عطش واردات با ارز تک نرخی بالا گرفت

0


عطش واردات با ارز تک نرخی بالا گرفتبه گزارش خبرنگار گروه اقتصاد میزان، پس از تک نرخی شدن ارز و تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای آن از سوی دولت، شرایط دریافت ارز تغییر کرد و تجاری که برای واردات کالا‌هایی که ارز مبادله‌ای به آن اختصاص نمی‌یافت باید ارز را با قیمت‌های مختلف در بازار تهیه می‌کردند اما، به دنبال تک نرخی شدن ارز این امکان فراهم شد که کالا‌های خود را با ارزی پایین‌تر از نرخی که چندی پیش در بازار تهیه می‌کردند وارد کنند.

بر اساس آنچه که نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرده از ابتدای امسال تا ششم خردادماه بیش از ۱۹ میلیارد دلار برای بیش از ۱۸۲ هزار قلم کالا ثبت‌سفارش صورت گرفته است این آمار در حالی بیان شده که چندی پیش جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور خبر از ۹.۸ میلیارد دلار ثبت سفارش کالا در کشور در بازه زمانی ابتدای فروردین ماه سال جاری تا ۲۶ اردیبهشت ماه امسال داده بود که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابری داشته است.

افزایش چشمگیر ثبت سفارش از سوی واردکنندگان نشان دهنده استقبال این متقاضیان از نرخ ارزی است که از سوی دولت تعیین شده و در حال حاضر اولویت بندی خاصی نیز برای پرداخت آن صورت نگرفته و واردات را برای این دسته از فعالان اقتصادی شیرین‌تر کرده است و موجب شده برخی از واردکنندگان بیش از نیاز و تقاضای واقعی ثبت سفارش انجام دهند و از این موقعیت به وجود آمده نهایت استفاده را ببرند.

بر اساس اعلام سخنگوی دولت از مجموع ثبت سفارش انجام شده، دو میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار مربوط به کالا‌های مصرفی بوده است که طبق پیشینه‌ای که از واردات کالا به کشور وجود دارد می‌توان حدس زد که بخش زیادی از این کالا‌ها غیر ضرور به شمار می‌آید.

با توجه به اینکه هنوز اولویت بندی خاصی از سوی دولت برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاها صورت نگرفته است و این ارز به همه کالا‌ها برای واردات پرداخت می‌شود اجحاف بزرگی در حق تولید داخل صورت می‌گیرد و طبیعتا با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات بر تولید داخل خواهد چربید.

محمدرضا دیانی رئیس انجمن لوازم خانگی در این باره در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: ارزی که به تولیدکننده پرداخت می‌شود با همان نرخ به واردکننده نیز پرداخت می‌شود و این موضوع توان تولیدکنندگان را در رقابت تضعیف می‌کند و زمینه ساز واردات بیشتر خواهد شد.

وی افزود: قطعا دولت باید برای واردات، ارز با قیمت متفاوتی در نظر بگیرد به دلیل اینکه با شرایط جدید، قیمت واردات کمتر می‌شود و نسبت به تولید به صرفه‌تر خواهد بود.

انتهای پیام/

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است