• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۹ | کد خبر : 15009
 • چکیده

  با توجه به سهم بالای غذا در سبد مصرفی خانوارها و جانشینی محدود آن با سایر کالاها، نوسان قیمت مواد غذایی می‏تواند اثر قابل توجهی بر کل قیمت‏های مصرف‏کننده داشته باشد. در سال‏های اخیر، واکنش قیمت مواد غذایی به شوک‏های پولی هدف مطالعات گسترده‏ای بوده است.
       مطالعه حاضر، اثر شوک‏های پولی بر قیمت مواد غذایی را در ایران مورد آزمون قرار داده است. در این راستا، تکنیک‏ جوهانسون- جوسیلیوس و مدل تصحیح خطا با استفاده از داده‎های سالانه در دوره ۱۳۸۷-۱۳۵۲ به کار گرفته شد. شوک‏های پولی نیز با استفاده از فیلتر هودریک – پرسکات استخراج شد.
       نتایج نشان داد که در بلندمدت، شوک‏های پولی مثبت اثر معنی ‏داری بر قیمت مواد غذایی در ایران دارند. بنابراین سیاستگذاری‏ها باید به گونه ‏ای باشد که آثار منفی شوک‏های پولی بر قیمت مواد غذایی به حداقل برسد.

  نویسندگان:

  اسماعیل پیش بهار: دانشیار اقتصاد کشاورزی، گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تبریز

  ابراهیم جاودان: دانشجوی دکتری اقتصاد کشاورزی، گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تبریز

  فصلنامه پژوهش های اقتصادی ایران – دوره ۱۵، شماره ۴، زمستان ۱۳۹۴٫

  برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تلاش شهید قاسمی برای گمنامی تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور روسیه آماده لغو ویزا برای شهروندان ایرانی می‌شود پروژه "نرمال‌سازی ایران" در مقابل مکتب امام راحل(ره) قرار دارد امروز کشورها درباره سوریه ناچار از مذاکره با ایران هستند ترامپ: در صورت پیروزی من، فرصت های شغلی افزایش می یابد و رشد اقتصادی بیشتر می شود عکس/ غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت واکنش ستاره تیم ملی به شایعه جداییش از پرسپولیس+اینستاپست مروری بر حوادث روز جمعه سوریه سه عامل کودک فروشی چیست؟ +‌ معضلات و پیشنهادات برگزاری شورایعالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در بغداد نشانه اراده جدی برای مبارزه با تروریسم است تقدیر رئیس‌جمهور از خدمات ۳ وزیر مستعفی خجالت میکشم /آخه در برجام به تعهداتمون عمل نکردیم ببین هیچی تو جیبم نیست کتاب مزار شریف و نرم افزار جامع سفیر غریب رونمایی شد دل نوشته های عاشقان حضرت سید الشهدا(ع) وقتی بودجه نیست چه جوری از میهمان برنامه (کارتن خواب)پذیرایی کنیم؟ ایتالیا به کویت جنگنده می‌فروشد اوج وحشی گری داعش در موصل عکس/ یادواره شهدای یگان ویژه فاتحین‌ بسیج