کد خبر : 13273
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
212 مشترک

آیا در شرایط فعلی برگزاری انتخابات در سوریه امکان پذیر است؟

بشار اسد نقشه جریان های مردمی مستقر در شهرهای مختلف سوریه را می شناسد، به همین علت است که با اطمینان بالایی خواستار برگزاری انتخابات شده تا به دنیا ثابت کند که همچنان در رأس هرم قدرت در سوریه مشروعیت دارد.

شاخص های موازنه قدرت در تحولات خاورمیانه و تأثیرپذیری این شاخص ها نسبت به اتفاقات سوریه بر کسی پوشیده نیست، آمریکا در اثر شکست سیاست های متعدد خود و پایداری محور مقاومت منطقه ای در برابر توطئه های این کشور برای تجزیه منطقه، طی سال های گذشته امتیازهای متعددی را از دست داده و مجبور به توافق هسته ای با ایران شد تا با وجود مخالفت شدید برخی رژیم های منطقه ای اموال بلوکه شده ایرانی ها را که به ادعای رژیم صهیونیستی و عربستان صرف بهبود موقعیت محور مقاومت خواهد شد، به این کشور بازگرداند.
هم زمان با شکست های آمریکا، متحدان این کشور نیز دچار افول شده اند، سیاست های ترکیه در قبال سوریه گرچه دمشق را از نقش پیشروی کشورهای عربی تا اندازه ای دور کرده، اما موفقیتی در تحقق این پیروزی سیاسی یا نظامی برای آنکارا یا ریاض و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد نکرده است. جنجالی که این کشورها اخیراً به راه انداخته اند نیز نتیجه شکست های آنها و عدم توانایی برای نفوذ در سوریه جهت براندازی دولت این کشور است.
دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه در چنین فضایی از عزم خود برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان خبر داده است. تأثیرات این تصمیم و پیامدهای آن به نحوی بود که بلافاصله اخبار مربوط به پیشروی های میدانی ارتش سوریه و متحدانش را تحت تأثیر قرار داد. برگزاری این انتخابات تأکید مجددی بر پوشالی بودن ادعاهای غرب در تنها دستاویز مداخله در سوریه یعننی نامشروع بودن دولت بشار اسد و فقدان پایگاه مردمی آن است.
اعلام برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه بیهوده نبوده است، بشار اسد هزینه هایی که باید برای این انتخابات بپردازد را به خوبی می شناسد، اما حجم پیروزی هایی که در نتیجه برگزاری این انتخابات محقق می کند را نیز می داند. پیروزی های نظامی که ارتش سوریه محقق کرده، آن را در موقعیت پیروز قطعی تحولات سیاسی قرار نمی دهد، بلکه کفه ترازوی پیروزی آن را سنگین تر می کند، به این ترتیب دولت سوریه علاوه بر تحقق دستاوردهای نظامی، ابتکار عمل را در عرصه سیاسی نیز از آن خود خواهد کرد تا در انتخاباتی سالم بار دیگر بر پایگاه مردمی خود تاکید کند.

