• تاریخ انتشار: شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۵ | کد خبر : 12213
 • رئیس جمهور گفت: حقوق بشر در هیچ کشوری به نقطه کاملا مطلوب نرسیده است.

  به گزارش وعده صادق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری با یوهان اشنایدر همتای مشترک سوئیسی خود، ضمن تشکر از اجابت دعوت از طرف سوئیسی، گفت: از شانس خوب شما سفرتان در روزی قرار گرفت که مردم ایران دو انتخابات بزرگ باشکوه را به صورت فوق‌العاده در روز گذشته برگزار کردند و ازدحام طوری بود که روند رأی‌گیری تا انتهای شب به طول انجامید.

  وی افزود: مبانی که دو کشور ایران و سوئیس را به یکدیگر نزدیک کرده است همین استقلال، دموکراسی و انتخاباتی است که به صورت آزاد در هر دو کشور برگزار می‌شود.
  روحانی تصریح کرد: من در همین جا مناسب می‌دانم از مردم و دولت سوئیس بخاطر مهمان‌نوازی خوبشان در مذاکرات هسته‌ای، توافق ژنو و همینطور توافق لوزان تشکر کنم.

  رئیس جمهور درباره مذاکرات صورت گرفته بین دو طرف سوئیسی و ایرانی گفت: در مسائل خصوصی و عمومی مسائل مورد علاقه دو کشور به ویژه موضوعات اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، فعال شدن بیشتر بانک‌های سوئیسی و ارتباط بهترشان با بانک‌های کشور ما و همچنین بیمه صادراتی یکی از مسائل بین دو کشور بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  روحانی با اشاره به مسائل صنعت و کشاورزی اظهار داشت: علاوه بر موضوعات کشاورزی، صنعت، حمل و نقل و فعال شدن خطوط هوایی جزو مباحث مورد بحث در جلسات ما بود.

  وی ادامه داد: برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی که در سال ۲۰۰۵ قدم عضویت ناظر در این سازمان برای ایران برداشته شد دو کشور قرار است همکاری‌های خود را ادامه دهند همچنین توافقنامه تجاری بین ایران و سوئیس که نیمه تمام مانده بود قرار است دو طرف تلاش کنند تا به پایان برسد.

  روحانی افزود: در زمینه مسائل فرهنگی، دانشگاهی، مراکز علمی و تحقیقاتی و نوآوری در علوم جدید بحث و بررسی‌های قابل توجهی داشتیم و در زمینه همکاری‌های علمی و فنی ۶ تفاهم نامه بین دو کشور به امضا خواهد رسید.

  رئیس جمهور گفت: به دلیل ظرفیت‌های فراوان ایران و سوئیس در مسائل گردشگری به همکاری میان دو کشور تأکید شد.
  روحانی با اشاره به موضوع حقوق بشر تصریح کرد: درباره مسائل و مشکلات مسلمانان در حوزه حقوق بشر که در سالهای اخیر به خاطر مسئله اسلام هراسی پدید آمده است و همچنین مشکلات بی‌شمار مهاجران به اروپا بحث و گفت‌وگو کردیم، ایران معتقد است حقوق بشر در هیچ کشوری به نقطه کاملا مطلوب نرسیده است و همه کشورها برای رسیدن به شرایط مطلوب باید تلاش کنند.

  وی با اشاره به مسائل اخیر در منطقه ادامه داد: در موضوع منطقه‌ای درباره مردم سوریه، یمن و موضوع تروریسم بحث و گفت‌وگو کردیم و قرار شد همکاری و رایزنی بیشتری برای مبارزه با تروریست بین دو طرف انجام شود همچنین قرار شد برای ارسال کمک‌هایی به مردم سوریه و یمن همکاری‌های ایران و سوئیس بیشتر شود.

  روحانی گفت: می‌توانم بگویم در مسائل دوجانبه و منطقه‌ای اختلاف نظر اساسی بین ما وجود نداشت و دو کشور مصمم هستند تا روابطشان را توسعه دهند امیدوارم این سفر آغازی بر تعمیق روابط دو کشور شود.

  یوهان اشنایدر رئیس جمهور سوئیس در نشست خبری با حجت‌الاسلام حسن روحانی با تشکر از دعوت رئیس جمهور ایران گفت: این اولین باری است که رئیس جمهور کشور سوئیس به ایران سفر می‌کند این سفر نشان می‌دهد همچنان که این روابط ۱۴۰ ساله ادامه دارد دو طرف خواستار بهبود روابط نیز هستند.

  وی ادامه داد: به مناسبت این دیدار ما یک نقشه راه را تعیین کرده‌ایم که شامل تمام فعالیت‌ها و همکاری‌‌ها در عرصه‌های مختلف است براین اساس ما توافق‌نامه‌هایی را که امضا کرده‌ایم به اجرا درخواهیم آورد.

  رئیس جمهور سوئیس گفت: بنده از توافق برجام  استقبال می‌کنم و به تمام کسانی که در این باره دخیل بودند تبریک می‌گویم، ما نیز سعی کردیم در این راستا نقش خود را به خوبی ایفا کنیم.

  وی درباره مسائل اقتصادی کشور سوئیس گفت: علاقه اقتصادی کشور من روشن است ما بخاطر اندازه کشورمان ۴۰ هیئت اقتصادی با خود آورده‌ایم ولی از ایران انتظار داریم بخاطر وسعتش ۴۰۰ هیئت اقتصادی با خود به سوئیس بیاورد.

  یوهان اشنایدر اظهار کرد: امیدواریم برای بهبود مسائل اقتصادی موضوعاتی چون مالکیت معنوی، پرهیز از کاغذ بازی و صدور ویزا برای هیئت‌های اقتصادی بهبود یابد تا فعالیت این عرصه بتوانند به راحتی به فعالیت خود ادامه دهند.

  وی ادامه داد: ما به ایران قول داده‌ایم تا در عضویتش در سازمان تجارت جهانی به این کشور کمک کنیم و از این پس نیز این کمک را فعالانه‌تر صورت خواهیم داد.

  یوهان اشنایدر با ابراز امیدواری از بهبود روابط دو کشور گفت: امیدوارم پرواز مستقیم تهران- ژنو هرچه سریعتر برقرار شود  که خود می‌تواند نشانه بهبود روابط دو کشور باشد.

  وی گفت: اگر کشوری بخواهد خدمات اقتصادی و صنعتی خود را وارد کشور دیگر کند نیاز دارد که نظام بانکی کارا در اختیار داشته باشد و سوئیس علاقه دارد این خدمات بانکی را در ایران ارائه کند.

  رئیس جمهور سوئیس درباره فعالیت‌های علمی و فرهنگی نیز گفت: سنت همکاری طولانی در این زمینه بین دو کشور وجود دارد و ما علاقه داریم تا این