• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۲۸ | کد خبر : 13464
 • به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری مهر، در «گفت وگوی سیاسی» رادیو گفتگو، هادی ثروتی، تحلیلگر مسائل سیاسی ضمن یادآوی تاریخچه اقدامات دشمن در حوزه حقوق بشر اظهار کرد: «دیدگاه لیبرالیستی و مادی گرایانه غرب در خصوص تحلیل انسان و حق او با منظر اسلام متفاوت است و بحث دوم بر این مبناست که غرب تفاوت ایدئولوژی فرهنگی را به سوی فضای سیاسی می کشاند.»

  وی با اشاره به حق متقابل مردم و حکومت در احکام اسلامی گفت: جریان حقوق بشر دروغین امریکایی مدعی است که بهترین رفتار را دارد و دوران بلوغ را گذرانده ولی بزرگ ترین ظلم ها و فشارها در همین کشور برسر مردم می آید.

  ثروتی تصریح کرد: امریکایی ها بد خود را خوب و خوب دیگران را به بد تعمیم می دهند و کشورها، بدلیل ابزاری که در دست غرب است، زیر سلطه فرهنگی [خرد] می شوند.

  این استاد دانشگاه ادامه داد: آنها نظام جهانی شدن را ناظر بر امریکایی شدن می بینند و حتی تلاش دارند تغییر رفتار در ایران را در قالب ابزارهای جهانی شدن [به اجرا بگذارند]؛ بنابراین این نوع نگاه نیز ابزاری است.

  ثروتی، جهانی شدن کشورها از سوی غرب را همراه با سلطه خواند و افزود: فرهنگ ها متنوع است و نوع هستی شناسانه فرهنگ ها نیز متفاوت است و همه کشورها نمی توانند این [سلطه] را بپذیرند.

  وی گفت: بعد از انقلاب اسلامی نقطه تعارض از سوی غرب شدت پیدا کرده؛ پیش از این نیز گفته می شد غربی ها تعارض بسیاری دارند و بعد از حل شدن مسئله هسته ای، امکان بزرگنمایی موارد دیگر از سوی امریکا می رفت!

  ثروتی افزود: علی رغم ناملایمات، خواهیم توانست راهی را پیدا کنیم و جمهوری اسلامی را بر قله بلند و رفیع جهان در حوزه تمدن اسلامی شاهد باشیم.

  بسیاری قوانین حقوق بشر ما منسوخ شده

  همچنین احمد فاطمی، دکترای حقوق بین الملل با اشاره به رسوایی غرب ناظر بر تبعیض های مکرر نسبت به مردم گفت: از منظر اسلام هسته سخت حقوق بشر، همان حفظ کرامت و تکریم انسان و رساندن او به قله تعالی و کمال است.

  این استاد دانشگاه افزود: درست است که غرب به دنبال هژمونی فرهنگ امریکایی هستند ولی نباید ما را از این مهم غافل نماید که مقررات و قوانین خود را اصلاح کنیم و در حقیقت باید در حوزه قوانین شهروندی پیشتاز شویم.

  فاطمی با اشاره به فرازهایی از حکم امیرالمومنین(ره) در حوزه حقوق بشر گفت: متاسفانه گرفتار نوعی انفعال شدیم و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه فقط، پاسخگویی است؛ به جای اینکه تهاجم کنیم!

  وی به موارد متعدد و بی شمار نقش حقوق بشر در دنیا اشاره کرد و افزود: «یکسری ارزش ها وجود دارد که ناظر بر نگاه اسمانی است؛ وقتی سخن از حریم خصوصی، حق دسترسی به اطلاعات و حتی آزادی بیان در میان باشد، مقولاتی است که در حقوق فطری به خوبی تبیین شده است.»

  فاطمی تصریح کرد: ما می بینیم که اسلام قوی ترین احکام را در این حوزه دارد و اگر مراکزی در این حوزه به وجود آید می تواند دنیا را رصد کند و خواهیم توانست رعایت و احترام به حقوق شهروندی در کشور را فراگیر سازیم.

  وی بر لزوم تاکید بر اصول و مبانی خودی اشاره کرد و افزود: در این راستا مهم ترین مکتب، مکتب اهل بیت(ع) است و بدین جهت باید همایش ها و میزگردهایی برگزار و اندیشمندان غربی را دعوت کنیم.

  فاطمی گفت: بسیاری قوانین ما امروز منسوخ شده و با تحولات و ضرورت های اجتماعی هماهنگ نیست که باید شناسایی و اصلاح شود.

