رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۲ | کد خبر : 12487
 • المانیتور بررسی کرد؛

  چرا ریاض کمک ۴ میلیارد دلاری خود را به لبنان لغو کرد؟/تنبیه عروس خاورمیانه بواسطه نزدیکی با ایران

   چندی پیش تنش میان لبنان و عربستان سعودی تبدیل به بحث مهم روز شده بود. این تنش در واقع در ادامه اختلافات میان تهران و ریاض و هم چنین نگرانی از نفوذ حزب الله در لبنان به وقوع پیوست. عربستان درباره مسئله لبنان بسیار غیر منطقی رفتار می کند، او به جای آنکه تلاش نماید تا لبنان را به حوزه نفوذ خودش بازگرداند، با عمل خود این رابطه تیره و تار را وخیم تر می نماید.

  در ۱۹ فوریه عربستان اعلام نمود که کمک ۳ میلیارد دلاری خود را به ارتش و ۱ میلیاردی اش را به سیستم امنیتی لبنان لغو کرده است. قرار بود که این کمک ها صرف خرید تجهیزات نظامی از فرانسه  برای ارتش لبنان گردد. عربستان در بیانیه اش دلیل این اقدام تنبیهی را امتناع لبنان از محکوم نمودن حمله به سفارت عربستان در ایران در ژانویه ذکر کرد. حزب الله نیز این اقدام عربستان و همچنین فعالیت هایش را در یمن و نقشش در پایین نگه داشتن قیمت نفت را سرزنش نمود. دو روز بعد وزیر امور خارجه عربستان از شهروندانش خواست تا به لبنان سفر نکنند. بلافاصله بعد این اقدامات، کویت، بحرین، قطر و امارات متحده عربی هم حمایت خود را از حرکت عربستان اعلام نمودند. یک مقام سرمایه گذاری عربستان نیز اعلام کرد که مردم کشورهای حوزه خلیج فارس در حال فروش املاک و دارایی های مربوط به تعطیلات خود در لبنان هستند. از طرفی هم حدود ۳۰۰۰۰۰ هزار لبنانی در کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان سعودی در بخش های مدیریت میانی شرکت های ساختمانی، هتل ها و …. مشغول به کار هستند.

  به هر حال با توجه به میزان ارتباطات عربستان با لبنان در بخش های اقتصادی، سیاسی و رسانه ای، به نظر می رسد با این تصمیم شدید و سخت گیرانه عربستان، هر دو کشور متضرر خواهند شد، هرچند عربستان تصور می کند که فشار اصلی بر روی لبنان خواهد بود. لبنان همواره برای سعودی ها با وجود مساحت کوچک و نبود منابعش دارای اهمیت بوده است. علاوه بر این با توجه به نقش سابق لبنان بعنوان مرکز بانکداری خاورمیانه پیش از جنگ داخلی ۱۷ ساله اش، این کشور نقش واسطه را برای منافع ملی عربستان از زمان تاسیسش ایفا می نمود.

  با توجه به مساحت کم لبنان، این کشور در دهه ۱۹۶۰ نقش منطقه حائل را در میان هژمون های عرب داشت. در طول جنگ سرد اعراب، میان رژیم های ناسیونالیست و پادشاهی های سنتی، لبنان جایی بود که از این تنش ها کاسته می شد. لبنان سپری برای عربستان محسوب می شد تا خود را از هجوم تفکر انقلابی-التهابی آن زمان محافظت کند. با وجود آنکه بسیاری از ساکنان بیروت و سنی ها در لبنان کاملا تفکر ملی گرایانه داشتند، اما منافع تجاری و اقتصادی شان بر انگیزه های انقلابی و صدور آن به پادشاهی ریاض غلبه داشتند. اما ترور رفیق حریری نخست وزیر لبنانی-عربستانی لبنان و متعاقب آن به قدرت رسیدن پسرس تاثیر بدی بر روی نفوذ عربستان در لبنان گذاشت. لبنان به آرامی در حال حرکت به سوی جبهه دشمنان عربستان در حرکت بود، یعنی ایران و رییس جمهور سوریه بشار اسد.

  مسئله مهم دیگر جنگ ۳۳ روزه لبنان در سال ۲۰۰۵ بود که صدها کشته بر جای گذاشت و زیرساخت های لبنان را تخریب کرد. در کنار حزب الله، دولت لبنان و اکثریت کشورهای عرب از عراق تا مراکش این جنگ را یک یورش به کل کشور لبنان می دانشتند، اما عربستان همچنان این درگیری را از زاویه مسائل فرقه ای و تنش هایش با ایران می دید. رهبر حزب الله، سید حسن نصر الله تبدیل به یک رهبر مهم اعراب شد که نگهبانی دو مسجد مقدس را بر عهده دارد و این امر ریاض را بسیار ناراحت می کرد. ( به عقیده نگارنده این مطلب) نصر الله این نقش قهرمان گونه خود را برای اکثریت مردم عرب تا زمان دخالت در بحران سوریه حفظ نمود.

  عربستان معتقد بود که حزب الله با گروگان گیری دو سرباز اسرائیلی، باعث تحریک این کشور شده و مسبب جنگ است! عالم مذهبی عربستان نیز در سخنانی کمک به شیعیان لبنان را غیر قانونی اعلام کرد. شیعیانی  که منازلشان در جنوب لبنان و منطقه حاشیه ای جنوبی لبنان، ضاحیه، به شدت بمباران شده بود. سعودی هایی که این تفسیر فرقه گرایانه دولت عربستان را از جنگ لبنان محکوم نمودند مانند محمد الحمری، زیر فشار و حملات شدید وهابی های سلفی قرار گرفتند و به آنها برچسب افراد گمراهی که تحت تاثیر نفوذ و کاریزمای حسن نصرالله قرار گرفته اند، زدند. در حالی که در سال ۲۰۰۶ همچنان صداهای غیرفرقه گرای منطقی در عربستان وجود داشت، امروزه فضا برای نظرات متعصبانه علیه لبنان و رابطه عربستان با این کشور وجود دارد.

  این تنش های در حال تشدید تنها یک بمب زمانی جغرافیای سیاسی که منتظر انفجار در مناطقی مانند سوریه و یمن و عراق است، نمی باشد،  بلکه تهدیدی علیه وحدت و هماهنگی میان و درون کشورهای عربی محسوب می شود. می توان گفت که لبنان آخرین تلفات این تنش موجود است.هزینه این اتفاق برای این کشور بسیار بالاست زیرا لبنان به شدت وابسته به وجوه ارسالی از عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد.

  به نظر می رسد در عربستان تحت رهبری ملک سلمان، دیپلماسی این کشور به سوی یک نگاه جنگ طلب و تنش آمیز با متحدان تاریخی اش مانند لبنان حرکت می کند. شاید ملک سلمان بتواند درس هایی را از ابر قدرت ها بیاموزد که به جای آن که از نیروی تنبیهی شان استفاده کنند از دیپلماسی سازنده بهره می برند. در واقع مدیریت یک بحران سیاسی شاید بهتر بتواند که دوستان قدیمی را دوباره با خود همسو نماید تا این که از ابزار کمک کردن، برای تنبیه و فشار برای تسلیم شدن کشورها استفاده کرد.

  باید در نظر داشت که کشور قدرتمندی مانند عربستان که دارای سیاست های فرقه گرایانه است، می تواند با رها کردن رویکرد (( انضباط و تنبیه)) خود در قبال کشوری مثل لبنان، منفعت زیادی ببرد. امیدواریم که رهبری عربستان پیش از آن که بسیار دیر شود، متوجه اهمیت این موضوع بشود.

  منبع: پایگاه خبری تحلیلی المانیتور

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار