کد خبر : 11035
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۳
175 مشترک

۳G، ۴G، H؛ این نشانه‌های مرموز به چه معنا هستند؟

ین روزها بیشتر ما از تلفن‌های هوشمند برای اتصال به اینترنت و استفاده از خدمات آنلاین استفاده می‌کنیم تا برای مکالمۀ تلفنی. اما مسئله این است که سیگنال‌های اینترنت همراه به همان اندازۀ سیگنال‌های خط تلفن همراه متغیر هستند. همیشه ممکن است سرعت اینترنت شما نزول پیدا کند که در نتیجۀ آن، زندگی کُند می‌شود! این به آن علت است که هنوز زیرساخت‌های شرکت‌های تلکام در کشورها به یک میزان قدرتمند نیست و برخی کشورها از سرعت‌های اینترنت بالاتری سود می‌برند.

به گزارش وعده صادق این روزها بیشتر ما از تلفن‌های هوشمند برای اتصال به اینترنت و استفاده از خدمات آنلاین استفاده می‌کنیم تا برای مکالمۀ تلفنی. اما مسئله این است که سیگنال‌های اینترنت همراه به همان اندازۀ سیگنال‌های خط تلفن همراه متغیر هستند. همیشه ممکن است سرعت اینترنت شما نزول پیدا کند که در نتیجۀ آن، زندگی کُند می‌شود! این به آن علت است که هنوز زیرساخت‌های شرکت‌های تلکام در کشورها به یک میزان قدرتمند نیست و برخی کشورها از سرعت‌های اینترنت بالاتری سود می‌برند.

همچنین، در یک کشور واحد هم همۀ نقاط به طور مساوی پوشش داده نشده اند و پوششش شهرها بزرگ تفاوت زیادی با نقاط بدون سکنه یا کم سکنه دارد. حتی در داخل یک شهر هم با ورود به یک نقطۀ سربسته قدرت اینترنت شما تغییر می‌کند. در هر حال، این تغییرات با یک حرف انگلیسی که اعلب در کنار یک عدد قرار گرفته است، مانند ۳G نشان داده می‌شود. همه می‌دانیم که مثلاً سرعت اینترنت‌مان در زمانی که سیگنال ۳G است از زمانی که ۲G است، بیشتر است اما کمتر کسی می‌داند چرا و معنی این حروف و عددهای مرموز چیست. با ما همراه باشید تا یک مرور بر این نشانه‌ها داشته باشیم.

(ترتیب این نشانه‌ها از کند به سریع است.)

۲G

فناوری ۲G به آغاز دهۀ نود میلادی باز می‌گردد. این فناوری در زمان خود کمک زیادی به کارایی و سرعت خدمات انتقال داده‌هایی مانند SMS و MMSکرد. همچنین، ۲G به شکل قابل توجهی در زمان تغییر آنتن رادیویی از آنالوگ به دیجیتال، تأثیرگذار بود و با بهبود شبکه‌های تلفن همراه، کمک زیادی به نفوذ بیشتر آن‌ها کرد.

بیشینه (Maximum) سرعت ۲G 50 کیلوبیت بر ثانیه است و در بخش‌های زیادی از اروپا و امریکای شمالی منسوخ شده است؛ در حالی که برخی از کشورهای درحال توسعه هنوز هم از آن استفاده می کنند.

G

این نشانه، خلاصۀ علامت اختصاریِ GPRS یا «بستۀ عمومیِ خدمات رادیویی» (General Packet Radio Service) است. فناوری آن به شکل عمومی و گسترده از ۲۰۰۰ شروع شد و در حقیقت، نخستین سنگ‌بنای اینترنت پرسرعت ۳G امروزین به شمار می‌آید.

G نخستین شبکۀ اینترنت موبایلی بود که همیشه روشن بود اما بیشینه توان انتقال دادۀ آن ۱۱۴ کیلو بیت بر ثانیه بود که آن را به کندترین شبکه‌ای که امروزه در دسترس شماست تبدیل می‌کند. معنای این سرعت این است که این سرویس می‌تواند از خدماتی مانند پیام‌رسان‌های صرفاً متنی مانند واتس‌آپ با سهولت نسبی پشتیبانی کند و نرم‌افزارهای پیچیده‌تر را نمی‌تواند به جز با مشکل فراوان و بی‌نهایت کُند، باز کند.

E

این نشانه از شبکۀ موسوم به EDGE نمایندگی می‌کند که به معنای «نرخ‌های دادۀ بهبودیافته برای تحول GSM» (Enhanced Data rates for GSM Evolution) است و در حدود ۲۰۰۳ شروع به فراگیر شدن در میان کاربران کرد و سرعتی را ارائه می‌نمود که سه برابر بیشتر از پیشینیان خود بود.

با پشتیبانی از بیشینه سرعت ۲۱۷ کیلوبایت بر ثانیه، و با اینکه به شکل قابل توجهی از G سریعتر است، شبکه‌های E هنوز سرعت لازم برای استفاده از امکانات سایت‌های مدرنی مانند youtube.com را ندارد و به سختی ویدئوها را باز می‌کند. گفته می‌شود که هم اکنون ۶۰۴ شبکۀ E در ۲۱۳ کشور فعال است و این مسئله، شبکه‌های E را به پردامنه‌ترین در بین همتایان خود تبدیل می‌کند. همچنین، به علت اینکه آخرین فناوری پیش از۳G به شمار می‌آید، گاه آن را ۲٫۷۵G نیز می‌نامند.

۳G

این فناوری در حقیقت قدیمی‌تر از آن چیزی است که اغلب مردم فکر میکنند. نخستین شبکه‌های ۳G در اکتبر ۲۰۰۱ در ژاپن و در ماه دسامبر همان سال در نروژ و در ژوئیۀ ۲۰۰۲ در ایالات متحده آغاز به کار کرد و بر خلاف پیشینیان خود، بر مبنای استانداردهای UMTS (به معنای خدمات ارتباط-از-راه-دور جهانی موبایل یا Universal Mobile Telecommunication Services) تعریف شده بود.

شبکۀ ۳G نخستن شبکه‌ای بود که به شما این امکان را می‌داد کمابیش مانند آنچه امروز از تلفن هوشمندتان استفاده می‌کنید، در دسترس شما قرار گیرد. شبکۀ ۳G به لطف استفاده از بیشینه سرعت ۳۸۴ کیلوبیت بر ثانیه، کاملاً برای جستجوی اینترنتی با گوشی و نیز استفاده از استریم‌ها برای پخش موسیقی و تا حدی برای تماشای ویدئو، مناسب بود. بنابراین، جای تعجب ندارد که خدمات ۳G شناخته شده ترین در نوع خود به شمار می‌آید .

H

اگر نشانۀ H را در کنار آنتن گوشی هوشمند خود دیدید، باید بدانید که به شبکۀ «بستۀ دسترسی سرعت بالا» (HPSA) متصل شده‌اید. شبکۀ HPSAاز فناوری مشابه ۳G استفاده می‌کند ولی به جای استانداردهای UMTS، سرعتی بیشینه‌ای برابر با ۷٫۲مگابیت در هر ثانیه عرضه می‌کند.

با این سرعت، شما به سادگی می‌توانید ویدئوهای youtub را تماشا کنید، از استریم‌ها موسیقی پخش کنید و از نرم‌افزارها و مرورگرهای خود استفاده نمایید. با این حال، هنوز برای دانلود فیلم و یا استفاده از فایل‌های پرحجم تورنت پاسخگو نیست و اینگونه عملیات را با دشواری زیادی انجام می‌دهد. این سرویس از سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرده است و در بیشتر کشورهای توسعه یافته در دسترس است.

H+

این سرویس در حقیقت نسخۀ بهبود یافتۀ HPSA است که سرعت دانلود بسیار بالاتری را فراهم می‌سازد. این فناوری در ده نسخه (release) عرضه می‌شود که هرکدام، سرعت دانلود بالاتری را ارائه می‌کنند و میان نسخۀ ششم با بیشینه سرعت ۱۴٫۴ مگابیت در هر ثانیه و نسخۀ ۱۰ با بیشینۀ۱۶۸٫۸ مگابیت بر ثانیه، فاصلۀ زیادی وجود دارد.

این‌ها اعداد شگفت‌انگیزی هستند اما نبایستی فراموش کرد که به ندرت می‌توان در استفادۀ روزمره به این عددها نزدیک شد. در هر حال، با توجه به محدودیت فناوری بالاتر ۴G در اغلب کشورها، H+ سریعترین اینترنت همراه در دسترس موجود است.

۴G

آیا تا کنون این نشانه را بر روی گوشی هوشمند خود دیده‌اید؟ اگر اینچنین است یکی از معدود افراد خوش‌شانس دنیا هستید که به این فناوری دسترسی دارید. این استاندارد در ۲۰۰۹ برای نخستین بار در استکهلم سوئد عرضه شد و در سال‌های بعد، برخی کشورها به کندی به آن پیوستند. در ۲۰۱۴، بریتانیا امکان استفاده از این سرویس را فراهم نمود و همزمان، برخی از شهرهای بزرگ ایالات متحده نیز این امکان را فراهم نمودند.

اغلب این شبکه‌ها استاندارد LTE (Long Term Evolution) را مورد استفاده قرار می‌دهند، در حالی که برخی دیگر مانند آنچه در ایالات متحده رایج است، استاندارد کمتر عمومیت یافتۀ WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) را مورد استفاده قرار می‌دهند. مشکل شبکه‌های وایمکس این است که از میراث سیستم‌هایی مانند ۲G و ۳G استفاده نمی‌کنند، در حالی که LTE با آنها سازگار است و هم‌زیستی بیشتری با آن‌ها به نمایش می‌گذارد. همچنین، وایمکس در برابر LTE حداکثر سرعت پایین‌تری دارد که به ویژه در نسل بعدی LTE-A این تفاوت چشمگیرتر خواهد شد. و در نهایت اینکه LTE نسبت به وایمکس توان باتری کمتری را از دستگاه‌ها مصرف می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود به زودی سرعت شبکۀ ۴G به ۱ گیگابیت در ثانیه برسد؛ اگر این عدد برای شما زیادی بزرگ است باید بدانید بر اساس شایعات، شبکه‌های ۵G پس از اینکه از راه برسند قرار است این عدد را به مقدار شگفت‌انگیزِ ۱ ترابیت بر ثانیه ارتقاء دهند!

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب