللی، از رادارهای خود و نیز تصاویر کشورهایی همچون روسیه برای تعیین محل دقیق استفاده کند.  مهرعلیزاده با بیان اینکه بالگرد سپاه برای نخستین بار توانست لاشه را ببیند، ابراز داشت: امیدوارم تا قبل از ساعت ۱۰ صبح فردا بتوانیم همه اجساد را پیدا و خارج کنیم که در همین راستا تا عصر امروز همه نیروهای مورد نیاز در منطقه تخلیه خواهند شد.
جبهه بارشی جدید ساعاتی دیگر وارد منطقه می‌شود
 رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: درباره علل وقوع این حادثه پارمترهای زیادی می‌تواند وجود داشته باشد و پس از انتقال هواپیما به تهران در حداقل زمان ممکن جعبه سیاه هواپیما بررسی می‌شود. علی عابدزاده درخصوص بررسی علل سانحه هواپیمای ATR تهران- یاسوج، اظهارداشت: این هواپیما توسط کارخانه سازنده پشتیبانی می‌شد و تجهیزات هواپیما بسیار کامل بود.  وی افزود: درباره علل وقوع این حادثه پارامترهای زیادی می‌تواند وجود داشته باشد و پس از انتقال هواپیما به تهران در حداقل زمان ممکن جعبه سیاه هواپیما بررسی می‌شود.  وی با تاکید بر اینکه در اولین فرصت پس از دریافت جعبه بررسی علل سانحه آغاز می‌شود، گفت: در تلاش هستیم در حداقل زمان ممکن پاسخگو باشیم.  به گزارش فارس همچنین استاندارد کهگیلویه و بویر احمد گفت: برنامه‌ریزهای لازم به عمل آمده که پس از رسیدن به محل پیکر جانباختگان را به شهر یاسوج منتقل کنیم تا زحمت خانواده‌ها کاهش یابد و به نوعی مساله را مدیریت کنیم.  وی با اشاره به وضعیت آب و هوایی در منطقه گفت: پیش‌بینی سازمان هواشناسی این بوده که جبهه‌ای که وارد کشور می‌شود تا ساعاتی دیگر به منطقه می‌رسد. بنابراین برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای که نیروها را هر چه سریعتر به محل سقوط هواپیما برسانیم تا قبل از ورود سامانه جدید عملیات انتقال پیکرها به پایان برسد.
انتقال پیکرها از ۲ جبهه زمینی و هوایی انجام می‌شود
علی‌محمد احمدی دقایقی پیش با اشاره به پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران به یاسوج اظهار داشت: با دسترسی به پیکرهای مسافران این پرواز و انتقال به پزشکی قانونی کهگیلویه و بویر احمد در کوتاه‌ترین زمان، سعی در کاستی سختی و مشقت خانواده‌های این قربانیان و مدیریت مطلوب این موضوع داریم.  وی پیرامون شرایط جوی در ساعات آینده تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی جبهه‌ای که از شمال‌غرب و غرب وارد کشور شده است تا ساعات پایانی روز جاری به این منطقه خواهد رسید، این درحالی است که تمام تلاش ما در جبهه زمینی و هوایی در رساندن نیروها به منطقه سقوط است تا بدین وسیله بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان پیکرها را به پایین قله منتقل کنیم.  استاندار کهگیلویه و بویر احمد افزود: امید است با مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شده و با حضور نیروهای سپاه، تکاوران ارتش، بسیجیان، هلال احمر و دیگر نیروهای امدادی بتوانیم هرچه سریع‌تر این امر را محقق کرده و اجساد را به پایین منتقل کنیم.
بسیج همگانی برای انتقال پیکر کشته‎شدگان و قطعات هواپیما
محسن مهرعلیزاده دقایقی پیش اظهار داشت: با کاوش‌های دیروز اعم از سپاه، بسیج و ارتش، نیروی انتظامی و هلال احمر هواپیما ردیابی شد.  وی افزود: دیشب جلسه‌ای با فرماندهان ارتش در اصفهان داشتیم، امروز با انجام پرواز بالگردها هم از طرف سپاه، هم هلال احمر و ارتش، محل سقوط پیدا شد و با کارشناسی انجام شده مسئولان شرکت آسمان هم تایید کردند.  استاندار اصفهان گفت: آرم شرکت آسمان مشخص و تایید شد، نیروها شامل کوهنوردان و سایر بخش‌ها بسیج شدند تا نسبت به تخلیه قطعات هواپیما و پیکر عزیزان این حادثه اقدام شود.  وی در پاسخ به این سئوال که چه تدابیری در صورت پایدار نبودن شرایط جوی در نظر گرفته شده است، گفت: هواشناسی پیش‌بینی کرده که امروز عصر هوای ارتفاعات مساعد نخواهد بود، دیروز نیز که در ارتفاعات بودیم تکان‌های بسیار امکان عمل را می‌گرفت، البته با توجه به اینکه نیروها به شکل کوهنوردی وارد عمل خواهند شد دستمان بازتر است.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir