وقتی نقد مراجع تفریح عوام می شود…

تا چه زمانی باید شاهد اشتباهات جوانان پر شور در مواجهه با بزرگان شیعه باشیم؟

0

چند روزی از پخش اظهارات مرجع تقلید تشیع،حضرت آیت الله وحید خراسانی(حفظه الله) درباره تعطیلی رسمی در شهادت امام موسی بن جعفر(علیه السلام)میگذرد.

مثل همیشه، اقشار مختلف ، از جمله نخبگان و عوام به نقد و بررسی این اظهارات پرداختند.

آنچه که هنگام این نوع اتفاقات مورد توجه قرار میگیرد نتیجه بیانات و نتیجه نقد اظهارات است.

در چند ساعت اخیر، نخبگان مذهبی جامعه ، مانند آیت الله سیفی مازندرانی،آیت الله صدر الساداتی(نماینده مجلس خبرگان) و…به نقد اظهارات این مرجع عالیقدر پرداختند. در کنار این نوع نقدهای علمی،شاهد ادبیاتی متفاوت از قشری به اصطلاح حزب اللهی نما بودیم که موجب بی احترامی و هتک حرمت مرجعیت شیعه گردید. گروهی که ادبیاتشان نه رنگ دلسوزی داشت و نه تواضع.گروهی که بهانه های مزحکی همچون کهولت سن ، بی خبری از جامعه و…را وسیله ای برای تخریب این مرجع بزرگوار قرار دادند.پر وضوح است که نقدهایی بر سخنان آیت الله وحید(حفظه الله)وجود دارد،اما هرگز قابل توجیه نیست که هر شخصی که خود را انقلابی فرض کرد، علم تحریب بزرگان را بردارد. این نوع افراط ها تکراری است. در زمان حمله آمریکا به عراق نیز گروهی آیت الله سیستانی(حفظه الله)را به باد توهین گرفته بودند که چرا حکم جهاد نمیدهید. آنان ساده لوح تر از آن بودند  که خطر قتل عام شیعه در عراق را به وسیله همین حکم جهاد احساس کنند.و یا جمعیتی که اندیشه و فهم سیاسی خود را تا حد حمله به آیت الله جوادی آملی(حفظه الله) پایین آورده بودند.

امروز هم کسانی به راحتی به بی ادبی و توهین نسبت به مراجع تقلید می پردازند و کسی نیست به آنان تذکر دهد که این اختلافات را که در خانواده انقلاب اسلامی است،آنقدر شلوغ نکنید که تبدیل به سوژه ضد انقلاب شود.

باب نقد به مراجع باید همیشه باز باشد، که اگر نقد نباشد، رکود قطعا خواهد بود.

اما با وجود این نوع افراد انقلابی نما و نقدهای غیر منصفانه شان ، ترس آن وجود دارد تا همبن افرادی که اینگونه امروز توهین به مراجع میکنند ایامی نیز رهبری را هدف تیرهای خود قرار دهند و روزی فریاد

ای پسر فاطمه(سلام الله علیها)بصیرت بصیرت!!!!!سر دهند.

متاسفانه امروز آنقدر فضا فتنه آلود شده است که غیر از وحدت شیعه و سنی ،باید به برخی افراد ،وحدت شیعه و شیعه را نیز یاد بدهند.

باشد که یاد بگیریم فضای نقد و بررسی علمی را آلوده به ادبیات افراطی و غیرمنصفانه نکنیم.

پایان یادداشت…

سیدصادق علوی

 

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است