گلوله‌هایی که در صورت نخوردن به هدف، خود را نابود می‌کنند

0 1

ایدۀ گلوله‌ای که خود را نابود کند چندان چیز مأنوسی نیست؛ معمولاً از گلوله‌ها برای نابود کردن اهداف استفاده می‌شود نه نابود کردن خودشان؛ با این حال، مسئله‌ای که منجر به این ایده شده است این است که تیراندازها گاهی اشتباه می‌کنند، در نتیجه گلوله‌ها مایل‌ها دورتر از هدف به جایی برخورد می‌کنند و آسیب‌هایی برای غیرنظامیان به وجود می‌آورند.

به گزارش وعده صادق ایده گلوله‌ای که خود را نابود کند چندان چیز مأنوسی نیست؛ معمولاً از گلوله‌ها برای نابود کردن اهداف استفاده می‌شود نه نابود کردن خودشان؛ با این حال، مسئله‌ای که منجر به این ایده شده است این است که تیراندازها گاهی اشتباه می‌کنند، در نتیجه گلوله‌ها مایل‌ها دورتر از هدف به جایی برخورد می‌کنند و آسیب‌هایی برای غیرنظامیان به وجود می‌آورند.

مرکز پژوهش، توسعه و مهندسی تسلیحاتِ ارتش (ARDEC) امریکا، برای حل این مشکل گلوله‌های خودنابودگر را طراحی کرده است. در این طرح، گلوله (مرمی) با مواد اشتعال‌زایی پر شده است که زمانی که گلوله شلیک می‌شوند، آتش می‌گیرد. با سوختن این ماده، واکنش مادۀ دیگری که در گلوله جاسازی شده است، برانگیخته شده و باعث می‌شود گلوله تغییر شکل داده و پس از طی مسافتی، «به لحاظ آئرودینامیکی بی ثبات» شود؛ به عبات ساده‌تر، گلوله در اثر این وضعیت به زمین می‌افتد. با تغییر ترکیب این مواد شیمیایی، به سادگی می‌توان مشخص کرد که گلوله پس از طی چه مسافتی، دچار این وضعیت شود و به زمین بیفتد. به این ترتیب، در صورتی که گلوله‌ای خطا برود و به سمت دوری به پرواز در بیاید، این امکان را نخواهد داشت تا مایل‌ها به حرکت خود ادامه دهد و به چیزی یا شخصی آسیب برساند.

البته هنوز در مورد موفقیت این پروژه تردیدهایی وجود دارد؛ چرا که این پروژه برای اولین بار در ۲۰۱۳ مطرح شد ولی هنوز منابع لازم برای عملیاتی کردن آن فراهم نشده است. همچنین، این فناوری ممکن است از طرف سربازهایی که دوست ندارند گلوله‌هایشان حتی در مسیرهای طولانی دچار تغییر مسیر شوند، مورد استقبال قرار نگیرد؛ با این حال، امکان خوبی را برای پلیس‌های شهری فراهم می‌آورد تا مانع از پدید آمدن آسیب‌های ناخواسته به شهروندان شوند.

منبع: گیزموندو

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.