رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۴ | کد خبر : 14467
 • دلیل انسداد معابر کولبری در کردستان امنیتی نیست

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، علیرضا آشناگر ظهر امروز در دوازدهمین جلسه اصلی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان اظهار کرد: انتخاب ستاد هماهنگی و برنامه‌ریزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در ردیف چهار استان برتر کشور افتخار بزرگی برای استان و نشان از فعالیت و تلاش‌ خوب اعضا و کارگروه‌های این ستاد است.

  به گفته وی، نقش نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی استان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز و کسب این رتبه بسیار مهم و تعیین کننده بوده است.

  معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان با بیان اینکه کارهای فرهنگی و نرم‌افزاری بهترین اقدام در راستای مقابله با قاچاق کالا و ارز است، خاطرنشان کرد: باور مردم باید به سمت استفاده از تولیدات داخلی هدایت شود که ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی نقش مهمی در تحقق این هدف خواهد داشت.

  آشناگر خاطرنشان کرد: باید با انجام اقدامات فرهنگی استفاده از کالاهای داخلی به برندی برای مردم تبدیل شود و این مهم با وجود تبلیغات و کارهای فرهنگی که در گذشته و امروز در بحث تبدیل کالاهای خارجی به برند مردم می‌شود، کار مشکل و نیازمند صرف زمان است.

  وی تصریح کرد: باید با انجام کارهای قوی در بلند مدت نگاه مردم را به سمت استفاده از کالاهای تولیدی که بستر توسعه اقتصادی و کمک به بخش تولید و احیای واحدهای تولیدی غیرفعال را فراهم می‌سازد هدایت شود.

  به گفته معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان، بخشی از عوامل اصلی در گرایش مردم به سمت استفاده از کالاهای خارجی مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم‌ها بود که با لغو تحریم‌ها امیدواریم شاهد تحول خوبی در این حوزه باشیم.

  آشناگر با بیان اینکه مرزی بودن معیشت مردم در استان‌های مرزنشین و کمتر توسعه‌ یافته از دیگر دلایل افزایش قاچاق کالا و تمایل مردم به سمت استفاده از این نوع‌ کالاها بوده است، افزود: تبادلات مرزی از طریق معابر و بازارچه‌های مرزی از فرصت‌های بسیار خوبی بود که از سوی نظام در قالب تعاونی‌های مرزنشین در اختیار مرزنشینان قرار گرفت که متاسفانه آنگونه که باید از این ظرفیت استفاده نشد.

  وی با اشاره به آمار اولیه ۱۹۷ هزار نفری مرزنشینان دارای کارت در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزهای استان، گفت: این آمار در بررسی‌های بعدی به ۱۴۷ هزار نفر کاهش یافته که از تخفیف ۴۰ درصدی پرداخت عوارض برخوردار هستند.

  به گفته معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان، در یک برآورد دو ساله از مرز بانه و مریوان بیش از ۲۳ میلیارد تومان برای تعاونی‌های مرزنشین تخفیف عوارض گمرکی صورت گرفته که حتی یک ریال آن به مرزنشیان نرسیده است.

  آشناگر به بسته شدن بازارچه‌های مرزی طی سال‌جاری اشاره کرد و گفت: معابر کولبری و بازارچه‌های موقت مرزی در کردستان علی‌رغم منفعتی که از نظر معیشتی برای مرزنشینان داشت به دلایل برخی مشکلات ادارای بسته شده است.

  وی با بیان اینکه بسته شدن مرزهای استان هیچ دلیل امنیتی ندارد، اظهار داشت: مسئولین استان تمایل جدی به بازشدن معابر رسمی دارند، چرا که ضمن کاهش آمار قاچاق بستر را برای تقویت اقتصاد و تامین معیشت مرزنشینان فراهم می‌سازد.

  معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان از ارائه دو طرح در راستای بازگشایی معابر کولبری استان خبر داد و گفت: یک طرح نیز برای بازگشایی موقت معابر مرزی از سوی استاندار کردستان اعلام شده که در دست بررسی است.

  آشناگر در ادامه حمل سوخت به وسیله گالن به دست‌ها را از دیگر مباحث ضروری دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم هرچه زودتر شاهد اجرای طرح تحویل نفت زیرقیمت به مرزنشینان تا شعاع ۲۰ کیلومتری از مرز در استان باشیم.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به سوابق تعاونی‌های مرزنشین موافق اجرای این طرح به وسیله آنها نیستیم و با توجه به امکاناتی که در تعاونی روستایی وجود دارد این کار باید از طریق آنها و یا حداقل تشکیل گروه مشترکی از تعاونی‌های روستایی و تعاونی‌های مرزنشین انجام گیرد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار