کد خبر : 10320
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۴
142 اشتراک
آخرین عناوین

ادامه رکود ضررش بیشتر از تورم است/ دولت تلاش دارد وکیل‌الدوله‌ها به مجلس بروند

به گزارش وعده صادق، اولین نشست از سلسله نشست‌های کاندیداهای ائتلاف اصولگرایان با حضور لطف‌الله فروزنده عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران و محمد ناظمی اردکانی امروز در خبرگزاری فارس برگزار شد.

ناظمی اردکانی در پاسخ به سؤالی درباره برنامه ائتلاف اصولگرایان برای خروج از رکود و رونق تولید، گفت: نگاه به مسائل اقتصادی دو دیدگاه متفاوت وجود دارد که یک نگاه به بیرون و دیگری به درون است.

وی با بیان اینکه شورای ائتلاف اصولگرایان اعتقاد چندانی به نگاه به بیرون برای رونق اقتصادی ندارد، ادامه داد: به‌دلیل اینکه کشور ظرفیت‌های بارزی از جمله ذخایر زیرزمینی به‌مانند نفت، گاز و معادن مختلف وجود دارد و در هر کدام از این زمینه‌ها رتبه اول و دوم دنیا را در اختیار داریم و از بعد توسعه انسانی رتبه بسیار بالایی داریم، باید نگاه‌مان برای رونق اقتصادی درونی باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: اگر بتوانیم در جهت اصلاح ساختارهای مدیریتی و بهبود مدیریت در کشور تلاش کنیم و متکی بر مدیریت جهادی باشیم  می‌توانیم ظرفیت‌ها را احیا و رشد اقتصادی ایجاد کنیم.

ناظمی اردکانی ادامه داد: آن‌طور که در برنامه پنجم توسعه درباره رشد اقتصادی پیش‌بینی شده بود تحقق نیافت و باید رکود را پشت سر گذاشت تا معیشت مردم بهبود یابد، بنابراین نگاه به درون، نگاه به استقلال کشور یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

لطف‌الله فروزنده در این نشست با بیان اینکه دولتمردان یازدهم قول داده بودند که سطح معیشت مردم را پس از اجرایی شدن برجام حل کنند، گفت: اما هنوز در رکود هستیم و نوع نگاهی که دولت پس از برجام دارد مشکلات تولید را حل نمی‌کند.

وی با ابراز اینکه یکی از معضلات تولید، واردات بی‌رویه و نداشتن مدیریت روی واردات است، گفت: امروز ۵۲ میلیارد دلار واردات داریم و ۱۳۸ نوع کالا در کشور وجود دارد که از لحاظ کیفیت رتبه خوبی دارند که می‌توان با حمایت از نظام تعرفه‌گذاری و حتی تولید داخلی گام برداشت.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با تأکید بر اینکه ۱۵هزار واحد تولیدی تاکنون تعطیل شده است، گفت: ۶ میلیون نفر در صنایع دستی شاغل بودند که به یک میلیون نفر رسیده‌اند.

فروزنده گفت: تاکنون ۶۰ هیئت خارجی به کشور سفر داشته‌اند اما کوچکترین سرمایه‌گذاری انجام نشده و آنها تنها به فکر تسخیر بازارهای ما هستند.

وی درباره خرید چندین فروند ایرباس از کشور فرانسه گفت: این هواپیماها تشریفاتی هستند و تنها ۵ درصد مشکل کشور را حل می‌کنند به‌جای آنها می‌توانستیم ۳۰۰هزار تاکسی فرسوده را که ۵۰ درصد آلودگی را به وجود می‌آورند نوسازی کنیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با اظهار “۲۴ میلیارد دلار در کشور قاچاق داریم و باید آن را مدیریت کنیم” خاطرنشان کرد: در جهت روان‌سازی صادرات کالاهای ایرانی در کشورهای همسایه برنامه‌ای نداریم.

فروزنده با اعلام اینکه حتی در قانون برنامه ششم توجه به واردات است اظهار داشت: نگاه در برنامه ششم به‌سمت حمایت از تولید ملی نیست که با این نگاه رقابتی در اقتصاد به وجود نمی‌آید.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا دولت توانسته در بحث خروج از رکود موفق باشد یا خیر، گفت: رئیس جمهور یک سال پیش گفت از رکود عبور کرده‌ایم اما کارشناسان و صاحب‌نظران نیز بر این عقیده‌اند که از رکود خارج نشده‌ایم. رئیس جمهور قول داده بود ۱۰۰روزه مسائل اقتصادی کشور حل شود و ارزش پول ملی را حفظ کند اما امروز مردم به‌صورت ملموس رکود را می‌بینند و اتفاقی برای خروج از رکود نیفتاده است.

وی با بیان اینکه بسته‌های خروج از رکود دولت هم مشکلی را حل نکرده، گفت: نمی‌توان رکود را با ارتباط با قدرت‌های بزرگ حل کنیم زیرا آنها دنبال بازار ما هستند و تجربه نشان داده آنها تکنولوژی در اختیار ما نمی‌گذارند و ما باید با اتکای به ظرفیت‌های داخلی پیشرفت داشته باشیم و اقتصاد کشور را مقاوم‌سازی کنیم.

فروزنده ادامه داد: امروز ۸۶۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم داریم و دولت اعلام نکرده چه برنامه‌ای برای این میزان نقدینگی دارد و یا اینکه ما ۳هزار شرکت دانش‌بنیان داریم که باید از آنها حمایت کنیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران در پاسخ به سؤالی درباره “دولت قبل اصولگرا بود و مجلس هم اصولگرا و برخی مشکلات در کشور پیش آمد شما چه تضمینی دارید که آن مشکلات بار دیگر تکرار نشود؟” گفت: خیلی از مشکلات از دولت قبل نیست، به‌طور مثال در دو و نیم سال گذشته ۱۵هزار واحد صنعتی تعطیل شده که چه ربطی به دولت قبل دارد.

وی ادامه داد: سیستم بانکی امروز به بخش تولید کمک نمی‌کند و اصل، بهره و خسارت وام‌ها را دریافت می‌کند، دولت فعلی ارز را ۲۹۰۰ تومان از دولت قبلی تحویل گرفت اما امروز دلار ۳۷۰۰ تومان است یا به‌طور مشخص‌تر واردات در دولت قبل ۴۲ میلیارد بود اما امروز به ۵۲ میلیارد رسیده و بودجه جاری کشور در سال ۱۳۹۰، ۹۰هزار میلیارد بود اما امروز به ۱۷۴هزار میلیارد تومان رسیده است.

فروزنده ادامه داد: در بخش مسکن یک‌میلیون و ۲۰۰هزار مسکن مهر تحویل شد و رونق ۳۰درصدی در مسکن داشتیم و ۹۰۰هزار واحد مسکن مهر آماده تحویل بود که تعطیل شد و دولت از مسکن اجتماعی صحبت کرد که تاکنون حتی یک مسکن اجتماعی نیز ساخته نشده است، دولت گفته بود ارز را تک‌نرخی می‌کند اما الآن ۳نرخی است، مردم می‌گویند اگر در دولت نهم و دهم تورم بود اشتغال هم بود.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با بیان “در مجلس دهم باید در بحث نظارت بیشتر تلاش کنیم” گفت: باید قوانین ساماندهی شده و بودجه به‌سمت عملیاتی شدن برود و نظام بانکی که امروز مانند طناب دار تولید شده به‌سمت تولید سوق داده شود.

وی ادامه داد: ۵ مانع تولید باید برداشته شود که این ۵ مورد عبارتند از کنترل واردات، مدیریت قاچاق، حمایت از صنایع، اصلاح نظام بانکی و بردن نظام مالیاتی به‌سمت حمایت از تولید.

ناظمی اردکانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چگونه باید از ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکل اقتصادی و رکود استفاده کرد، گفت: برای خروج از رکود نباید نگاه مقطعی و روزمره‌ای داشت و باید نگاهی راهبردی داشت که راهبرد اول اقتصاد مقاومتی است و باید فضای کسب و کار نیز روان‌سازی شود و از رتبه ۱۴۸ که الآن در آن هستیم عبور کنیم.

وی با بیان اینکه ادامه رکود ضررش بیشتر از تورم است، گفت: اقتصاد نباید دولتی باشد و باید به مردم واگذار شود.

فروزنده در پاسخ به سؤالی مبنی بر “چگونه می‌توان با توسعه اقتصاد هنر دست پیدا کنیم و صنایع دستی چه ظرفیتی در کشور دارد؟”، گفت: در بحث صنایع دستی ۶میلیون نفر اشتغال داشتند که امروز به یک‌میلیون فر رسیده و با صنایع دستی می‌توان با توجه به توانمندی‌هایی که در کشور وجود دارد رونق و اشتغال ایجاد کرد که منتقل کننده فرهنگ هم باشد.

وی ادامه داد: باید از صنایع دستی حمایت کنیم و آنها را زنجیره کنیم و در همین راستا نیز باید بازارچه‌های مرزی را ساماندهی و در مناطق آزاد که واردات خارجی داریم بر تولیدات داخلی تکیه کنیم.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دولت بحث برجام۲ را به میان کشیده، آیا مطالبات برجام۱ برآورده شده که دولت این بحث را به میان کشیده، گفت: در برجام یک اتفاقات کمی افتاد و رئیس‌جمهور نامه‌ای نیز به رهبری نوشت و ایشان نیز در ۵ بند جواب رئیس‌جمهور را دادند و گفتند “مواظب باشید طرف مقابل به عهد خود وفا کند” اگرچه برخی معتقدند تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است.

فروزنده ادامه داد: اگر امتیازی در مذاکرات هسته‌ای گرفته‌ایم به‌خاطر مقاومت و قدرت ملی بود، اما در بحث برجام۲ این مباحث حرکت انتخاباتی است و دولت سعی دارد مجلس وکیل‌الدوله شکل بگیرد.

وی با ابراز اینکه مجلس وظیفه‌اش ریل‌گذاری است، تصریح کرد: اگر مجلس نسبت به دولت نگاه نظارتی نداشته باشد کشور آسیب می‌بیند.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه مجلس نهم در اختیار اصول‌گرایان بود و چه اقدامات مثبتی داشت، گفت: اقدامات خوبی در مجلس نهم صورت گرفت که یکی از آنها در مسئله برجام بود و آنها به دولت کمک کردند و در جاهایی که شبهات فراوانی وجود داشت آن را اصلاح کردند.

وی ادامه داد: در مسئله قراردادهای نفتی که قرار بود منعقد شود ۲۵ سال نفت در اختیار انگلیسی‌ها بود که برخی‌ها اعتقاد داشتند تکرار کنسرسیوم شاه با آمریکا بود، اما اکنون نمایندگان مجلس تلاش می‌کنند که مسئله کرسنت به‌نوعی دیگر تکرار نشود.

فروزنده ادامه داد: مجلس نهم در بعد نظارتی حدوداً از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده کرد که در مجلس دهم باید نظارت بیشتر شود.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی درباره بحث امنیت که در شعار انتخاباتی ائتلاف اصولگرایان قرار گرفته، تصریح کرد: یکی از امتیازات نظام جمهوری اسلامی ایران داشتن امنیت است که قرار دادن شعار امنیت در ائتلاف اصولگرایان برای حمایت از جریان مقاومت و ظرفیت‌های داخلی است.

ناظمی اردکانی در پاسخ به سؤالی درباره پرداخت شدن یارانه‌ها از سوی دولت و اینکه دولت یازدهم اعتقاد دارد مشکلاتی را ایجاد کرده، گفت: اگر قانونی که برای پرداخت یارانه‌ها تصویب شد، اجرا می‌شد این مشکلات نبود و مشکلاتی برای بخش تولید ایجاد نمی‌شد. این قانون باید در مجلس اصلاح شود.

فروزنده در پاسخ به سؤالی درباره “نظر شما درباره ترکیب مجلس دهم چیست و آیا اینکه مجلسی به‌مانند مجلس پنجم شکل خواهد گرفت؟” گفت: امروز مردم به این نتیجه رسیده‌اند که باید به افرادی رأی بدهند که بتوانند هم به دولت کمک و هم شرایط را درک کنند و برنامه‌ای روشن برای خروج از رکود در کشور داشته باشند.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی تصریح کرد: پیش‌بینی نمی‌شود که مجلسی به‌مانند مجلس پنجم شکل بگیرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir