کد خبر : 13088
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۱۶
714 مشترک

افزایش دوبرابری آمار فرزندخواندگی/ پذیرش ماهانه۵۷ کودک در مراکز

مدیر کل بهزیستی استان تهران از واگذاری ۲۴۰ کودک به عنوان فرزندخوانده به خانواده های متقاضی خبر داد و گفت: تعداد کودکان واگذار شده نسبت به گذشته دو برابر شده است.

احمد دلبری افزود: در حال حاضر در شیرخوارگاهها و همچنین مراکز نگهداری کودکان بیش از ۹ هزار کودک نگهداری می شوند.

وی گفت: براساس برنامه ریزیهای انجام شده سالانه تعدادی کودک که شرایط تشکیل زندگی مستقل را داشته باشند از مراکز تحت پوشش سازمان ترخیص می شوند.

مدیر بهزیستی استان تهران در مورد فرزندخواندگی نیز تاکید کرد: تعداد کودکانی که امسال به فرزند خواندگی گرفته شده اند نیست به سال قبل دوبرابر شده است.

به گفته دلبری، در ۱۰ ماهه امسال ۲۴۰ کودک که عمدتا زیر۶ سال هستند به خانواده های متقاضی فرزند خواندگی واگذار شده اند.

وی با اشاره به اینکه ماهانه ۵۷ کودک در مراکز پذیرش می شوند٬ گفت: این کودکان٬ بی سرپرست یا بدسرپرست هستند و با حکم قضایی به بهزیستی واگذار می شوند.

 

به گزارش وعده صادق در قانون گذشته تنها زن و شوهری (۵۰- ۳۰) ساله که ۵ سال از ازدواج آنها گذشته بود و صاحب فرزند نشده بودند می توانستند تحت شرایط پر دردسری کودکی را به فرزندی بگیرند در حالی که با مقررات جدید زنان مجرد بالای ۳۰ سال نیز می توانند حضانت اطفال بی سرپرست را به عهده بگیرند. در قانون سال ۵۳ زن و مردی که صاحب فرزند بودند دیگر نمی توانستند فرزندخوانده ای داشته باشند اما در لایحه اصلاحی جدید والدینی که یک فرزند دارند و از توانایی مالی بالایی برخوردارند می توانند کودک دیگری را به فرزندخواندگی بپذیرند و این کودکان نیز از پدر و مادران انتخابی شان ارث می برند در صورتی که در گذشته این گونه نبود.

 

بر اساس لایحه جدید، سازمان بهزیستی می تواند صلاحیت والدین برای پذیرش حضانت کودکان را تشخیص بدهد. افرادی که دارای شرایط لازم برای داشتن فرزندخوانده هستند می توانند با مراجعه به مراکز بهزیستی دختر و پسر چندماهه ای را که علاقه مند به نگهداری و حضانت هستند انتخاب کنند. این افراد باید از توانایی جسمی و صلاحیت اخلاقی و مالی نیز برخوردار باشند و در این صورت با ارائه مدارک، پرونده ای را تشکیل می دهند و اگر شرایطشان منطبق با قانون باشد سرپرستی کودک را به عهده می گیرند.

 

روزنه امید در زندگی کودکان بی سرپرست

دکترجعفر بای، محقق و کارشناس آسیب   های اجتماعی، در این خصوص می گوید: با تغییر قانون سپردن کودکان بی سرپرست فرصت  های مناسبی فراهم آمده تا کودکان بی سرپرست به عنوان فرزند خوانده وارد کانون گرم خانواده  ها شوند تا آینده روشن تری برای آنها فراهم بیاید.

 

 

کودکان بی​سرپرست در معرض تهدید ها و آسیب های اجتماعی بسیاری قرار دارند و تنها چیزی که می​تواند آنها را برای آینده به عنوان یک فرد مؤثر حفظ کند، سرپرستی توسط افراد صاحب صلاحیت است.

 

کودک باید بداند…

فراهم کردن شرایط مساعد و سهل برای فرزند​خواندگی تبعات فردی و اجتماعی بسیاری را در پی دارد. سیدعلی موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی، در خصوص تسهیل شرایط سپردن کودکان بی سرپرست به خانواده   ها می گوید: هر چقدر بتوانیم کودکان را در محیط خانواده و خارج از مراکز عمومی حمایت کنیم نتیجه مطلوب تری را می بینیم چراکه کودک اگر در خانواده و با محبت اطرافیان رشد کند آینده بهتری را می تواند داشته باشد مگر این که فضا و محیط خانه و خارج از مرکز به ضرر کودک باشد و او را دچار معضل کند. در غیر این صورت مسئولان مراکز بهزیستی بهتر است با نظرات مددکاران اجتماعی بهترین جایگزین را برای این کودکان در نظر بگیرند.

وی معتقد است وقتی خانواده   ها کودکی را به فرزندخواندگی می گیرند در یک زمان و شرایط مناسب این موضوع را به فرزندشان بگویند تا بعداً دچار مشکل نشود و از زبان فرد دیگری حقیقت را نشنود.

 

تسهیل شرایط فرزندخواندگان

با تصویب ماده ۸ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد​سرپرست، شرایطی برای سپردن سرپرستی این کودکان به خانواده   ها فراهم شده است.

طبق این ماده فرزندخواندگی در صورتی مجاز است که امکان شناخت هیچ یک از پدر و مادر و جد پدری کودک وجود نداشته باشد و پدر و مادر و جد پدری و وصی منصوب از سوی ولی قهری آنان در قید حیات نباشند.

 

کودکانی که سرپرستی آنان به موجب حکم مراجع صلاحیت​دار به سازمان سپرده شده و تا دو سال پس از سپرده شدن آنها به سازمان، پدر یا مادر یا جد پدری برای سرپرستی آنان مراجعه نکرده باشند می توان آنها را برای فرزندخواندگی به خانواده  ها سپرد.

 

همچنین کودکانی به فرزندخواندگی سپرده می شوند که هیچ یک از پدر، مادر و جد پدری صلاحیت سرپرستی را نداشته باشند و به تشخیص دادگاه صالح این امر حتی با ضم(ضمانت) امین یا ناظر نیز حاصل نشود.

 

در تبصره ۱ آمده است که چنانچه پدر یا مادر یا جد پدری کودک یا نوجوان (فرزندخوانده) مراجعه کنند، دادگاه در صورتی  که آنها را واجد صلاحیت لازم ولو با ضم امین یا ناظر تشخیص دهد و مفسده مهمی نیز کودک یا نوجوان را تهدید نکند، با اخذ نظر سازمان نسبت به استرداد آنها حکم صادر می کند، در غیر این صورت حکم سرپرستی کودک ابقا می شود.

 

در تبصره ۲ نیز ذکر شده است که در صورت وجود نزدیکان طبقه دوم و تقاضای هر یک از آنها و وجود شرایط، سرپرستی به متقاضی واگذار می شود و در صورت تعدد تقاضا و یکسانی شرایط متقاضیان، سرپرست با قرعه انتخاب می شود، در صورت نبود نزدیکان طبقه دوم بین نزدیکان طبقه سوم بدین نحو عمل می شود.

 

محمدعلی اسفنانی، مخبر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در توضیح این قانون جدید می گوید: در یکی از این بندها نیز پیشنهاد داده شده بود افرادی که فرزند سرراهی را پیدا می کنند می توانند آن طفل را به فرزندخواندگی قبول کنند اما این موضوع به تصویب نرسید؛چراکه برخی افراد به دلایل مختلف از جمله داشتن فرزند زیاد، ناتوانی در نگهداری طفل با دیگران تبانی می کنند تا اینگونه وانمود کنند که فرزند سرراهی است، اما در حقیقت اینگونه نیست و پدر و مادر این طفل وجود دارند. مجلس به دلیل جلوگیری از اینگونه سوءاستفاده   ها و همچنین ترویج بی مسئولیتی والدین، این مورد را رد کرد.

 

وی ادامه می دهد: اگر اجازه بدهیم هر طفل را به یابنده بدهند، فضای نامناسب و تخلفات بسیاری در سطح جامعه به وجود می آید. برخی از اصلاحات در کمیسیون حقوقی قضایی تصویب می شود و برخی در کمیسیون اجتماعی. اگر این دو کمیسیون با هم تلفیق شوند و یک قانون را تصویب کنند می توان تصمیم بهتری گرفت.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی در حال حاضر فقط ۱۸ درصد کودکان بی سرپرست تحت پوشش این سازمان، شرایط سپردن به خانواده    ها را دارند در حالی که با تصویب قانون جدید، شرایط فرزندخواندگی ۵۰ درصد کودکان فراهم می شود.

در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ کودک در مراکز و خانه    های کودک تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند.

 

همچنین بر اساس آمار سازمان بهزیستی ۹ درصد کودکان بهزیستی سرراهی و ۷ درصد آنان نیز معلولند و فقط ۱۸ درصد کودکان تحت پوشش شرایط فرزندخواندگی را دارا هستند و در مجموع سالانه حدود یک هزار کودک به خانواده    های دارای شرایط سپرده می شوند.

البته سهم استان تهران نیز در سال جاری فقط حدود ۱۸۰ کودک بی سرپرست و ۱۰ کودک به صورت امین موقت بوده که به خانواده ها سپرده شده اند.

 

نوع بیان واقعیت به فرزندخواندگان

باید به کودکی که سرپرستی او واگذار شده واقعیت را گفت اما این بیان واقعیت چگونه باید باشد؟

الهه شفایی، روان​شناس در این خصوص می گوید: تحقیقات نشان داده است فرزندانی که در دامان پرمهر خانواده​هایشان پرورش می یابند از لحاظ عاطفی و تربیتی موفق تر از کسانی هستند که به دور از خانواده بزرگ می شوند؛چراکه فرزندان بیش از مادیات به محبت نیاز دارند و افرادی که به هر دلیلی از محبت خانواده​شان بی نصیب می مانند بیشتر دچار مشکل می شوند. با تسهیل شرایط فرزندخواندگی افراد می توانند با برعهده گرفتن سرپرستی، آن ها را با دنیای جدید آشنا کنند تا این کودکان مهارت ارتباطی بیشتری پیدا کنند.

 

این روانشناس در خصوص این که در چه زمانی باید به فرزندخوانده واقعیت را بیان کرد که او فرزند واقعی​شان نیست، می گوید: توجه به شرایط و سن فرزندخواندگی هر فردی متفاوت است. اگر طفل کمتر از یک سال سن دارد به دلیل این که خاطره ای از گذشته در ذهنش نقش نبسته است می توان هنگامی که به بلوغ روانی رسید واقعیت را به او گفت و البته نقش خانواده و اطرافیان خیلی مهم است که قبل از پدر و مادر به کودک نگویند. لازم به ذکر است در اینجا بلوغ جسمی از سنین ۹ تا۱۵ مدنظر نیست، هر فردی در یک سنی به بلوغ روانی می رسد و هنگامی که این فرزند به این درجه رسید با گویش و برخوردی مناسب و منطقی می توان واقعیت را به آن ها گفت.

 

همچنین اگر فرزندخواندگی بعد از یک​سالگی انجام شود باید کودک را متوجه کرد که آن ها پدر و مادر واقعی او نیستند و هرگز به کودک هنگام سرپرستی به دروغ نگویند که ما پدر و مادر واقعی تو بودیم مدتی نتوانستیم کنارت باشیم و حالا آمدیم تو را ببریم چرا که این برخورد بسیار نادرستی است و همیشه در ذهن کودک می ماند و تاثیرات مخربی بر روح و جسم او دارد.

نوع برخورد و نگرش و چگونگی بیان واقعیت هنگام بزرگسالی، نقش بسیار مهمی در آینده فرزندخواندگان می گذارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب