رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۶ | کد خبر : 14807
 • نرم افزار اتوماسیون ملی “سام” به شکل رسمی در مشهد رونمایی شد

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، همایش رونمایی از نرم افزار اتوماسیون ملی با حضور سردار مطیعی معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور، مدیران ارشد شرکت توانیر، شرکت مدیریت شبکه برق ایران، سازمان انرژی‌های نو ایران، سازمان بهره وری انرژی ایران، شرکت‌های برق منطقه‌ای، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، قطار شهری، صنایع مس و فولاد و شرکت‌های مشاوره حوزه انرژی توسط گروه مهام شرق در هتل پردیسان مشهد برگزار شد.

  این نرم افزار که پیش از این در آذرماه سال جاری با حضور رئیس جمهور و مدیران ارشد وزارت نیرو افتتاح شده بود، برای نخستین بار توسط متخصصان شرکت آذرخش انتقال نیرو پاژ از مجموعه شرکتهای گروه مهام شرق به صورت بومی تهیه شده است.

  در سال‌های گذشته پیمانکاران و فعالان صنعت برق کشور متناسب با نیاز کشور نرم افزارهای اروپایی و آسیایی را جهت اتوماسیون پست‌های فوق توزیع و انتقال تهیه و استفاده می‌کردند اما با آغاز تحریم‌های بین المللی علیه ایران، شرکت‌های ایرانی در تهیه کالا، خدمات فنی و مهندسی، آموزش و خدمات پس از فروش با مشکلات عدیده‌ای روبرو شدند.

  متخصصان گروه مهام شرق با تکیه بر سابقه طولانی خود در احداث پست‌های فشارقوی و به تبعیت از منویات مقام معظم رهبری در زمینه تولید ملی برای نخستین بار اقدام به تولید نرم افزار اتوماسیون ملی مبتنی بر پروتکل IEC61850 کرد.

  این نرم افزار در یک ایستگاه انرژی الکتریکی در برق منطقه‌ای خراسان به بهره برداری رسیده و در آذرماه ۹۴ توسط ریاست جمهور افتتاح شد.

  با پیاده‌سازی این محصول ملی در پست‌های فوق توزیع و انتقال، امکان اتوماسیون تمامی پست‌های برق در کشور فراهم خواهد شد و سالانه از خروج میلیون‌ها دلار ارز جلوگیری می‌شود.

  تأمین امنیت سایبری، رعایت الزامات پدافند غیرعامل،کاهش هزینه‌های اجرا، قابلیت استفاده از تجهیزات اتوماسیون بدون وابستگی به سازنده خاص و استفاده از جدیدترین پروتکل‌های استاندارد ارتباطی از جمله مزایای نرم افزار اتوماسیون ملی است.

  خجسته، مدیر گروه مهام شرق در زمینه رونمایی از این نرم افزار اظهار داشت: گروه مهام شرق با ۱۱ شرکت تخصصی در بخش احداث پست‌های فشارقوی، اتوماسیون، ارتقا، تعمیر و نگهداری و بهره برداری از پست‌های فشارقوی، نیروگاهی، بازرگانی و اقتصاد انرژی تجربیات زیادی در داخل و خارج از کشور دارد.

  وی گفت: همچنین سهم عمده‌ای از فعالیت‌های بخش انتقال نیرو به گروه مهام شرق تعلق دارد. مهام شرق تاکنون ۲ سمیناربزرگ با موضوع اقتصاد انرژی برگزار نموده است که دستاوردهای بسیاری داشته است. تدوین بند ۱۹ قانون بودجه ۹۲ در خصوص که در سال ۹۳ هم تکرار شده و در سال ۹۴ به احکام دائمی تبدیل شد.

  مدیرگروه مهام شرق تاکید کرد: راه اندازی بورس انرژی و آسیب شناسی تأمین مالی در صنعت برق از دستاوردهای بزرگ سمینارهای اقتصاد انرژی مهام شرق است که آسیب شناسی تأمین مالی و نقدینگی صنعت برق در سال جاری اثرگذار شد.

  خجسته افزود: سمینار امروز هم به  منظور معرفی نرم افزار اتوماسیون ملی که در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه تولید ملی و اقتصاد مقاومتی تهیه گردیده برگزار خواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فضای کشور به شدت متأثر از برجام است و شرکت‌های مطرح دنیا تمایل دارند در فضای اقتصاد انرژی کشور فعال شوند. بخش انتقال نیرو بسیار مهم است، باید در ۵ سال آینده به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت فعلی افزایش یابد، به بیان دیگر ۴۰۰ الی ۵۰۰ پست انتقال و فوق توزیع باید در ۵ سال آینده به بهره برداری برسد. به ازای هر یک کیلوات تولید برق حدود ۵٫۴ کیلوولت آمپر ظرفیت انتقال و فوق توزیع داریم، به همین علت شرکتهای مطرح دنیا تمایل دارند در این بخش حضور یابند.

  خجسته گفت: یک مثال در این زمینه ساخت توربین‌های B94.2 توسط مپنا است. مپنا قصد داشت در سال ۸۴ با همکاری زیمنس توربین‌های B94.2  را تولید کند لیکن زیمنس به دلایلی همکاری خود را قطع نمود. با این حال و  در شرایط تحریم مپنا در سال ۹۱ موفق شد توربین‌های B94.2 خود را اراتقا دهد، توربینهای ۲۵و ۴۰ مگا واتی تولید نموده و ساخت پره‌های توربین تک کریستالی را آغاز کند.

  وی خاطرنشان کرد: این موفقیت‌های مپنا در شرایط تحریم سبب شد زیمنس با وجود تحریم‌ها دوباره به مپنا پیشنهاد انتقال تکنولوژی دهد، بنابراین اگر امروز مپنا می‌تواند توربین‌های کلاس F را تولید نماید به واسطه تلاش در دوران تحریم است و این موفقیت را به آسانی کسب نکرده است.

  خجسته تصریح کرد: امروز هم من اعلام می‌کنم مهام شرق آمادگی دارد بسترهای خوبی را که فراهم کرده در اختیار صنعت برق و بخش برق سایر صنایع قرار دهد و این هماوردی را برای شرکت‌های برق دنیا فراهم کند تا اگر بنا دارند حضور یابند که البته حضور آنها حتمی است حضور موثر و کارآمدی باشد. این حضور به قابلیت شرکت‌های داخلی در پای میز مذاکره با شرکت‌های خارجی بستگی دارد. لذا از مدیران ارشد صنعت برق تقاضا دارم با نقطه نظرات خود ما را یاری کند تا هم در این امر فعال شویم و هم اینکه در این فضا زمینه ساز اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشیم.

  وی خاطرنشان کرد: بخش انتقال نیرو از بعد اقتصادی، امنیتی و فنی بسیار حائز اهمیت است و از آنجا که بخش تولید و توزیع برق را به یکدیگر متصل می‌کند هرگونه اختلال در این بخش می‌تواند کل صنعت برق را مختل کند. لذا باید در این بخش توجهی ویژه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.

  خجسته بیان کرد: از جمله اقداماتی که ما در این راستا داشته ایم تهیه نرم افزار اتوماسیون ملی است که توسط همکاران ما در شرکت آذرخش انتقال نیرو تهیه گردیده است و امیدواریم بتوانیم در آینده از دستاوردهای دیگر شرکتهای گروه مهام شرق رونمایی کنیم.

  سردار مطیعی، معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور در این مراسم اظهار داشت: در ابتدا از گروه مهام شرق به دلیل رویکرد جدیدی که اتخاذ نموده و از مهندس حائری هم به دلیل جهت دادن شرکت¬های داخلی به تولید نرم‌افزارهای صنعتی قدردانی می‌کنم.

  وی گفت: پدافند غیرعامل یک سپاه قوی در زمینه دفاع، تکنولوژی، هوافضا و تجهیزات دارد. امروز پدافند غیرعامل سبب افتخار مردم جمهوری اسلامی و مردم غرب آسیاست. سازمان پدافند غیرعامل در سال ۸۲ و با پیگیری مقام معظم رهبری تشکیل شد، سوالی که مطرح می شود این است که چرا با وجود سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات که هر کدام در حوزه خود قوی و کارآمد هستند پدافند غیرعامل شکل گرفته است؟

  سردار مطیعی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی همواره با تهدید مواجه بوده است تصریح کرد: این تهدید همیشه نظامی نبوده است بلکه دشمن متناسب با زمان ما را از طرق مختلف تهدید کرده است. در سال ۵۸ جمهوری اسلامی به دلیل غفلت از تهدیدات دشمن با حمله نظامی عراق مواجه شد و متعاقباً در سالهای بعد نیز تهدیدات دیگری گریبانگیر آن شد.

  وی گفت: حمله فناورانه به سازمان انرژی اتمی و وزارت نفت از جمله تهدیدات دشمن طی سال‌های اخیر بوده است و شرکت زیمنس که اظهار علاقه به همکاری با ایران در بخش‌های زیرساختی دارد، اعتراف کرده که با کمک اسرائیل در سامانه‌های انرژی اتمی و وزارت نفت اخلال جدی ایجاد کرده و خسارات بسیاری را به ما وارد نموده است.

  سردار مطیعی گفت: شرکت زیمنس مجدد بازگشته است، مدیرعامل شرکت زیمنس با هواپیمای اختصاصی و به همراه معاون خود به ایران آمد و با وزیر نفت، وزیر نیرو و مدیرعامل مپنا ملاقات نمود. مقامات ما به دلیل مهمان نوازی خود فرش قرمز زیرپای شرکت‌های داخلی پهن کرده‌اند، اما پدافند غیرعامل مراقبت خواهد نمود که این شرکتها مجدد به کشور خسارت وارد نکنند.

  وی با اشاره به اینکه این شرکتها علیرغم منافعی که از جمهوری اسلامی بردند، در دوران تحریم به ما پشت کردند و خسارات بسیاری به جمهوری اسلامی وارد نمودند افزود: ما همکاری تنگاتنگی با دولت خواهیم داشت تا بتواند از فناوری‌های پیشرفته  استفاده کند و در این همکاری اجازه نخواهیم داد این شرکت‌ها مثل گذشته عمل و به کشور خسارت وارد کنند.

  وی افزود: چون جمهوری اسلامی کارفرما است و شرکت‌های خارجی باید شرایط اسیران را بپذیرند. ما با جنبه‌های حقوقی، نرم افزاری و سخت افزاری حضور این شرکت‌ها را ارزیابی می‌کنیم تا مجدد دچار خسارت نشویم. چرا که  مقابله با تهدیدات طبیعی و تهدیدات دشمن محور اصلی سازمان پدافند غیرعامل است، اگرچه مقابله با تهدید هم وظیفه ی دولت و هم  وظیفه آحاد مردم است.

  سردار مطیعی افزود: امروز برجام پذیرفته شده است، بررسی این مسئله که آیا تهدیدات کاهش یافته یا افزایش به عهده پدافند غیرعامل است. امروز می‌توانیم با تحلیل سیاسی بگوییم که تهدیدات آمریکا و کشورهای اروپایی کاهش یافته است، البته رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده همچنان باید برای حفظ اسرائیل با ایران مقابله‌های مختلفی داشته باشیم.

  وی خاطرنشان کرد: در واقع در شرایط پسابرجام تهدیدات کاهش یافته اما دشمنی همچنان پابرجاست. در شرایط فعلی تهدیدات کشورهای عربی و تهدیدات منطقه‌ای افزایش یافته و این تهدیدات از سوی آمریکا و اسرائیل ساماندهی می‌شود.

  سردار مطیعی گفت: در گزارشی که سه هفته پیش در آمریکا منتشر شد اعلام شد در صورتی که برجام پذیرفته نشود ما به زیرساخت‌های کشور ایران حمله می‌کنیم. در این گزارش از حمله نظامی سخنی به میان نیامده، بلکه گفته شده حمله هسته‌ای به زیرساخت‌ها. یقیناً حمله آنها از طریق فرصت‌هایی است که در بخش زیرساخت‌های کشور بدست می‌آورند. در این گزارش آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که توانایی حمله به تاسیسات هسته‌ای و تاسیسات صنعت برق را دارند.

  سردار مطیعی بیان کرد: تهدید یک موجود زنده است، متولد می‌شود، بزرگ می‌شود، شدت و کاهش می یابد، قالبهای مختلف و روش‌های مختلف پیدا می‌کند لذا باید همیشه از آن مراقبت کرد تا بتوان آن  را کنترل کرد. فضای تبادل اطلاعات یا فضای سایبری فضای جدید تهدید است.

  وی گفت: امروزه جنگ‌ها کاملا پیشرفته شده و فضای سایبری یکی از مسیرهای مهم این کار است. آمریکایی‌ها بر روی این بخش سرمایه گذاری بسیاری کرده‌اند. عربستان سعودی که ما به آنها از بالا نگاه می‌کنیم امروز بیشترین بودجه دفاعی خود را برای مسائل سایبری قرار داده‌اند، سایبری در حوزه زیرساخت‌ها نه در اتوماسیون اداری.

  سردار مطیعی با اشاره به اینکه بنابراین از گروه مهام شرق تشکر می‌کنم که نگاه جدیدی به پدافند غیرعامل داشته است افزود: سازمان پدافند غیرعامل با ریاست سردار جلالی طی ۸ سال گذشته بیشتر روی بخش مهندسی متمرکز بوده است. در سال جاری به دستور مقام معظم رهبری مقرر شده تمرکز اصلی این سازمان بر اطمینان از مصونیت کشور- مصونیت در تمام حوزه‌ها به ویژه زیرساخت‌ها باشد.

  وی بیان کرد: ما باید اطمینان داشته باشیم دشمن امکان سوءاستفاده از کشور را ندارد. سازمان پدافند غیرعامل یک قرارگاه سایبری ایجاد کرده و خط‌مشی‌های آن را به اطلاع آحاد مردم و بخش‌های دولتی رسانده است، سازمان پدافند غیرعامل (در بخش مقابله با تهدیدات) با همکاری سازمان افتای ریاست جمهوری(در بخش امنیت) در راستای مصونیت از تهدیدات تلاش می‌کند.

  سردار مطیعی افزود: بخشی از این اقدامات در قالب حمایت حقوقی و مالی از تولیدکنندگان سخت افزار و نرم افزار است، همچنین سازمان آمادگی دارد در آزمایشگاه‌های خود یا قرارگاه سایبری محصولات تولید شده را کنترل کنیم.

  وی بیان کرد: به عنوان مثال سازمان پدافند غیرعامل با مپنا تفاهم نامه‌ای امضا کرده که براساس آن عموم تجهیزات زیمنس را به صورت رندوم کنترل کند تا به لحاظ امنیتی ایرادی نداشته باشد. همچنین با وزارت نفت هم تفاهم نامه‌ای امضا شده است. ما آماده هستیم به زیرساخت‌های کشور کمک کنیم. قصد داریم در خردادماه سال آینده در نمایشگاهی همه شرکت‌هایی را که تولید بومی دارند و در راستای پدافند غیرعامل حرکت می‌کنند معرفی و از محصولات آنها حمایت کنیم.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار