شهید مطهری و رمضانِ تمدن ساز

رمضانِ تمدن ساز

0

امام صادق (علیه السلام) : انّ بنی‌امیّه اطلقوا تعلیم الایمان، و لم یطلقوا تعلیم الکفر، لکی اذا حملوهم علیه لم یعرفوه» بنی‌امیّه اجازه دادند که مردم ایمان را یاد بگیرند اما اجازه ندادند که مردم بفهمند کفر و فسق چیست!بخاطر اینکه اگر مردم را بر آن وادار کنند آن را نشناسند… کافی ، جلد۱۲، صفحه۳۷۵

یک رمضان مبارک دیگر و یک سوال مهم :  منبر های بعضی از اهل خطابه در این ماه چگونه می گذرد؟

بارها برای نگارنده ، این مسئله به شکل انتقاد در آمده است…تفاوت منبرهای رمضانیِ شهید مطهری با منبرهای بعد از انقلاب در ماه مبارک رمضان چیست؟ جای خالی چه چیزی در منبرهای ماه رمضان خالی است؟

تا به حال اندیشیده اید که شهید مطهری چه استفاده ای از ماه مبارک رمضان میکردند؟ چه کتاب هایی حاصل منبرهای رمضانی شهید است؟ کتاب اسلام و نیازهای زمان ، انسان کامل ، و جاذبه و دافعه علی(علیه السلام) حاصل صحبت های شهید در این ماه است..بله ، کتاب هایی که در آن ، در کنار مباحث اخلاقی و عرفانی ، مباحث تئوریک ، علمی ، دشمن شناسی و…به طور جدی مطرح شده است.

به عنوان مثال باید عرض کنیم که ، چه دلیلی وجود داشت تا شهید در ماه مبارک  بخشی از وقت خود را  به نقد سوسیالیسم ، اگزیستانسیالیسم ، نقد نیچه و… بگذارند؟(به کتاب انسان کامل مراجعه شود)…دقیقا بعد از انقلاب اسلامی ، گویا همین استفاده از ماه مبارک رمضان توسط برخی روحانیون و اهل علم مورد بی مهری قرار گرفت.

بسیاری از استاید بزرگوار ، تقریبا تمام وقت خود را به بیان نکات اخلاقی و معنوی می گذارند ، غافل از آنکه وقتی محفلی از جوانان تشکیل میشود ، در کنار این مباحث و تهذیب روح جوان ، اولویت با مجهّز کردن ذهن جوان مومن انقلابی به سلاح علمی است.

برخی هنوز به اهمیت بحث تئوریک در عصر شبهات و نبرد فرهنگی پی نبرده اند ، اما شهید  بزرگوار ،  نزدیک به نیم قرن قبل ، با این زاویه و بسیار افق های مهم دیگر از این ماه استفاده می کردند.

امید است دوباره به عصر عِلمیّت در کنار معنویت بازگردیم تا ماه رمضان ما همانطور که علاقه مند هستیم ، مقدمه ساز تمدن نوین اسلامی شود انشاالله

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است