حضرت فاطمه بهترین الگو مبارزه سیاسی زنان امروز است

0 0

خانم زهره رجائیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ارومیه، با اشاره به اینکه حضرت فاطمه الگوی مبارزه سیاسی بانوان امروزی است، اظهار داشت: عملکرد سیاسی حضرت زهرا(ع) در دفاع از حریم ولایت، پس از دوران رحلت پیامبر اکرم تا زمان شهادت ایشان، از فرازهای مهم تاریخ اسلام است.
وی افزود: گرایش به الگو و پیروی از مُد نیاز بشری است که در جهت کمال گرایی و تکامل طلبی به طور فطری در درون انسان ها نهاده شده است و علم امروز آن را (همانندسازی) می‌نامد از این‌رو، مشاهده می‌کنیم که نیاز به الگو و الگودهی به نسل‌ها، در آموزه‌های دینی به طور آشکار مورد توجه قرار گرفته است و قرآن به صراحت، به معرفی الگوها و اسوه های «مثبت» و «منفی» می‌پردازد؛ و اسوه‌های مثبت ثابتی را مطرح می‌کند که در تمام عصرها و برای همه نسل‌ها قابل اتّکا و پی روی در عمل هستند.
مدیر مدرسه علمیه الزهرا (س) بانوان گفت: حضرت زهرا(سلام الله‌علیها) در مسائل سیاسی و اجتماعی یک انسان ممتاز بود اگر چه وی در شرایط عادی یک بانوی پرده نشین و دور از مردان بیگانه زندگی می‌کرد و نمی‌خواست، یک مرد نابینا در کنار او بنشیند ولی با افراد مخصوصی که به اهل بیت نزدیک بودند و در ولایت مولای متقیان تلاش می‌کردند، ارتباط نزدیک داشت.
این مسئول با شاره به اینکه شناخت و معرفت نسبت به الگوهای شایسته، مانع از هدر رفتن یگانه سرمایه آن‌ها (عمر) می‌شود، ادامه داد: از این رو، امام خمینی رحمه‌الله با تأسّی به الگوهای عملی در اسلام می‌فرماید: «ما باید سرمشق از این خاندان [خاندان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله] بگیریم، بانوان ما از بانوانشان و مردان از مردانشان، بلکه همه از همه آن‌ها.
رجائیان تصریح کرد: حضرت فاطمه (س) علاوه بر الگوی سیاسی، بهترین الگو از نظر حجاب و عفاف و سیره  عبادی و بندگی بوده‌اند و عبادت حضرت فاطمه زهرا یک عبادت خشک و بی روح نبود، بلکه حضرت فاطمه چون عالمه و محدثه بود، عبادت او توأم با خشوع و خلوص بود که این‌گونه عبادت سازنده و باعث تکامل روح است.
روی ادامه داد: راضیه مرضیه علیه‌السلام با زندگی و مبارزه خود، در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، عبادی، خانه‌داری، همسرداری، تربیت فرزند و به‌خصوص در صحنه‌های گوناگون سیاسی، نشان داد که یک زن می‌تواند با حفظ حریم عفّت و ارزش‌های انسانی، در تمام عرصه‌های جامعه حضور داشته باشد.
 
استاد حوزه علمیه بانوان الزهرا (س) خاطرنشان کرد: شخصیت و مکتب حضرت زهرا الهام‌گر یک اندیشه سازنده برای انسان‌ها است این اندیشه متعالی و سازنده انسان را به سو رشد و تعالی و شکوفایی ارزش‌ها و قوای انسانی فرا می ‌خواند تا وی برای اسلام و جامعه، فردی مفید و ارزشمند باشد.
وی افزود: مکتب فاطمه به دختران و زنان ما می‌آموزد که مسئولیت‌شناس و مسئولیت‌پذیر باشند و بدین نکته اساسی در زندگی خود توجه کنند که هر کسی باید در روز قیامت،‌ پاسخگوی اعمال و استعدادهای خود باشد.
این مسئول با تاکید بر اینکه حضور سیاسی فاطمه زهرا علیه‌السلام نشان داد که یک زن با آگاهی و اتخاذ شیوه‌های سیاسی مدبّرانه می‌تواند در صحنه‌های گوناگون جامعه به مبارزه بپردازد، تصریح کرد: این حضور نه تنها تفکر «عدم حضور زن در اجتماع» را نفی می‌کند، بلکه انحصار حضور مردان در عرصه‌های سیاسی را به نقّادی می‌کشاند و بر آن مهر ابطال می‌زند.
رجائیان با بیان اینکه حیات فاطمه به همه می‌آموزد که تنها در مسیر خدا گام بردارند، افزود: برای خدا زندگی کنند، لحظه‌ای از عمر و استعداد خود را در بطالت و بیهودگی صرف نکنند، برای زندگی و لحظات خویش برنامه‌ریزی داشته‌ باشند و لحظه‌ای از مجاهدت در راه خدا و خدمت به مردم فروگذار نکنند.
رجائیان با اشاره به اینکه اسلام چنین می‌خواهد که زن نیز همچون مرد، در تمام عرصه‌های جامعه عنصری فعّال و پویا باشد، افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، این تحوّل و نگرش نسبت به زن در جامعه ایجاد شد و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی رحمه‌الله، و مقام معظّم رهبری، حضرت آیه‌الله خامنه‌ای، نیز در سخنان خود بر این امر تأکید داشته و صحّه گذاشته‌اند.
رجائیان در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه دخت گرامی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و انسیه حورا، حضرت فاطمه علیه‌السلام، با اخلاق و رفتار و کارنامه عملی و فکری خویش، مکتبی را برای زنان پایه‌گذاری کرد که زمزم تکامل و تعالی و چشمه سار والای کرامت انسانی است، افزود: زنان امروز نیز با تأسّی به این اسوه و الگوی برتر، می‌توانند به گسترش ارزش‌های دینی بپردازند و با ایجاد حسّ مسئولیت‌پذیری، خودسازی، روحیه شهادت طلبی، دفاع، انفاق و ایثار و استقامت و پایداری و صبر، تلاش کنند تا در جهان امروز، به جایگاه حقیقی خویش دست یابند و بدین وسیله، با بازبینی سنّت‌های جاهلی و احقاق حقوق الهی و شرعی و تکیه بر هویّت اسلامی، با حفظ حجاب به‌عنوان نماد استقامت و پایداری، مسیر فاطمی را ادامه دهند.
انتهای پیام/۶۱۰۰۱

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.