کد خبر : 12454
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
254 مشترک

راه‌نیافتگان به مجلس از دایره همکاری با دولت حذف نمی‌شوند/ پرداخت یارانه‌ها زودتر از ماه‌های گذشته

سخنگوی دولت گفت: راه‌نیافتگان به مجلس از دایره همکاری با دولت حذف نمی‌شوند.

به گزارش وعده صادق،محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت درنشست خبری هفتگی خودبا اصحاب رسانه که امروز سه‌شنبه (۱۱ اسفند ماه) برگزار شد، با اشاره به برگزاری انتخابات ۷ اسفند، گفت: نسبت به تمام کسانی که  در این دور از مجلس راه نیافتند اما در گذشته با راه و روش دولت همکاری می‌کردند، می‌خواهیم که به همکاری با دولت برای خدمت به مردم ادامه دهند.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین نسبت به اشخاصی که در حال حاضر در مجلس نهم حضور دارند اما در انتخابات مورد اقبال مردم قرار نگرفته‌اند ولی با دولت نیز هماهنگ نبوده‌اند خواستاریم برای خدمت به مردم به دولت کمک کنند، آنها همگی سرمایه های انسانی کشور هستند.
وی افزود: در حوزه خدمت به مردم هیچ  کدام از کسانی که توفیق حضور در مجلس دهم را نداشتند، برای ادامه همکاری با دولت حذف شده محسوب نمی‌شوند. از همه آنها دعوت می‌کنیم که در اداره کشور به ما کمک کنند.
نوبخت با اشاره به طبیعی بودن اختلاف سلیقه ها در کشور گفت: وجود تنوع در تفکرات در هر کشور طبیعی است و البته این اختلاف نظرها نباید باعث اختلال در خدمت رسانی به مردم شوند.
سخنگوی دولت با اشاره به برخی بد اخلاقی‌ها در جریان انتخابات گفت: ما از برخی افراد به خاطر رعایت نکردن اخلاق سیاسی در روزهای منتهی به انتخابات مکدر هستیم، اما باید همگان باید بدانند که تمام افرادی که در انتخابات کاندید شدند جزیی از سرمایه های انسانی جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آیند.
وی با اشاره به فضای پسابرجامی اظهار داشت:  همه ما باید از این فرصت استفاده کنیم، در حال حاضر زنجیرهای تحریم‌های پای اقتصاد ایران برداشته شده است و همه ما باید برای جبران کاستی‌های کشور از این فرصت استفاده کنیم.
سخنگوی دولت افزود: این اقبال چشمگیری که از سوی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای مشارکت با دولت در امر توسعه رخ داده هیچ گاه در سال  گذشته نبوده است بنابراین می‌شود، از این فضا برای پاسخگویی به مطالبات مردم و بهبود معیشتشان استفاده کرد.
وی تصریح کرد: دولت مصمم است و به مردم قول می‌دهد که با  توان به جای پرداختن به مسائل حاشیه ای از این فرصتی که ایجاد شده استفاده کند و این مباهات که ابراز اعتماد مردم را به همراه داشته به جای اینکه آن را یک دست مایه قرار دهد برای تحقیر رقبا ما آن را برای تکریم رقبا استفاده می‌کنیم.
محمد باقر نوبخت اظهار داشت: قطعا مردم به جای پرخاشگری به آرامش نیازمند هستند چرا که پرخاشگری‌ها چیزی جز نگرانی برای مردم ندارد انتخابات فرصتی را برای ما فراهم  کرده تا بتوانیم از آن به نحو احسنت استفاده  کنیم.
سخنگوی دولت با اشاره به شرایط کشور بیان داشت: در فضای پسابرجام آمادگی برای سرمایه گذاری از سوی بخش های داخلی و خارجی فراهم شده و امیدواریم سال ۹۵ را با یک شرایط وحدت بخش و هماهنگ آغاز کنیم و مردم محصول این برنامه ریزی و تلاش را در زندگی خود ببینند و بنده هم بتوانم گزارش مثبتی را از نتایج این وحدت عرض کنم.
نوبخت ادامه داد: یارانه نقدی اسفند ماه نسبت به ماه‌های دیگر زودتر پرداخت خواهد شد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر اینکه با توجه نتایج مجلس، آیا طبق تمایل رئیس جمهور، انتخابات ۹۴ شبیه انتخابات ۹۲ شد افزود: انتخابات ۹۲ یک مشخصه داشت و همه با امید و اعتماد در این عرصه ورود کردند و پاسخ خود را دریافت کردند.
سخنگوی دولت عنوان کرد: بر اساس اعتماد مردم به اظهارات و وعده‌های رئیس جمهور مبنی بر اینکه تحریم‌های ظالمانه را با حفظ حقوق ملی از مردم دور خواهیم کرد، این اتفاقات افتاد.
وی تصریح کرد: مردم دیدند در سایه آن اعتماد زنجیرهای تحریم های از پای ملت برداشته شد، کشورهایی که بالاتر از مدیران کل خود اجازه نمیدادند به ایران سفر کنند اکنون رئیس‌های جمهورشان یکی پس از دیگری به ایران میایند و رئیس جمهور ما را با احترام به کشورهای اروپایی دعوت می‌کنند.
نوبخت اظهار داشت: امروز مردم می‌بینند که فضا بعد از انتخابات سال ۹۲ به وجود آمده است، اگر مردم اعتماد نمی‌کردند قطعا این فضا امکان ناپذیر بود.
سخنگوی دولت افزود: ما همواره از حمایت های مقام معظم رهبری برخوردار بودیم و پیروزی برجام هم پیروزی نظام بود و آن اقدام منجر شد که نظام در سایه این انتخاب مردم به موفقیت هایی دست یابد.
وی تصریح کرد: مردم همچنان به لیست امید رای دادند، اعتماد کردند و انشاالله فضای جدیدی که بین دولت و مردم به وجود میاید باعث بهبود وضعیت اشتغال و وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشورمان خواهد شد، انتخابات سال ۹۴ هم در راستا و تکمیل سال ۹۲ بوده است؛ این انتخابات گام دوم اعتلاف یا هماهنگی مردم با دولت است.
وی در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اقدامات دولت در جهت کنترل قاچاق میوه شب عید تصریح کرد: در خصوص میوه های قاچاق در بازار دولت در جهت تقویت محصولات داخلی برآمد و برای تهیه ۴۲ هزار تن پرتغال و ۱۸ هزار تن سیب برنامه ریزی کرد تا از باغداران داخلی برای تنظیم بازار میوه شب عید خریداری کند.
نوبخت اظهار داشت: بنابر آخرین گزارشها چیزی حدود ۳۲ هزار تن پرتغال خریداری شده و ۱۲ هزار تن سیب آماده عرضه به بازار است و ما معتقدیم که باید از زارعین و کشاورزان خودمان حمایت کنیم، کیفیت محصولات ما آنقدر خوب است که قابل رقابت با محصولات خارجی باشد به همین دلیل میخواهیم به صادرات میوه های داخلی نیز کمک کنیم و برای صادرات غیر نفتی که شامل میوه هم میشود هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته ایم.
وی اظهار داشت: انتظار داریم ستادی که در این ارتباط وجود دارد برای مقابله با واردات میوه های قاچاق وارد کار شود، دستگاه قضایی هم با افرادی که کار قاچاق را انجام میدهند وارد عمل شود و با آنها برخورد کند تا به این طریق از پدیده نگران کننده قاچاق جلوگیری کنیم.
سخنگوی دولت در خصوص حذف کارت سوخت افزود: هنوز در این موردجمع بندی های کارشناسانه ای انجام نشده است بلکه برخی معتقدند که کارت سوخت باعث کنترل بیشتر می‌شود و عده ای هم اعتقاد دارند کارت سوخت کار زائدی است و تنها صف بنزین را در جایگاه ها طولانی تر میکند.
سخنگوی دولت درباره تاخیر در اعلام نتایج برخی حوزه‌ها افزود: اکنون نمیتوانم بگویم که چه دلیلی وجود داشته که نتیجه برخی حوزه ها با تاخیر اعلام شده است، وزیر کشور بعدا در این خصوص توضیح خواهد داد.
وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این انتخابات آرامش مجریان و هماهنگی بین آنها بوده است و هیئت اجرایی و نظارت هم بدون اختلاف توانستند نتایج انتخابات را اعلام کنند، یک نظم و امنیت فراگیر متفاوت از گذشته را در این انتخابات شاهد بودیم.
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه بررسی بودجه به تأخیر افتاده فکر می‌کنید چه زمانی بودجه به تصویب برسد اظهار داشت: امروز من نه براساس پیش‌بینی بلکه براساس مستندات عرض می‌کنم که تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیقی که در این دوره از انتخابات موفق به اخذ رأی مردم نشدند و در مجلس دهم نیز حضور نخواهند داشت دیروز با احساس مسئولیت در جلسه کمیسیون حاضر شدند و با دقت بحث بودجه ۹۵ را شروع و مورد بررسی قرار دادند.
سخنگوی دولت گفت: در پایان جلسه هم با اکثریت چشمگیر، کلیات بودجه ۹۵ به تصویب رسید و قرار است بعد ازظهر امروز هم وارد جزئیات آن شوند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه تأکید کرد: من معتقدم احساس مسئولیت نمایندگان مردم چه کسانی که توفیق حضور در مجلس آینده را به دست آورده‌اند و چه کسانی که به این توفیق دست نیافته‌اند باعث خواهد شد که خود را مقید بدانند که در کار مردم تأخیر ایجاد نکنند.

معاون رئیس جمهور افزود: اگر بودجه به موقع تصویب شود افزایش حقوق برای بازنشستگان و شاغلین را خواهیم داشت وی همچنین تأکید کرد: تصویب به موقع بودجه پیام مثبتی را برای بخش‌های غیردولتی خواهد داشت و اذعان خواهد داشت که دولت با برنامه مشخصی کار خود را در سال جدید آغاز می‌کند.

نوبخت با اشاره به روابط دولت با مجلس آینده کشورمان اظهار داشت: شاید فرصتی باشد تا ما نسبت به برخی از تقسیم‌بندی‌های سیاسی در کشور تجدیدنظر کنیم.

سخنگوی دولت افزود: یک زمانی نیروهای سیاسی در قالب راست و چپ تعریف می‌شدند، مقطع دیگر آنها را به عنوان اصلاح طلب و محافظه کار می‌شناختیم، امروز این واژگان تغییر کرده و انشاءالله در فرصت و جمع دیگری درخصوص آرایش جدید سیاسی و عناوین واقع بینانه‌ای که می‌شود در این خصوص از آنها استفاده کرد گفت‌وگو خواهیم کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه تصریح کرد: امروز مجموعه‌ای از نیروهای معتدل، اصلاح طلب، میانه‌رو جمع شده‌اند و درباره خدمت‌رسانی به مردم فکر می‌کنند.

معاون رئیس جمهور افزود: این گروه لیستی را ارائه دادند که دغدغه مردم را دارند، کسانی که دغدغه مردم را دارند هم وظیفه تقنینی و هم وظیفه نظارتی را انجام می‌دهند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه مجلس آینده به دلیل هماهنگی بیشتر با دولت وظیفه نظارتی‌اش را هرگز تغییر نخواهد داد، خاطر نشان کرد: نمایندگان  هیچگاه جایگاهشان را که اول نماینده مردم هستند فراموش نخواهند کرد، نظارت بر کار مردم کمک به کار دولت است، انتقاد سازنده به دولت هم کمک به مردم است بنابراین نظارت نمایندگان به دولت هرگز کمتر نخواهد شد.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می رسد موضوع تصویب بودجه ۹۵ و افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان با مشکل برخورد کند، گفت: با برنامه زمانبندی که از سوی کمیسیون تلفیق اعلام شده است می‌توانیم تا پایان اسفند ماه لایحه بودجه سال ۹۵ را در مجلس به قانون تبدیل کنیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: این آمادگی برای دولت وجود دارد که اگر تا هفته سوم فروردین ماه بودجه به تصویب برسد، دولت طوری برنامه ریزی کند که افزایش حقوق شاغلین و بازنشستگان را از نخستین ماه سال ۹۵ انجام دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه تأکید کرد: شاغلین و بازنشستگان نباید نسبت به افزایش حقوق استرس داشته باشند، چرا که روحیه دولت این نیست که برای مردم دغدغه ایجاد کند لذا من رسما از سوی دولت اعلام می‌کنم که این افراد نگران نباشند چرا که مشکلشان را حل خواهیم کرد.

سخنگوی دولت درباره انتظار دولت تدیبر و امید از مجلس آینده افزود: دولت هیچ انتظاری از مجلس دهم جز ایفای وظایف قانونی و توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه ندارد.
وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید در چارچوب قانون فعالیت‌های خود را ادامه دهند و تنها نسبت به طرح و لوایحی که از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شود به موقع وارد عمل و آن را تصویب کرده و در اختیار دولت قرار دهند، در همین حد هماهنگی‌های قانونی دولت را قانع می‌کند، امیدواریم که با درک واقعیت ها، به جای پرداختن به حواشی، توجه به اصل و متن خواسته های مردم داشته باشیم.
نوبخت با اشاره به بحث خودرو و احتمال کاهش آن اظهار داشت:  امروز همایش بزرگی در ارتباط با خودرو انجام شد و دولت مصمم است که نسبت به تامین خواسته های مردم برای بهبود کیفیت و قیمت واقع بینانه کار خود را انجام دهد.
وی تصریح کرد: معتقدیم به جای اینکه یک تکانه به بازار بدهیم و بگوییم که قیمت خودرو پایین بیاید، بهتر است دولت سیاست خود را که همان احقاق خواسته های مردم است را ادامه دهد تا شاهد کیفیت بهتر خودروها همراه با قیمت مناسب تر باشیم.
نوبخت درباره سهم وزارت نفت و نیرو از درآمدهای یارانه ای و مالیات اظهار داشت: سقفی که در این مجموعه برای شرکت پالایش و پخش گاز و توانیر ایجاد شد چیزی در حدود ۳۵ الی ۳۶ میلیارد تومان است و اکنون شرکت نفت یا شرکت پالایش و پخش و توانیر و گاز تلاش می‌کنند که مبالغ خود را بپردازند.
سخنگوی دولت در رابطه با افزایش حقوق کارگران افزود: برای تعیین حقوق کارگران باید شورای عالی کار تشکیل شود و اقداماتش را انجام دهد، از سوی وزارت کار و رفاه و تعاون این شورا تشکیل خواهد شد و نسبت به ارقامی که باید برای کارگران در سال ۹۵ تعیین شود، تصمیم گیری خواهد کرد.
سخنگوی دولت در خصوص برخی اتهاماتی که در دوره تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به دولت وارد شد، افزود: درباره اتهاماتی که به دولت بسته شد فکر می‌کنیم خویشتن داری بهتر است و تنها از طریق قانون آنها را پیگیری خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: در خصوص این اتهامات بخش حقوقی شکایاتی را به مراجع قضایی منعکس کرد ولی باید قبول کنیم که در حال و هوای انتخابات هر کدام از کاندیده‌ها سعی می‌کنند چیزی را بگویند تا نگاه‌ها را متوجه خود کنند، اگر قرار است که در مورد این اتهامات داوری شود مسلما این کار در رسانه ها انجام نخواهد شد.

نوبخت درباره پیش‌بینی از فضای اقتصادی سال ۹۵ گفت: نرخ تورم برای سال آینده طبق بودجه ارائه شده ۱۰ و نیم درصد، رشد سرمایه‌گذاری حدود ۵/۴ تا ۵ درصد، رشد اقتصادی هم بین ۵ تا ۶ درصد خواهد بود. موسسات بین‌المللی هم رشد اقتصادی ایران را بیش از ۵ درصد اعلام کرده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه در ادامه اظهارات خود گفت: در آینده نزدیک مقرر شده مسئولان ایرانی جلسه‌ای را با وزیر حج عربستان داشته باشند و نسبت به سلامت و کیفیت و بهبود اوضاع حج در سال آینده صحبت کنند.

معاون رئیس جمهور در مورد اتهامات زاکانی نماینده مجلس نهم به حسین فریدون اظهار داشت: در این اتهامات شخص اول قوه مجریه مورد خطاب قرار گرفته بود، اگر از شخص دیگری هم نام برده می‌شد تنها به اعتبار اتصال ایشان بود، اقدامی که دولت انجام داد ارسال شکایتی به مرجع قضایی بوده است.

سخنگوی دولت در ادامه اظهارات خود در رابطه با بررسی برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توصیه ما این است که مجلس فعلی بررسی برنامه ششم را به پایان برساند و اگر به هر دلیلی نخواستند و یا نتوانستند این کار را انجام دهند مجلس دهم تازه نفس و با انرژی می‌تواند با هماهنگی‌های بیشتری این برنامه را به سرانجام برساند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه در خصوص مسکن مهر نیز گفت: دولت متقبل شده که ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل تأسیسات آب و برق این پروژه کمک کند و برای زیربناها هم بودجه‌ای را اختصاص دهد.

معاون رئیس جمهور تأکید کرد: دولت مصمم به تکمیل پروژه مسکن مهر است.

نوبخت با اشاره به سو استفاده از امکانات دولتی در دوره انتخابات اظهار داشت: هیچ ضرورتی ندارد دولت در این شرایط نسبت به کسانی که در طول انتخابات مواضع متفاوتی را داشتند در موضع انتقام‌گیری برآید چرا که رقابت‌های انتخاباتی پایان یافته و اکنون باید همه باهم به فکر خدمت به مردم باشیم و از مجلس آینده هم انتظارمان این است که به دولت کمک کند، اگر برخی از رسانه‌ها تخلفی را مرتکب شده‌اند باید تحت تعقیب قرار گیرند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه درخصوص شاخصه‌های بهبود معیشت مردم اظهار داشت: یکی از شاخصه‌ها افزایش قدرت خرید مردم است، برای افزایش قدرت خرید مردم ابتدا باید تورم را تقلیل داد تا این قدرت بالاتر رود.

محمد باقر نوبخت در ادامه اظهارات خود به موضوع ایجاد اشتغال، استفاده از فضای برجام نیز اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون زمینه‌های لازم با توجه به برداشته شدن تحریم‌ها برای سرمایه گذاری فراهم شده است و ما در حال بسترسازی برای ایجاد اشتغال هستیم، اگر قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند معیشت مردم بهتر می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه درباره آخرین وضعیت پایگاه قراردادها گفت: سامانه‌ای که باید قراردادها مشخص کند اکنون بر عهده حوزه معاونت زیر بنایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی است و واحد نظارتی تحت عنوان مرکز ملی نظارت در این ساختار جدید تعریف شده و در حال شکل‌گیری است.

معاون رئیس جمهور همچنین ادامه داد: نسبت به ثبت قراردادها هم یک هیئت عالی نظارت می‌کند، همه این سازوکارها را قانون برای نظارت تعریف کرده و ما درصدد اجرایی کردن آنها هستیم.

نوبخت درباره سفر رئیس جمهور آذربایجان به ایران نیز اظهار داشت: در دیدار رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور جمهوری آذربایجان توافقاتی از جنس راهبردی به امضا رسید که با توجه به اراده‌ای که برای توسعه دو کشور برادر وجود دارد انشاءالله در آینده نزدیک شاهد یک تحول در بهبود روابط خواهیم بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود دولت با خیال راحت‌تری می‌تواند برنامه‌های خود را در مجلس آینده پیش ببرد اظهار داشت: منصفانه نیست که ما نسبت به زحماتی که نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی کشیدند بی‌توجه باشیم و از آنها قدردانی نکنیم گرچه در برخی از موارد برخی نمایندگان کارهای بی‌سابقه‌ای را مخصوصا در مورد توافق هسته‌ای انجام دادند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه افزود: رئیس قوه مجریه در طول این مجلس بارها توسط نمایندگان مورد توجه قرار گرفت که من نمی‌خواهم از آن بعنوان اتهام یاد کنم.

معاون رئیس جمهور افزود: در مجلس آینده همگرایی‌های بیشتری از سوی نمایندگان صورت می‌گیرد که قابل پیش بینی‌ست و فکر می‌کنیم آسان‌تر و سهل‌تر شاهد تعامل بین قوای مجریه و مقننه باشیم.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا می‌توانیم به قطعیت بگوییم که مجلس و دولت آینده اختلاف نخواهند داشت، عنوان کرد: کلمه اختلاف را باید معنی کرد اگر تفاوت نظر است در مجلس اصل تخالف وجود دارد چرا که اولین کسی که درباره پیشنهادی می‌خواهد صحبت کند مخالف است سپس موافق، بنابراین اگر در مورد پیشنهادی در مجلس نظرات مختلفی بوجود می آید این موضوع طبیعی است چرا که ما در دولت هم شاهد اختلاف سلیقه‌ها هستیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: به نظر می‌رسد در مجلس آینده اختلافات به دلیل گرایش‌های سیاسی و جناحی کمتر باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه بودجه با اشاره به برخی اظهارات درباره ابطال ۱۲ درصد از آراء انتخابات کرج نیز اظهار داشت: استانداری کرج ابطال آراء ۱۲ درصد را نپذیرفته‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مجازی سازی یکشنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳

چقدر خوب

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب