• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۱ | کد خبر : 13554
 • به گزارش وعده صادق، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای عالی کار که با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار را با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال جاری معادل ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان تعیین و تصویب کرد.

  براساس این گزارش حداقل دستمزد سال آینده بیش از ۱۳ میلیون کارگر و مشمول قانون کار تعیین شد.

  برای تعیین و تصویب حداقل دستمزد سال آینده، در هفته های اخیر نشست ها و مذاکرات فراوانی بین گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت انجام شد اما در نهایت ۳ گروه در رقم ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومانی مزد برای تمای گروه ها به صورت یکسان که از ابتدای سال ۹۵ باید از سوی بنگاه‌ ها و واحدهای تولیدی مشمول قانون کار اجرا شود، به توافق رسیدند.

  همچنین شورای عالی کار برای افزایش حق بن نقدی سال آینده، سنوات روزانه و حق مسکن به توافق جدیدی دست نیافت. بنابراین حق بن نقدی سال آینده نیز مانند امسال ماهیانه ۱۱۰ هزارتومان و سنوات نیز روزانه ۱۰۰۰ تومان خواهد بود.

  وزارت کار دوباره وعده افزایش حق مسکن از ماهیانه ۲۰ هزارتومان به ۴۰ هزارتومان را داده است در حالی که این موضوع قرار بود در دستمزد سال جاری کارگران اعمال شود که یکبار تاکنون با مخالفت هیات وزیران مواجه شده است و اینبار نیز احتمالا چنین خواهد شد.

  عنوان

  دستمزد سال ۹۵ کارگران کشور (تومان) دستمزد سال ۹۴کارگران کشور (تومان) دستمزد سال ۹۳ کارگران کشور (تومان) دستمزد سال ۹۲ کارگران کشور (تومان)
  حداقل مزد ۸۱۲۱۶۵ ۷۱۲۴۲۵ ۶۰۸۹۰۰ ۴۸۷۱۲۵
  بن نقدی(خواروبار) ۱۱۰۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰ ۸۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰
  حق مسکن ۲۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰
  حق پایه سنوات روزانه ۱۰۰۰ ۱۰۰۰ ۵۰۰ ۳۰۰
  حق اولاد/یک فرزند ۸۱۲۱۶ ۷۱۲۴۲ ۶۰۸۸۸ ۴۸۹۶۹
  جمع دریافتی افراد متاهل تک فرزند ۱۰۵۳۳۸۰ ۹۶۳۶۷۱ ۷۸۴۷۸۸ ۶۰۸۶۶۹
  جمع دریافتی افراد مجرد ۹۷۲۱۶۵ ۸۹۲۴۳۰ ۷۲۳۹۰۰ ۵۵۹۷۰۰
  حداقل مزد روزانه ۲۷۰۷۲ ۲۳۷۴۷ ۲۰۲۹۷ ۱۹۴۸
  نرخ تورم سال ۱۴٫۸ ۳۴٫۷

   

  حداقل کارمزد روزانه در سال ۹۵ دویست و هفتاد هزار و ۷۲۲ ریال

  همچنین در جلسه شورای‌عالی کار  که حداقل مزد روزانه دویست و هفتاد هزار و ۷۲۲ ریال مصوب شد.

  سایر سطوح مزدی از ابتدای سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۴ درصد آخرین مزد (ثابت یا مبنای موضوع ماده ۲۶ قانون کار ) سال ۱۳۹۴ افزایش می‌یابد.

  تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه بندی مشاغل، مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه ۲۷۰۷۲۲ ریال بند یک کمتر شود.

  نرخ پایه سنوات در سال ۱۳۹۵ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از آخرین دریافت پایه(سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد. اعم از اینکه حق سنوات با مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، روزانه ۱۰ هزار ریال تعیین می‌‌گردد.

  آخرین جلسه ای که پیش از این توسط شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد سالیانه برگزار شده است، در پایان اسفندماه سال ۹۳ بود که در آن زمان حداقل دستمزد سال جاری به میزان ۷۱۲ هزار و ۴۲۵تومان برای اجرا در سال جاری تعیین شده بود.

   

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

  انتهای پیام/

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  خبر خوش برای علاقه مندان به آیفون و اپل /اوباما: ادعای تقلب ترامپ شوخی نیست/ برگزاری نخستین همایش بین‌المللی نسل پنجم ارتباطات روحانی:برخی ها از بردن اینترنت به روستاها خوشحال نیستند و فکر می کنند اینترنت کالای شهری است جدیدترین رادار ایرانی با نام "مطلع‌ الفجر ۳" و با ۵۰۰ کیلومتر برد رونمایی شد + ویژگی‌ها و تصاویر قهر‌ آقای نوبخت با نمایندگان/ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جلسات کمیسیون تلفیق به نشانه قهر شرکت نمی‌‌کند گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا: از تغییرات در دولت استقبال کرده‌ام/ گلایه‌ای ندارم نرخ سود تسهیلات صادراتی به ۱۱ درصد کاهش یافت/ تعیین نرخ ۷ درصدی برای مناطق محروم حکم"فانی"برای"ناصری"در آخرین ساعات مسئولیت مشکوک است ۳ وزیر پیشنهادی روحانی به بهارستان/ مجلس با چشم بسته رای نخواهد داد نیروهای عراقی به کرانه‌های دجله در جنوب غرب موصل رسیدند چرا نگرانی «وزارت‌خارجه آمریکا» و «بی‌بی‌سی» از دهان نمایندگان مجلس بیرون می‌آید؟ ویرایش فرم‌های سرشماری آغاز شد/ثبت‌نام اینترنتی۱۱.۶میلیون خانوار نقشه پلید عربستان و امارات برای دور زدن ایران عکس/ رییس جمهور در همایش روز ملی روستا و عشایر خوش اندام ترین مردمان اروپا کدامند؟ سود تسهیلات صادرکنندگان ۱۱ درصد کاهش یافت فیلم/ ⏪ عاقبت حق خوری... روحانی چقدر به «جوان»‌ها و «غیرامنیتی‌»ها اعتماد دارد؟ سفر «داباکیس» به ایران/قرارداد بازی‌های رایانه‌ای با شرکت فرانسوی/ سفرهای طولانی رئیس دانشگاه علم‌وصنعت به خارج همه چیز درباره اجرای فاز نخست LEZ مدیر کل ارشاد لرستان، فردا درباره تئاتر جنجالی به مجلس توضیح می دهد