* برگزاری انتخابات، ممکن یا ناممکن؟
سوالی که در مورد انتخابات سوریه مطرح است اینکه آیا با وجود درگیری های مسلحانه در این کشور و اشغال برخی مناطق از سوی گروه های تروریستی، برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور ممکن است. نگاهی کلی به مناطقی که امکان برگزاری انتخابات در آنها وجود دارد و حجم این مناطق و تعداد افرادی که می توانند در انتخابات شرکت کنند، نشان می دهد که برگزاری انتخابات در سوریه امکان پذیر است. در عرصه میدانی می توان در این رابطه به مسائل زیر اشاره کرد: تسلط ارتش در بخش های متعدد از شهر حلب و حومه آن تا استان درعا و دمشق و قنیطره و حمص و حماه و طرطوس و لاذقیه و السویداء گسترده شده است.
نگاهی به نقشه سوریه نشان می دهد که اکثر مناطق مسکونی دارای تجمع بالای انسانی از طیف های مختلف جامعه سوریه در اختیار دولت این کشور و متحدانش قرار دارد و مردم این مناطق زندگی عادی خود را سپری می کنند. به این ترتیب می توان گفت که انتخابات پارلمانی که بیش از یک ماه آینده برگزار خواهد شد، روال عادی خود را سپری کرده و با نظم و انضباط کامل انجام خواهد شد.
برگزاری انتخابات پارلمانی سوریه در زمان مقرر خود بدون چالش های امنیتی قابل توجه، قدرت سیاسی و امنیتی دولت سوریه و پوشالی بودن جنجال تبلیغاتی مخالفان این کشور را نشان می دهد. این در حالی است که رسانه های وابسته به مخالفان سعی دارند دولت سوریه را شکست خورده و قانون اساسی این کشور را فاقد مشروعیت نشان داده و رویکردهای فرقه گرایانه را در کشور تقویت بخشند.
به نظر می رسد نتایج انتخابات نیز غیر قابل پیش بینی نباشد، بیشتر مخالفان داخلی سوریه اعتقاد دارند که جنگ باید متوقف شود و ادامه آن فایده ای ندارد. از سوی دیگر خانواده های بیشتر گروه های مخالف دولت سوریه نیز از این کشور خارج شده اند، آن ها برای دریافت پناهندگی کشورهای دیگر حتی حاضرند هویت سوری خود را به صورت کامل کنار بگذارند.
این در حالی است که همچنان بخش زیادی از مردم سوریه حامی دولت بشار اسد رئیس جمهور این کشور هستند و از گزینه های نزدیک به دولت برای رسیدن به پارلمان استقبال می کنند. آنها نمی خواهند به ویژه در شرایط کنونی که تحولات عرصه میدانی به سمت تعیین سرنوشت نهایی جنگ پیش می رود، روند سیاسی کشور را در دست افراد ناشناخته قرار دهند.
تصمیم به برگزاری انتخابات در حالی گرفته شده که روسیه و آمریکا هم بر سر آتش بسی نامحدود در سوریه به توافق رسیده اند. توافقی که گرچه داعش و جبهه النصره و گروههای وابسته به القاعده را شامل نمی شود، اما بخش هایی از اراضی سوریه را در آرامش نسبی قرار داده و آن ها را به نسبت به آینده ای روشن و بدون جنگ خوش بین کرده است.به این ترتیب تروریستها امروز هم در صحنه سیاسی و هم در صحنه نظامی شکست سنگینی را تجربه می کنند که در چند سال گذشته سابقه نداشته است.
مردم سوریه با شرکت در این انتخابات نشان می دهند که تصمیم گیری های واشنگتن، آنکارا و یا ریاض برای سرنوشت خود را نمی پذیرند.
آنها می خواهند خودشان برای منافع و آینده خود تصمیم بگیرند و نمایندگان خود را براساس این شاخص ها به پارلمان سوریه بفرستند. آنها معتقدند سوریه بعد از این همه جنگ نیاز به آرامش و امنیت و تجربه جدیدی از اصلاحات سیاسی به دور از دخالتهای خارجی دارد.

* چه کسی پیروز انتخابات سوریه است؟
بشار اسد نقشه جریان های مردمی مستقر در شهرهای مختلف سوریه را می شناسد، به همین علت است که با اطمینان بالایی خواستار برگزاری انتخابات شده تا به دنیا ثابت کند که همچنان در رأس هرم قدرت در سوریه مشروعیت دارد و افکار عمومی این کشور وی را تأیید می کنند. انتخابات سوریه چهره قانون گریزان و کسانی که بدون مشروعیت سیاسی و به بهانه حمایت از مردم سلاح در دست گرفته اند را نشان می دهد و اثبات می کند که آنها به دنبال دفاع از حق عمومی مردم نیستند.
این انتخابات چهره تروریست ها را بیش از پیش روشن تر خواهد کرد تا رسوایی دیگری برای حامیان بین المللی این گروه ها فراهم آورد. بشار اسد با برگزاری این انتخابات می خواهد در تکمیل دستاوردهای نظامی و امنیتی اخیر، عرصه سیاسی کشور را نیز بار دیگر از آن خود کند تا هرچه بیشتر به پایان خوش بحران پنج ساله سوریه نزدیک تر شود.
به این ترتیب می توان گفت انتخابات سوریه گام دیگری برای تکمیل چهره سیاسی دولت این کشور به عنوان پیروز نهایی بحران پنج ساله آن بوده و با توجه به اهمیت موضوع سوریه در معادلات ژئو پلتیک منطقه ای، فضای تازه ای در موازنه قدرت خاورمیانه جدید را فراهم خواهد کرد، خاورمیانه ای که شاخص های آن بر اساس نظم نوین آمریکایی ترسیم نشده، بلکه محور مقاومت تار و پود آن را در هم تنیده است.

مشرق

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب