• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۸ | کد خبر : 13642
 • دومین مراسم بزرگداشت عالم مجاهد آیت‌الله ربانی شیرازی

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز، حجت‌الاسلام سید محمد جعفری عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دومین مراسم بزرگداشت عالم مجاهد آیت‌الله ربانی شیرازی روز یکشنبه بیست و سوم اسفندماه همزمان با روز شهادت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) برگزار می‌شود.

  وی افزود: این مراسم از ساعت هشت تا ۱۰:۳۰ شب با سخنران مراسم آیت‌الله ایمانی نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و مرثیه‌سرایی مداحان کشوری در حرم مطهر سید علاء‌الدین حسین برگزار می‌شود.

  معاون فرهنگی نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس ادامه داد: آیت‌الله ربانی مجاهدی دارای بصیرت و عالمی فرزانه و همچنین انسانی دارای خصوصیت سازمانی و رویه انقلابی بود و در پیامی که حضرت امام (ع) برای رحلت ایشان بیان کردند آن مرحوم مجاهد را «از اقلیت خالصان فداکار نامیدند که در طول زندگی خود در مقابل باطل‌ها ایستاد» و عباراتی که حضرت امام (ره) در تقدیر از شخصیت ایشان بیان کردند ویژه است و حضرت امام این مطالب را برای هر کسی نمی‌گفتند.

  جعفری اضافه کرد: آن عالم بزرگوار پس از تحصیل در حوزه علمیه شیراز در سال ۱۳۲۷ به قم عزیمت و در درس آیت‌الله بروجردی شرکت کردند و به درجه اجتهاد رسیدند و اجازه آن را شیخ محمدکاظم شیرازی، آیت‌الله سید عبدالله بلادی بوشهری، آیت‌الله حاج آقابزرگ تهرانی صادر کردند.

  به گفته وی، تصحیح کتاب وسایل الشیعه و تعلیق بر آن، تصحیح بحارالانوار، «قضا الحقوق فی الترجمه الصدوق»، «حرکت طبیعی از دو دیدگاه» از آثار ایشان هستند و کتاب‌های ولایت‌فقیه، سلاسل الصوفیه و شرح حال علماء و دانشمندان از ایشان باقی مانده و به چاپ نرسیده است.

  معاون فرهنگی نهاد نماینده ولی‌فقیه در استان فارس تصریح کرد: ایشان درصحنه‌های سیاسی قبل و بعد از انقلاب حضور بارز داشتند و در سال ۱۳۱۵ در مبارزه با کشف حجاب به همراه آیت‌الله شب‌زنده‌دار و آیت‌الله ذاکری اعلامیه صادر کردند.

  جعفری بیان کرد: آیت‌الله ربانی در مبارزه علیه بهاییت دو اقدام مؤثر در اصفهان و شیراز انجام داد چنانکه در ۱۳۲۸ در سروستان حکم قتل حبیب نجار را صادر می‌کند که موجب کشته شدن رهبر بهاییان می‌شود و بعد از این جریان، حکومت ایشان را زندانی می‌کند و با وساطت آیت‌الله بهاءالدین محلاتی و سید نورالدین حسینی شیرازی آزاد می‌شود.

  مسئول برگزاری بزرگداشت آیت‌الله ربانی ابراز داشت: در سال ۱۳۳۰ نیز آیت‌الله ربانی حکم مهدور‌الدم بودن ابوالقاسم کیخایی رهبر بهاییت اصفهان در فریدن را صادر می‌کند و او هم به واسطه این حکم کشته‌شده و موجب می‌شود این فرقه ضاله در مسیر خود دچار نقصان شود.

  وی یادآور شد: آیت‌الله ربانی در کارنامه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود عضویت در حزب برادران را داشت و در سال ۱۳۴۳ به خاطر مخالفت با تبعید امام زندانی شد ضمن این‌که در راه‌اندازی تشکیلات سری ۱۱ نفره که رهبر انقلاب و آیت‌الله مصباح در آن عضو بودند نیز از عناصر برجسته بود.

  جعفری عنوان کرد: از اقدامات مؤثر ایشان حمایت از مرجعیت امام (ره) پس از رحلت آیت‌الله بروجردی بود چراکه معتقد بودند برای رویارویی با دشمن باید رهبر مقتدر دینی مرجعیت را بر عهده گیرد.

  وی متذکر شد: آیت‌الله ربانی به‌اندازه‌ای در فعالیت‌های انقلابی و سیاسی حضور داشتند که ۱۲ بار روانه زندان شد و آخرین بار ۲۰ روز قبل از ورود امام آزاد شدند.

  حجت‌الاسلام جعفری تصریح کرد: آیت‌الله ربانی در حل قائله‌های کردستان و آذربایجان و قسمت‌هایی از فارس به‌اندازه‌ای توانمند بودند که موجبات خوشنودی امام شدند ضمن این‌که ایشان در شورای نگهبان، در خبرگان قانون اساسی و در خبرگان رهبری حضور فعال داشتند و عضو بارز جامعه مدرسین حوزه علمیه قم محسوب می‌شدند.

  وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله ربانی چندین بار مورد سوء قصد منافقین قرار گرفت و سرانجام در هفدهم اسفندماه سال ۶۰ بر اثر تصادف در جاده دلیجان محلات به ملکوت اعلی پیوست و این عالم ربانی شایستگی دارد که بزرگداشت باشکوهی برای ایشان برگزار شده و جامعه با این شخصیت‌های بارز و ارزشمند آشنا شود.

  انتهای پیام/۷۶۰۰۱/آ ۴۰

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار