• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۱ | کد خبر : 13379
 • آیت‌الله جنتی در اجلاسیه خبرگان مطرح کرد:

  فشارهای سنگینی به شورای نگهبان وارد کردند

  دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه فشار سنگینی در این ایام بر شورای نگهبان وارد آمد، گفت: هجمه‌های بیرونی و طرح شبهات علیه شورای نگهبان خللی در کار اعضای شورا وارد نمی‌کند.

  به گزارش وعده صادق، آیت‌الله احمد جنتی دبیر محترم شورای نگهبان به عنوان شخصیت مدعو و میهمان ویژه آخرین اجلاسیه دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری، ضمن ارائه گزارشی پیرامون روند برگزاری انتخابات هفتم اسفند و با اشاره به تلفیق دو انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از محاسن و معایب تجمیع این دو انتخابات سخن گفت و اظهار کرد: عده ای در تلاش بودند که شورای نگهبان را به چالش بکشند که این امر نیاز بررسی و واکاوی بیشتری دارد.

  وی افزود: بحمدالله شورای نگهبان با تکیه بر مبانی اصیل انقلاب و آرمان‌های حضرت امام(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری، این بار نیز از آزمایش سربلند بیرون آمد.

  آیت‌الله جنتی با انتقاد از کثرت ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، این موضوع را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد و گفت: در این ایام، فشار سنگینی بر شورای نگهبان وارد آمد، در حالی که اگر در حین ثبت نام نامزدهای دو مجلس یک چارچوب مشخص، تعیین می شد از حجم فشار کاری کاسته می شد، چرا که مثلاً برای کاندیداتوری مجلس خبرگان رهبری که علمیت و شرایطی دیگر وضع شده افرادی ثبت نام کرده بودند که اساسا تحصیلات حوزوی نداشتند و در ابعاد دیگر هم فاقد شرایط اولیه بودند.

  دبیر شورای نگهبان افزود: افرادی نیز بودند که از نظر علمی مورد تأیید بودند، اما در سایر شرایط، صلاحیت آنها احراز نشده و عده ای همین را مستمسکی برای فشار به شورای نگهبان قرار دادند.

  وی خاطر نشان کرد: در آزمون مقدماتی اجتهاد در شهریور ماه، ۲۲۳ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۸۷ نفر در آزمون کتبی شرکت کرده که در میان آنها ۳۴ نفر قبول و برای امتحان شفاهی دعوت و در پایان از میان آنها ۱۵ نفر پذیرفته شدند. همچنین در ثبت نام رسمی دی ماه نیز ۷۹۵ نفر ثبت نام کردند که ۳۳ نفر فاقد تحصیلات حوزوی، ۷۹ نفر فاقد صلاحیت علمی و ۷۲ نفر نیز از نمایندگان فعلی مجلس خبرگان بودند. در مجموع از میان آنها ۶۲ نفر سابقه تأیید گذشته، ۱۵ نفر قبولی آزمون شهریور، ۶ نفر قبولی با بررسی تألیفات، ۴ نفر احراز صلاحیت شده توسط آقایان فقهای شورای نگهبان، ۱۸۵ نفر انصراف و در نهایت ۱۵۹ نفر تأیید صلاحیت نهایی شدند.

  آیت‌الله جنتی تصریح کرد: پس از بررسی صلاحیت های علمی، صلاحیت های دیگر با استعلام از مراجع مختلف، مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس، نتیجه نهایی منتخبین ملت ۸۸ نفر است که در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری راه یافتند.

  دبیر شورای نگهبان با اشاره به قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری، اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی، اجتهاد، بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، آشنایی به مسائل روز، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و عدم سوء سابقه را برای کاندیداهای این مجلس، لازم و ضروری دانست و تأکید کرد: رد یا قبول در امتحان علمی، گر چه شرط است، ولی احراز سایر موارد کار بسیار دشواری است و شورا در این ایام، فشار کاری زیادی را  تحمل کرد.

  وی افزود: شورای نگهبان از سازوکارهای خود که حتی گاهی از قبل از ثبت نام ها صورت گرفته استفاده کرده و هجمه های بیرونی و طرح شبهات علیه شورا، خللی در کار اعضای شورای نگهبان که خدا ترسی را سر لوحه کار خود قرار داده اند وارد نمی کند.

  آیت الله جنتی با اشاره به جایگاه ولایت فقیه گفت: تضعیف جایگاه ولی فقیه و رهبری نظام نتیجه ای جز به مخاطره انداختن نظام اسلامی و کشور ندارد. چرا عده ای نمی خواهند ببینند که وجود و حضور ولی فقیه چگونه کشور را از بحران‌ها به ویژه بحران‌های منطقه ای که امروز در کشورهای همسایه شاهد آن هستیم حفظ کرده و امیدواریم خداوند به مقام معظم رهبری، سلامتی و طول عمر با عزت عنایت کند.

  بر اسا این گزارش پس از پایان سخنان آیت الله جنتی، ۵ نفر از نمایندگان مجلس خبرگان، طبق آیین نامه داخلی این مجلس به اظهار نظر پرداختند و در پایان نیز دبیر شورای نگهبان به سؤالات و ابهامات طرح شده از سوی این نمایندگان پاسخ داد.

  منبع: مهر

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها : , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار