شناسایی بیش از ۳۶ هزار هکتار اراضی آلوده به مین و گلوله در خوزستان

0به گزارش ایسنا، رضا نجاتی در نشست هماهنگی پاکسازی اراضی آلوده به مین که امروز (۲۶ فروردین‌ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: مجموع پاکسازی‌های مناطق آلوده از سال ۱۳۸۵ تا سال گذشته، ۲۲۶ هزار و ۳۵۷ هکتار بوده که از این میزان ۱۲ هزار و ۴۱۳ هکتار زمین‌های آلوده  به مین و ۲۱۳ هزار و ۹۴۴ هکتار آلوده به گلوله بودند.

وی افزود: مابقی اراضی آلوده‌ای که هنوز شناسایی شده‌اند ۳۶ هزار ۴۸۴ هکتار می باشند. البته احتمال دارد که اراضی آلوده بیشتری شناسایی شود.

مدیرکل انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: از سال ۸۵ تا سال گذشته در راستای پاکسازی مناطق آلوده ۱۹ نفر در حال عملیات پاکسازی شهید و ۱۹۹ نفر مجروح شدند.

نجاتی در ادامه: هم‌چنین در اثر انفجار مین ۵۴ نفر از مردمی که در حال کار یا تردد در این مناطق بودند فوت و ۲۰۰ نفر مجروح شدند. برخی از این افراد به عنوان شهید معرفی شده‌اند و پرونده‌های مابقی این افراد در حال بررسی است.

مدیرکل انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان گفت: از فرمانداران شهرستان‌های آلوده استان خوزستان می‌خواهیم مابقی اراضی آلوده را در اختیار استانداری خوزستان قرار دهند تا به وزارت کشور منعکس شود و برنامه پاکسازی مناطق را با جدیت بیشتری دنبال کنیم. با پاکسازی مناطق آلوده، اراضی که قابلیت کشاورزی، دامپروری و کارهای اقتصادی دارند به مردم تحویل داده می‌شود.

وی گفت: امیدواریم با بررسی‌هایی که خواهیم داشت بتوانیم آلودگی‌هایی را که منجر به لطمه زدن به نیروی انسانی می‌شود- چه افرادی که در بخش پاکسازی فعالیت می‌کنند و چه کسانی که در حال کشاورزی در این مناطق می باشند، – پاکسازی کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه عدنان غزی فرماندار شوش با بیان این‌که برخی روستاهای این شهرستان از جمله روستاهای مالحه و عنکوش نیاز به پاکسازی دارند، اظهار کرد: مناطقی وجود دارد که دارای خاک ماسه‌ای است و مین یا گلوله‌های موجود در اراضی با وزش باد جابجا می‌شوند.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین ولی اله حیاتی فرماندار خرمشهر گفت: در حوزه خرمشهر مشکل خاصی در خصوص مناطق آلوده وجود ندارد اما مشکل ما در منطقه فیصلیه است.

وی افزود: بحث بیمه ساختمان‌های منطقه فیصلیه با منطقه آزاد اروند مطرح شده است اما منطقه آزاد اروند نمونه بیمه مین‌زدایی را می‌خواهد تا نسبت به این کار اقدام کند که هنوز این نمونه در اختیار ما قرار نگرفته است، بنابراین باید نسبت به حل این مشکل اقدام شود.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است