واگذاری دانش فنی تولید ۱۹ رقم بذر جدید غلات و حبوبات دیم به بخش خصوصی

0


واگذاری دانش فنی تولید ۱۹ رقم بذر جدید غلات و حبوبات دیم به بخش خصوصی

به گزارش گروه اقتصادی میزان به نقل از روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، اسکندر زند در نشست بررسی برنامه «برون سپاری وظایف غیر حاکمیتی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور»، اظهار داشت: برنامه برون سپاری وظایف پژوهشی و فناوری موسسه تحقیقات کشاورزی دیم تا افق ۱۴۰۴، با برنامه‌ریزی منسجم و زمان بندی شده و ارائه مدل در زمینه‌های تحقیقاتی موسسه، دارای اهمیت بسیاری است.

وی در بیانات خود بر سیاست شفاف سازی و ارائه برنامه زمان بندی شده موسسه تحقیقات دیم در موردص حمایت از شکل‌گیری شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان ساخت: بعضی از برون سپاری‌ها در زمینه کشاورزی دیم در دست اقدام است و با توجه به سود آوری و جذابیت آن برای بخش خصوصی سعی در برون سپاری آن است.

وی افزود: همچنین نظارت دولت در حوزه تولید باید موجب کاهش هزینه‌های تولید شود و این موضوع مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به این که فروش لاین‌های امید بخش برای بخش خصوصی دارای جذابیت فراوان است، گفت: هنوز از میان ۵۴ رقم جدید بذر دیم که از سوی محققان موسسه تحقیقات کشاورز دیم برای کشت در دیم زار‌ها معرفی شده، دانش فنی تولید ۱۹ رقم بذر جدید غلات و حبوبات دیم به بخش خصوصی واگذار شده است.

در رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم در گزارش خود ضمن اشاره به استقبال از برون سپاری وظایف غیرحاکمیتی موسسه بیان داشت: برون سپاری وظایف غیر حاکمیتی و حمایت از شکل گیری بخش غیر دولتی متناظر، راهی برای توانمندسازی موسسه با توجه به محدودیت در منابع انسانی و امکانات است که این امر با عدم نگاه توسعه گری در ساختار‌ها و امکانات توام است.

گل‌کاری افزود: در سال‌های گذشته موسسه تحقیقات کشاورزی دیم در واگذاری ارقام دیم در کشور پیشرو بوده است، همچنین تعاملات خوبی با بخش صنعت برای فعالیت‌های پژوهشی مشترک داشته و پیشنهاد‌های جدیدی برای فروش لاین امید بخش به بخش خصوصی داشته است.

وی با تشریح خلاصه‌ای از اهداف، وظایف و ماموریت‌های موسسه و ایستگاه‌های تحقیقاتی وابسته، تعاملات بیرونی موسسه را شامل: ساماندهی اراضی دیم کشور (بخش اجرا، مروجان و بهره برداران) – طرح‌های PVS (بخش اجرا، مروجان و بهره برداران) – ۴ مورد تفاهم نامه با بخش صنعت همراه با تعریف پروژه – تفاهم‌نامه همکاری مشترک با دانشگاه فردوسی (حبوبات)، دانشگاه تبریز (گندم، کشاورزی دقیق)، انرژی اتمی (اصلاح ارقام زراعی) – پروژه جمهوری‌اسلامی ایران – ایکاردا (تامین بذر، طراحی و اجرای پلات‌های نوآوری) – پروژه جمهوری‌اسلامی ایران – سمیت (برنامه به‌نژادی، کشاورزی حفاظتی) – برنامه گندم‌های زمستانه سمیت (IWWIP) ترکیه (۳ پروژه مشترک) و تاسیس ۲ شرکت دانش بنیان، برشمرد.

انتهای پیام/

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است