کاهش روند سوء تغذیه در کودکان زیر ۵ سال کشور

0کاهش روند سوء تغذیه در کودکان زیر ۵ سال کشور

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: مطالعات انجام شده در جمهوری‌اسلامی ایران نشان می‌دهد که در یک دهه گذشته، شیوع سوء تغذیه کودکان به‌طور متوسط حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. 

به گزارش ایسنا دکتر زهرا عبداللهی درباره انتشار خبر شیوع سوء تغذیه در استان سیستان و بلوچستان در شبکه‌های مجازی اظهارکرد: اقدامات متعددی برای بهبود وضعیت تغذیه مادران و کودکان زیر ۵ سال در این استان‌ها به مورد اجرا گذاشته شده است که شامل مکمل یاری رایگان ریزمغذی‌ها، پایش رشد، آموزش و مشاوره تغذیه و حمایت‌های تغذیه‌ای کودکان نیازمند مبتلا به سوء تغذیه با توزیع سبد غذایی رایگان است. 

وی با بیان اینکه میزان شیوع سوء تغذیه در کودکان زیر ۵ سال که به صورت کم وزنی، کوتاه قدی و لاغری تعریف می‌شود، گفت: یکی از شاخص‌های بین‌المللی برای نشان دادن وضعیت امنیت غذایی در کشورهاست. تأمین امنیت غذایی و امنیت تغذیه‌ای مستلزم اقدامات توسعه‌ای در همه بخش‌هاست. همچنین محورهای عمده و اثرگذار بر امنیت غذا و تغذیه شامل تولید مواد غذایی سالم و کافی، درآمد و قیمت غذا، فرهنگ و سواد تغذیه‌ای و تأمین سلامت برای پیشگیری از بیماری‌ها که جذب و استفاده بدن از مواد مغذی را مختل می‌کند،است. 

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه گفت: براساس نتایج بررسی‌های ملی انجام شده، در یک دهه اخیر در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۵ شیوع کم وزنی کودکان از ۸.۳ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۳.۸ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است. شیوع کوتاه قدی تعذیهای نیز از ۸.۹ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۴.۶ درصد در سال ۱۳۹۵ سیر نزولی داشته است همچنین شیوع لاغری که معرف سوء تغذیه زمان حال و گذشته است از ۷.۵ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۴ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته و کاهش شیوع سوء تغذیه کودکان حتی در استان‌های کم برخوردار کشور نیز قابل توجه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در استان سیستان و بلوچستان شیوع لاغری از ۱۷ درصد به  ۵.۹ درصد (یعنی ۶۵ درصد کاهش) رسیده است،اظهارکرد: شیوع کوتاه قدی از حدود  ۲۱ درصد به حدود ۱۸ درصد و شیوع کم وزنی نیز در این استان از حدود ۲۵ درصد به حدود ۱۲ درصد(یعنی حدود ۵۰ درصد) کاهش یافته است البته نباید از نظر دور داشت که علیرغم کاهش قابل ملاحظه در شیوع سوء تغذیه کودکان در سطح کشور و حتی در استان‌های کم برخوردار، لازم است توجه بیشتری به این استان‌ها شود چون وضعیت سوء تغذیه کودکان در استان‌های کم برخوردار از متوسط کشوری بالاتر است. 

عبداللهی افزود: کودکان و مادران باردار دچار سوء تغذیه توسط بهورزان و مراقبان سلامت در خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت شناسایی می‌شوند و علاوه بر دریافت خدمات و مراقبت‌های تغذیه‌ای رایگان و مشاوره تغذیه از کارشناسان تغذیه، برای دریافت سبد غذایی رایگان به سازمان‌های حمایتی معرفی می‌شوند. همچنین همه کودکان زیر ۲ سال از مکمل‌های ویتامین قطره آهن و قطره مولتی ویتامین و A+D  به‌صورت رایگاه بهره‌مند می‌شوند و مادران باردار و شیرده نیز ضمن استفاده رایگان از قرص آهن و اسید فولیک و مکمل مولتی ویتامین مینرال حاوی ید، آموزش‌های لازم را نیز در این زمینه دریافت می‌کنند.  

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در پایان گفت: در قالب سند ملی تغذیه و امنیت غذایی در همه استان‌های کشور با محوریت استانداری و در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، همه بخش‌های ذیربط در امنیت غذا و تغذیه از جمله وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش و تعاون و کار و رفاه اجتماعی مطابق با وظایفی که در سند ملی تغذیه و امنیت غذایی برای آن‌ها تعریف شده، اقدامات خوبی در حال اجرا است. به ویژه در استان‌های کم برخوردار از نظر امنیت غذایی طرح‌های توانمندسازی خانوارها، آموزش زنان روستایی، پروژه‌های اشتغال زایی، ترویج باغچه‌های سبزی کاری و پرورش دام و طیور برای بهبود وضع تغذیه و امنیت غذایی خانوارها در مرحله اجرا قرار دارد.

انتهای پیام

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

از ارسال کامنت های حاوی توهین و تهمت به اشخاص پرهیز گردد

پر کردن فیلد نام و ایمیل اختیاری است