توانایی دولت برای کنترل نرخ ارز محل تردید است/ امیدواریم تک‌نرخی کردن دلار اجرایی شود

0


علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سایت دانشجو، با اشاره به اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز از سوی دولت اظهار داشت: این موضوع  اجرای همان وعده ای است که دولت چند سال پیش درباره سیاست تک نرخی کردن ارز به مردم داده بود اما اینکه آیا در شرایط بحرانی کنونی اعلام ارز تک نرخی که کمتر از نرخ موجود در بازار است می تواند اجرایی شود یا خیر محل سوال است.

 

کریمی با بیان اینکه در توانایی دولت برای اجرا و حفظ این نرخ تردید داریم، افزود: امیدواریم تمهیدات و راهکارهایی که دولت پیش بینی کرده به گونه ای باشد که این نرخ بتواند پایدار بماند و بازار ارز با چنین نرخی به تعادل برسد.

 

عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه یادآور شد: اینکه دولت اعلام کرده نباید بازار غیررسمی  ارز وجود داشته باشد، محل تامل و تردید است چرا که دولت باید منابع بسیار زیادی را به بازار تزریق کند تا حجم عظیم تقاضای موجود در بازار تامین شود.

 

کریمی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر بخش اعظم تقاضای موجود در بازار ارز، مربوط به سفته و بورس بازی و به عبارتی سرمایه گذاری در ارز است نه تقاضای واقعی از سوی فعالان اقتصادی برای فعالیت های تولیدی و صنعتی و با توجه به حجم عظیم نقدینگی بخش خصوصی موجود در کشور به نظر می رسد که نرخ اعلامی به راحتی پاسخگوی این حجم از تقاضا دربازار نخواهد بود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته اعلام این نرخ مطلوب است مشروط به اینکه شدنی باشد و در عمل تصمیم دولت اثبات شود.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است