• تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۷ | کد خبر : 12366
 • رأی ملت ایران در هفتم اسفند چند نکته و پیام مهم دارد که باید جریانات سیاسی، دولت و حاکمیت بدان توجه ویژه کنند. در این میان مدعیان دو آتشه مردم که برای فرار از اجرای شریعت و به حاشیه راندن اسلامیت نظام پشت توسعه مخفی می‌شوند یا وسط مردم می‌پرند تا «جمهوری اسلامی اسمی» را توجیه کنند باید تأمل بیشتری نمایند.
  ۱- با پیروزی نسبی نیروهای انقلابی و منتقد دولت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، این قاعده که از سال ۱۳۶۶ تاکنون مجالس پسا دولت‌ها، با دولت همسو می‌شدند به هم خورد. دولت مستقر اولین دولتی است که نتوانست مجلس پس از خود را با خود همراه کند. نکته‌ای که در فهم این اتفاق باید بیشتر مورد کنکاش قرار گیرد، این است که دولت مستقر، توسعه را در دوری از انقلابی‌گری القا کرد و براین باور بود که گفتمان ضدحزب‌اللهی‌های رئیس دولت کارساز خواهد بود.
  ۲- شکل‌گیری مجلس خنثی که هم در پیش‌بینی اصلاح‌طلبان (حجاریان) بود و هم مطلوب غرب، به وقوع نپیوست، بنابراین شعار «مرگ بر امریکا» همچنان جزئی از ماهیت نمایندگان مجلس خواهد بود. رأی اکثریت ملت نشان می‌دهد که توسعه اگر همراه با انفعال و تساهل در مقابل غرب باشد، مورد توجه ملت نخواهد بود.
  ۳- رأی مردم نشان می‌‌دهد که فرایند تحقق وعده‌های پسابرجامی دولت را جدی نگرفته‌اند و یا اولویت‌های دولت (مثل خرید هواپیما) مطلوب آنان نیست، بنابراین رأی ندادن به همسویان دولت پس از برجام باید مورد توجه دولت قرار گیرد و به جای هواپیما و مسائل مشابه باید سریعاً به سمت اشتغال و معیشت گام بردارد و موتور اقتصاد درون‌زا را روشن کند. اگر به این مهم توجه نشود، ممکن است موج معکوس ناامیدی از تدبیر و امید در سال ۱۳۹۶ شامل حال رئیس دولت هم بشود و همانطور که اولین مجلس ناهمسو با دولت مستقر شکل گرفت، ممکن است این استثنا درباره رئیس  دولت هم اعمال شود. رأی به روحانی رأی ایدئولوژیک نبود، رأی سلبی به وضعیت اقتصادی موجود بود، بنابراین رأی غیر ایدئولوژیک به راحتی لیز خواهد خورد و با حمله به سپاه، نیروی انتظامی و… و قربانی کردن اجرای شریعت در پروسه عوام‌گرایی مدرن منسجم نخواهد شد.
  ۴- پیروزی قاطع جامعه مدرسین در سراسر کشور در انتخابات خبرگان نیز نشان می‌دهد که فقهای تراز اول کشور همچنان محور هدایت و وعظ مردم هستند و رد و تأیید انگلستان تأثیری در اراده ملی ایرانیان ندارد.
  ۵- انتظار ریاست اصلاح‌طلبان بر مجلس در سایه دولت روحانی نیز به سراب تبدیل شد و نه‌تنها به سراب تبدیل شد که ممکن است دوگانه عارف- لاریجانی هر دو در پایین مجلس بنشینند و فردی مانند حداد عادل به ریاست برسد که البته برای این موضوع قدری قضاوت زود است.
  ۶- وضعیت سیاسی کشور نشان می‌دهد که روند تبعیت کشور از رأی تهران از ۱۳۸۸ متوقف شده است که می‌تواند از فاصله اقتصادی تهرانی‌ها (البته نسبی) با بقیه مردم ایران یا تأثیر ضریب نفوذ ماهواره و سیاسی بودن تهران نسبت به بقیه کشور(که به صورت طبیعی مطالبات را متفاوت می‌کند) نام برد، بنابراین ناهمسویی کشور و تهران باید توسط حکومت، جامعه‌شناسان، علمای علم سیاست و اقتصاددانان مورد تحلیل قرار گیرد.
  ۷- در این دوره تبلیغ سلبی غرب علیه کاندیدای مشخص یا تأیید طیف دیگر مشهود بود. تاکنون سابقه نداشته است دولت‌های غربی از مردم ایران بخواهند به چه کسانی رأی ندهند. در حوزه ایجابی نیز حمایت جریانی وجود داشت اما حمایت فردی به جز یک مورد در سال ۱۳۸۸ وجود نداشته است. بنابراین ورود اینگونه غرب را باید متأثر از مطالبات یا انگاره ذهنی پسابرجامی آنان دانست که در ترجمه اجتماعی- سیاسی آن می‌توان به واژه نفوذ رسید و دولت باید این مهم را در درون خود تحلیل کند.
  ۸-  بررسی‌های غیررسمی نشان می‌دهد برای اولین‌بار در برخی مناطق مستضعف‌نشین کشور میزان رأی نزول کرده است. از آنجا که مستضعفین وارث اصلی انقلابند، این مسئله به معیشت آنان برمی‌گردد و از سوی دیگر نشان از لاغری طبقه اجتماعی کشور است. بنابراین اتاق‌های فکر نظام و دولت باید صحت و سقم این مسئله را بررسی و چاره‌اندیشی نمایند.
  ۹- اصلاح‌طلبان بدون عذرخواهی و بدون ارائه اسناد تقلب ۱۳۸۸، در این انتخابات یک گام به داخل نظام برداشتند و تلاش کردند به اعتمادسازی روی آورند، اما اقدامات فضای مجازی آنان در تخریب علمای تراز اول کم نبود، با این حال رفتار متفاوت آنان نسبت به گذشته قدری به کمکشان آمد. امید است با اصلاح واقعی و عمیق حوزه فکری خود و توضیح علنی درباره اقدامات ۱۳۸۸ مسیر مطمئن‌تری را در پیش رو داشته باشند.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  واکنش ستاره تیم ملی به حواشی تلخ در ورزشگاه غدیر اهواز+اینستاپست اندر فواید مذاکره سیاسی در سوریه فیلم/ سیلی سرباز پاکستانی به خبرنگار زن حین پخش زنده لبخند سیاستمداران به پشتوانه قدرت دفاعی است/ بخشی از توان نظامی‌مان برای غافلگیری دشمن مخفی می‌ماند رئیس جمهور وارد اراک شد ایران از مداخله نظامیان در انتخابات مبرا بوده است/ هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند آزادسازی روستای «قره قوش»/العبادی:به تُرک‌ها در موصل نیازی نداریم بازدید بخشدار مرکزی شهرستان ری از پروژه مسکن مهر امین آباد عکس/ دیدار رئیس جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب نقل قول هایی سازنده از رهبر انقلاب+ عکس نوشت رئیسان جمهوری سریلانکا،اندونزی، فنلاند و بوسنی در راه تهران/ مادورو در تهران روایت زندگی مشترک دو پزشک ایرانی و فلیپینی‌/دانشجویی‌ که با یک جزوه دختر مسیحی را مسلمان کرد خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است/اشتباه‌های مکرر آمریکایی‌ها را در منطقه زمین‌گیر و درمانده کرده‌است کدخدایی: نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان، مستمر خواهد شد ورود تلفن همراه حتی خاموش به جلسات حساس ممنوع/ نیازی به وضع قانون نیست سازمان ملل تمدید آتش بس ۷۲ ساعته در یمن را خواستار شد خشم ستاره‌های میلیاردی استقلال از تصمیم عجیب منصوریان! تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های یکشنبه دوم آبان سلفی برزو ارجمند در کنار چهار قلو های نویسنده مجموعه "تنهایی لیلا" حزب لیبرال دمکرات انگلیس حمایت نظامی لندن از عربستان را شرم آور خواند