  وی زر و زور و تزویر را از جمله گرفتاری های غرب خواند و افزود: باید هجمه ای به غرب وارد و آن ها را آگاه کنیم که در این صورت می توانیم فضا را عوض نماییم.

  فاطمی بر لزوم توجه ویژه به حقوق بشر اسلامی تاکید و تصریح کرد: ما راهی نداریم جز اینکه حقوق بشر را بومی کنیم. در زمانیکه دنیا در بربریت بسر می برد، ما منشور حقوق بشر کوروش [بزرگ] را داشتیم و خواهیم توانست این مسیر را [مبتنی بر ارزش های اسلامی] پیش بریم.

  حقوق بشر؛ ابزاری در دست استکبار!

  همچنین خیراله پروین، استاد دانشگاه تهران ضمن تماس تلفنی با رادیو گفت وگو، پاسخ گوی سوالات برنامه شد.

  وی اظهار کرد: روشن است که خاستگاه حقوق بشر غربی، همانگونه که در اسناد و اعلامیه حقوق بشر آمده وضعیتی جدید را تبیین می کند و برخاسته از وضعیت گذشته در دوران باستان و روم است.

  پروین گفت: ما نمی توانیم مبنای حقوق بشر غربی مبتنی بر اومانیسم و سکولاریسم را بپذیریم و در عین حال، آن ها نیز [حقوق بشر اسلامی] را نمی پذیرند.

  وی با اشاره به تشکیل نهادهایی چون شورای امنیت، آن را ناظر بر روند اقدامات اشتباه غرب در حوزه حقوق بشر خواند و افزود: چاره ای نیست که راه میانبر و مشترکات را در نظر بگیریم.

  پروین گفت: اگر [بتوانیم] به خوبی [حقوق بشر اسلامی] را تبلیغ کنیم، نشان خواهیم داد که از آنچه غربی ها تبلیغ می کنند، [در سطح بالاتری قرار دارد].

  وی ادامه داد: باید اینگونه تبلیغ کنیم که قرآن تنها برای مسلمانان نیامده و نگاه قرآن ناظر بر همه انسان هاست، ولی متاسفانه امروز حقوق بشر ابزاری در دست استکبار است.

  پروین تصریح کرد: باید در خصوص روش هایی که تاکنون جواب نداده، تجدید نظر کنیم و نباید اجازه دهیم غرب بحث حقوق بشر را در راستای اقدامات سیاسی اش پیش برد.

  فایل صوتی «گفت وگوی سیاسی» که با اجرای رضا کاشفی تقدیم مخاطبان رادیو گفت وگو شد، از طریق سایت شبکه قابل دریافت است.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  فیلم/ دکتر حسن عباسی هرجا هستیم آنجا مرکز عالم است تحقیر آقای خاص در خانه قدیمی‌اش/ چلسی به صدر جدول نزدیک شد تصویب کلیات طرح تقویت و حمایت از بسیج رسانه در کمیسیون فرهنگی مجلس بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز یکشنبه وزیر اطلاعات: با پرهیز از هرگونه اختلاف، در مسیر وحدت و انسجام گام برداریم خوداتکایی به معنای قطع رابطه با دیگران نیست/ اقتصاد مرز نمی‌شناسد ما خواستار به نتیجه رسیدن موضوع ریاست جمهوری لبنان هستیم هاشمی رفسنجانی: راهکارمبارزه بافساد تمکین به قانون است/برجام نیاز جامعه جهانی بود کمیسیون انرژی تقاضای اشراف بیشتر بر IPC دارد عکس/ استفاده ارتش عراق از پهپاد در نبرد موصل نیسان شاسی ۳۴۰۰۰دلاری را تولید کرد +تصاویر ماموریت مهم «صالحی امیری» در وزارت ارشاد چیست؟ شلیک موشک های زلزال ۳ و قاهر ۱ ارتش یمن به پایگاه های نظامی عربستان تک تیرانداز موصل، جلاد داعش را کشت کمیسیون انرژی تقاضای اشراف بیشتر بر IPC دارد جهت گیری دولت ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار در عرصه داخلی و خارجی است آقای روحانی! «سیف و صالحی» هم به دنبال «سیب و گلابی» بودند؟ اژه ای: آخرین وضعیت پرونده نرگس محمدی/اشتغال مسئولان دوتابعیتی قابل پیگیری است تنها راه غلبه بر مشکلات موجود در منطقه گفت‌وگو ومذاکره سیاسی است بزرگ‌ترین وزارتخانه دولت، مشکلاتی بزرگ‌تر از دولت دارد؟