• تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷ | کد خبر : 13010
 • بدان رحمت کند خدایت حقوق الهى تو را فرا گرفته در هر حرکت که بیارى یا سکونى که برآرى یا منزلى که در آئى یا عضوى که زیر و رو کنى یا ابزارى که بگردانى، بعضیشان از دیگرى بزرگتر است.

  بزرگتر حقوق خدا بر تو همانست که براى خود حضرتش بر تو لازم دانسته آن حقى که پایه همه حقوق است و همه از آن برآمده‏اند، از آن پس حقى که بر تو لازم دانسته از سرت تا پایت با همه گونه گونى اندامت چشمت را بر تو حقى است و گوشت را حقى، زبانت را بر تو حقى است و هم دستت و پایت، شکمت را بر تو حقى است و هم (فرجت) این هفت عضو که هر کارى بدانها انجام شود حق خاص خود را دارند.

  از آن پس خدا عز و جل براى هر کارت حقى نهاده نمازت را بر تو حقى است و هم روزه‏ات و صدقه‏ات و قربانیت را بر تو حقى است و هر کارت بر تو حقى دارد.

  و آنگاه پاى حق دیگران بمیان آید از حق‏داران بر تو و لازمتر همه بر تو حق امامانست و آنگاه حقوق رعایا و پیروان تو و دیگر حقوق خویشانت.

  اینها سرآمد حقوق است که از آنها حقوق دیگر منشعب شوند: حقوق امامانت سه باشند لازمتر همه حق پرورنده تو است بحکومت، آنگاه پرورنده تو بدانش و سپس آنکه بر تو تسلط دارد و پرورنده امامى باشد و حقوق زیر دستانت سه باشند: حق آنکه بر او حکومت دارى و حق استاد دانش چه که شاگرد نادان زیر دست استاد دانا است و سوم حق تسلط نسبت به همسران و بندگان.

  حقوق خویشان تو بسیارند و تا آنجا که خویشى گسترد پیوسته باشند.

  لازمتر همه بر تو حق مادر تو است و سپس حق پدر و از آن پس حق فرزندت، آنگاه حق برادرت و سپس هر که بتو نزدیکتر باشد در خویشاوندى، آنگاه حق آقائى که آزادت کرده و و سپس حق آنکه آزادش کردى پس حق آنکه بتو احسانى کرده و بدنبالش حق اذان گوى نمازت و حق امام جماعت، سپس حق همنشین و حق همسایه و حق رفیق و سپس حق شریک و حق دارائى تو، و آنگاه حق بدهکاریت و حق بستانکاریت و بدنبالش حق آمیزش کن با تو و حق طرفى که بتو ادعا دارد و آنکه بدو ادعا دارى و آنگاه حق مشورتخواه از تو و حق مشورت گیر

  تو از او سپس حق اندرزجوى از تو و حق اندرزگویت و آنگاه حق بزرگترت و حق خرد تو از تو سپس حق خواهش کنت و حق آنکه از او خواهش کنى و آنگاه حق کسى که بدست بتو بدى رسیده از گفتار یا کردار یا بتو شادى رسیده بگفتار یا کردار بعمد یا غیر عمد، سپس حق عموم ملت تو و آنگاه حق غیر مسلمانى که در پناه اسلام است و آنگاه حقوق دیگرى که در هر پیشامدى پدیدار شوند، خوشا بر کسى که خدا یاریش کند بر اداى حقوق واجبه و باو توفیق و کمک دهد.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , , , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم صدیقی: پیوستن به جامعه جهانی ایران را به زمان قاجار و پهلوی می‌برد غول‌های خفته در کمین مردم کرمان/واقعیتی که دیده نمی‌شود پای خائن فرانسوی چشم‌آبی به کشور باز شد عکس/ کشف اسکناس‌ ۷۰۰ ساله داخل مجسمه بودا مجری تلویزیون در کنار دختر سردار سلیمانی+ اینستاپست حواشی بازی دیروزپرسپولیس اززبان پلیس اهواز آزادسازی موصل به خلافت قلابی داعش پایان می دهد/ ترکیه به خاک عراق چشم طمع دارد مرحوم مهدوی کنی اخلاص را در زندگی خود تجلی کرد تقدیر رییس جمهوری از خدمات فانی در دوران تصدی وزارت آموزش و پرورش ثبت‌نام در حوزه‌های علوم اسلامی دانشگاهیان آغازشد دستکاری در آرا در تمام سطوح انتخابات آمریکا رخ می‌دهد/به اندازه چند کتاب سابقه در مورد تقلب وجود دارد حمله انتحاری داعش به نیروگاه برق کرکوک/۴ ایرانی شهید شدند دستور ویژه ابوبکر بغدادی به همسران خود چه بود؟ عکس/ شادی پس از گل به سبک علی‌دایی بشنوید از خُلقیات عجیب آقای رئیس جمهور! واکنش محسن رضایی به عملیات آزادسازی موصل+اینستاپست زلزله ۶،۶ ریشتری ژاپن را لرزاند