کد خبر : 105041
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۴:۱۰
12 اشتراک

ترامپ «وضعیت اضطراری ملی» علیه جمهوری‌اسلامی ایران را یک سال دیگر تمدید کرد


به گزارش گروه بین‌الملل فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور امریکا بامداد سه‌شنبه (۱۳ مارس/ ۲۲ اسفندماه) فرمان اجرایی برقراری وضعیت اضطراری ملی در مورد جمهوری‌اسلامی ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد. 

رئیس‌جمهور امریکا در این بیانیه خاطرنشان کرده که وضعیت اضطرار ملی درباره جمهوری‌اسلامی ایران که واشنگتن اولین بار روز ۱۵ مارس ۱۹۹۵ اعلام کرده، بایستی پس از ۱۵ مارس سال ۲۰۱۸ نیز ادامه پیدا کنند. 

در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور امریکا روز ۱۵ مارس ۱۹۹۵، به موجب فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ و به منظور رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت جمهوری‌اسلامی ایران علیه منافع ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده ایجاد می‌کنند، در ارتباط با این کشور وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد.»

ترامپ خاطرنشان کرده رئیس‌جمهور وقت امریکا، روز ۶ ماه مه ۱۹۹۵، با امضای یک فرمان اجرایی دیگر تحریم‌های جامعی را علیه جمهوری‌اسلامی ایران وضع کرده است. 

این بیانیه در بخش دیگری به رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری‌اسلامی ایران ذیل توافق هسته‌ای برجام اشاره کرده اما نوشته است: «با آنکه این اقدامات به منزله تغییری محسوس در موضع‌گیری‌های تحریمی ما به شمار می‌روند، تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای ما علیه جمهوری‌اسلامی ایران همچنان پابرجا می باشند.»

 ترامپ، بار دیگر ادعاهای اثبات‌نشده علیه برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی ایران را تکرار و تهران را به «حمایت از تروریسم» متهم کرده است. 

او مدعی شده است: «اقدامات و سیاست‌های حکومت جمهوری‌اسلامی ایران، از جمله اقدام این کشور در توسعه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم بین‌المللی و نقض حقوق بشر تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌آیند.»

ترامپ تأکید کرده است: «به همین دلیل، وضعیت اضطراری اعلام‌شده در تاریخ ۱۵ مارس ۱۹۹۵ بایستی پس از ۱۵ مارس ۲۰۱۸ اجرا شوند. بنابراین، اینجانب طبق بند ۲۰۲ (د) از قانون اضطرار ملی، وضعیت اضطرار ملی درباره جمهوری‌اسلامی ایران که در فرمان اجرایی شماره ۱۲۹۵۷ اعلام شده را برای یک سال تمدید می‌کنم.»

انتهای پیام/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات پس از تایید سردبیر منتشر خواهند شد.
  • نظرات حاوی افترا و غیر مرتبط منتشر نخواهند شد.

آخرین اخبار

نمای صادق

http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.irhttp://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir http://vadesadegh.ir