• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۷ | کد خبر : 12484
 • اقتصاددان و دکترای توسعه از دانشگاه کالیفرنیا:

  مردم در دولت روحانی فقیرتر شدند

  ۱۵۰۳۳۵۵_۸۶۶

  حکیمی پور گفت: دولت آقای روحانی با وجود این که از دولت قبل به دلیل افزایش بیکاری در جامعه انتقاد می کرد، ولی شاهد این هستیم که روزانه حدود ۵۰۰۰ شغل را از بین می برد.

  ابوالقاسم حکیمی پور اقتصاددان و دکترای توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در خصوص افزایش ضریب جینی در دو سال و نیم گذشته اظهار کرد: ضریب جینی مهم‌ترین شاخص اقتصادی است که نشان دهنده عدالت درآمدی و اقتصادی میان اقشار مختلف جامعه است. همچنین برای سنجش تحقق اهداف سیاستهای اقتصاد مقاومتی ضریب جینی معیار بسیار مناسبی است.
  وی خاطرنشان کرد: در دو سال و نیم اخیر با روی کار آمدن دولت آقای روحانی وضعیت ضریب جینی به مراتب بدتر شد. در زمان آقای احمدی نژاد که پرداخت یارانه نقدی آغاز شد، ضریب جینی به مراتب بهتر بود ولی در دو سال و نیم اخیر ضریب جینی افزایش پیدا کرد و در حال نزدیک شدن به عدد یک است که وضعیت بد اقتصادی کشور را نشان می دهد.

  این اقتصاددان افزود: حجم نقدینگی در پایان دولت آقای احمدی نژاد ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بود و در حال حاضر به بالاتر از ۹۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده و احتمال دارد تا مدتی دیگر به هزار هزار میلیارد تومان برسد، این میزان پول معلوم نیست کجاست و این نشان دهنده اوضاع بد اقتصادی در جامعه ما است.

  حکیمی پور گفت: در شرایط فعلی سیستم بانکی کشورمان سیاستهای تولید محور ندارد. بیشتر منابع در جهت بخشهای غیر مولد اقتصاد کشور حرکت می کند. از ۹۵۰ هزار میلیاردی که در اقتصاد کشور قرار دارد، چیزی در حدود ۸۸ درصد آن در سیستم بانکی قرار دارد.

  وی بیان کرد: نیمی از ۹۵۰ هزار میلیارد تومان در سیستم بانکی بلوکه شده است. نیمی دیگر آن به عنوان نقدینگی در اقتصاد کشور نمود پیدا می کند، که آن هم در جهت تولید محور نیست.  اقتصاد مقاومتی بر روی منابع داخلی و تمرکز بر تولید تکیه دارد ولی حرکت سیستم بانکی کشور در دو سال و نیم اخیر به هیچ وجه تولید محور نبوده است.

  در دولت روحانی واردات و قاچاق افزایش یافت

  این اقتصاددان با انتقاد از افزایش واردات و قاچاق در دولت روحانی عنوان کرد: در دولت یازدهم واردات افزایش پیدا کرده و ما شاهد رشد قاچاق انواع کالاها هستیم. در حال حاضر ۵۰ درصد پارچه های موجود در کشور قاچاق است. به غیر از این ۹۵۰ هزار میلیارد نقدینگی چیزی در حدود ۲۵ میلیارد دلار هم غیر از این نقدینگی به صورت ارزهای خارجی در دست مردم است و در جهت غیر مولد حرکت می کند.

  کاهش تورم در زندگی مردم دیده نمی شود

  حکیمی پور با بی اثر دانستن کاهش تورم در زندگی مردم اظهار کرد: کاهش تورمی که دولتمردان به آن افتخار می کنند در زندگی مردم دیده نمی شود. همچنین کاهش تورم در کالاهای اساسی مردم هیچ نمودی پیدا نکرده است. بانک مرکزی در اعلام کاهش نرخ تورم بخش مسکن را به حساب نیاورده است.

  وی افزود: دولت بدهی سنگینی به سیستم بانکی و بنگاههای اقتصادی دارد. با توجه به این مسائل شاهد این هستیم که رشد نقدینگی نه تنها بر رشد اقتصادی اثر نگذاشته است بلکه ما امثال رشد منفی اقتصادی را هم تجربه کرده ایم و بانک مرکزی شهامت گفتن آن را ندارد.

  این اقتصاددان با مرتبط دانستن رکود عمیق اقتصادی در دولت یازدهم با افزایش ضریب جینی گفت: رکود عمیقی که در جامعه وجود دارید یکی از عوامل اصلی افزایش ضریب جینی است که این رکود ناشی از کاهش تقاضاست.کاهش تقاضا به این دلیل است که فضای کسب و کار در جامعه ایران فضای مناسبی نیست.بسیاری از بنگاههای اقتصادی در حال تعطیل شدن است که همین مسئله به بیکاری گسترده در کشور دامن شده است.

  در دولت روحانی روزانه ۵۰۰۰ شغل از بین می‌رود

  حکیمی پور با انتقاد از دولت روحانی بیان کرد: دولت آقای روحانی با وجود این که از دولت قبل به دلیل افزایش بیکاری در جامعه انتقاد می کرد، ولی شاهد این هستیم که روزانه حدود ۵۰۰۰ شغل  را از بین می برد. امیدی هم نمی رود که سیاستهای پسابرجامی دولتی حرکتی را در این زمینه انجام دهد.

  منبع: نسیم

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  خشم ستاره‌های میلیاردی استقلال از تصمیم عجیب منصوریان! تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های یکشنبه دوم آبان سلفی برزو ارجمند در کنار چهار قلو های نویسنده مجموعه "تنهایی لیلا" حزب لیبرال دمکرات انگلیس حمایت نظامی لندن از عربستان را شرم آور خواند فیلم/ نخستین مناظره ترامپ و کلینتون، طعنه ها و کنایات حضور علی‌اکبر ولایتی در حرم امامین کاظمین(ع) هیچ‌جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند/ همه کشورها بر هزینه‌های انتخاباتی نظارت می‌‌کنند درگیری خونین در حاشیه رقابت‌های کشتی + فیلم آمادگی برای راه‌اندازی خط ریلی نخجوان_مشهد/واصف طالب‌اف به تهران می‌آید پیروزی با ارزش میلان برابر یوونتوس آذربایجان خواستار همکاری کشورهای غیر عضو اوپک شد عکس/ عکس العمل مردم هنگ‌کنگ در توفان! پای خرده فروشان به فضای مجازی باز شد یک سرکرده ارشد داعش در موصل به هلاکت رسید تعدادی از اعضای هیئت مدیره صندوق فرهنگیان به زودی دستگیر می‌شوند تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور غرب از نفت به عنوان سلاح استفاده می‌کند / تصور شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است بازدید سفیر ایران در آلمان از شصت و هشتمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت تورم باز هم افزایش یافت/تورم نقطه به نقطه ۶.۶ درصد شد مهمترین تحولات هفتمین روز عملیات آزادسازی موصل