کد خبر : 15203
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
66 مشترک

نگاهی به بزرگداشت «استقلال» در غنا

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ششم مارس امسال به مناسبت ۵۹ سالگرد کسب استقلال غنا از استعمار بریتانیا از سوی دولت و دیگر سازمان ها ، مراکز دولتی وغیر دولتی گرامی داشته شد. این کشور نخستین سرزمین آفریقای جنوب صحراست که در سال ۱۹۵۷ استقلال خود را طی مبارزاتی

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ششم مارس امسال به مناسبت ۵۹ سالگرد کسب استقلال غنا از استعمار بریتانیا از سوی دولت و دیگر سازمان ها ، مراکز دولتی وغیر دولتی گرامی داشته شد. این کشور نخستین سرزمین آفریقای جنوب صحراست که در سال ۱۹۵۷ استقلال خود را طی مبارزاتی طولانی کسب کرد .در مسیر مبارزات آزادی از یوغ استعمار رهبران سیاسی نقش بسیار مهمی در بسیج حرکت مردمی داشتند و در این میان کوام نکرومه رهبری اصلی حرکت را به دست گرفت .

نکرومه نه تنها برای کشور غنا بلکه برای کل قاره آفریقا شخصیتی بود که پیام وحدتش برای آفریقا از او نقشی ساخت که امروزه او را معمار غنای مدرن می خوانند. نکرومه فقط رهبر سیاسی نبود بلکه در جهات مختلف فکری او را دارای مکتب فکری ، معلمی بزرگ و مرد هنر و فرهنگ نامیده اند .وی با افکار سوسیالیستی خود در این اندیشه بود که :

استقلال غنا بدون آزادی کامل قاره آفریقا معنی ای ندارد. امروزه این کشور از تمامی جهات تغییرات زیادی بر خود دیده است. جمعیت غنا پنج برابر جمعیت زمان استقلال است .گفته می شود یکی از مهم ترین موفقیت های غنا حکومت باثباتی است که از سال ۱۹۹۲ پس از چندین کودتا در این سرزمین ایجاد شد. و البته نخستین این کودتاها اتفاقی بود که در سال ۱۹۶۶ رهبری استقلال یعنی کوام نکرومه را برکنار کرد . امروزه مردم این کشور از چنین اتفاقی و چنین روزی به عنوان روز شرم کشورشان یاد می کنند .

به همین منظور نخبگان این کشور به دعوت جامعه سوسیالیستی غنا که آقای کویسی پرات ، مدیر مسئول و سردبیر روزنامه اینسایت غنا یکی از فعالان مهم آن است مراسم بزرگداشتی را به مناسبت استقلال غنا و یادآوری روز بدنامی و شرم کشور در برکنارکردن نکرومه رهبر استقلالشان در محل سال کنفرانس های اکرا برگزار کردند . دراین مراسم در کنار اقشار مختلف مردم اعم از دانشگاهیان و شخصیت های فرهنگی ، سیاسی دولتی و غیر دولتی ، سفرای فلسطین ، الجزایر ونیز رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند . دراین برنامه سخنرانان هریک به گوشه ای تاریخ مبارزات استقلال غنا پرداختند و آقای کویسی پرات که تا کنون چندین تجربه سفر به ایران را داشته سخنرانی تاثیرگذاری را پیرامون درسهایی که باید از تاریخ استقلال غنا گرفت را ارائه داد .

آقای کویسی پرات به همراه برخی دیگر از فعالان سیاسی مرکز نشر و فروش کتاب  آزادی را در اکرا مدیریت می کنند .این مرکز بیشتر آثار نکرومه و مبارزین سیاسی غنا را در معرض فروش گذاشته است .روزنامه اینسایت مورخ نهم مارس آثار مهم نکرومه را که برای جامعه امروز غنا و آفریقا موثر است را منتشر کرده است .

روزنامه فوق با اشاره به بخش مهم اندیشه های نکرومه که  شاید هم در طراحی کودتا علیه وی بی ربط نبود به ابتکار نکرومه در استراتژی پیروزی  سیاسی  قدرت نظریه پردازی وی را نشان می دهد. رفتار نکرومه برمبنای چارچوب فکری بود که داشت .نظریه نکرومه  برمبنای ضرورت آگاهی ، فلسفه و ایدئولوژی ضد استعماری دور می زد.این که آفریقا باید متحد شود . اتحادی که لازمه اش آگاهی و بینش مردم بود .

نکرومه به علم و دانش اهمیت زیادی می داد چراکه آن را مایه آگاهی افکار عمومی می دانست . او بر این باور بود که مردم بومی غنا نباید گرفتار دسیسه تضاد طبقاتی شوند .

نکرومه که درابتدا معلمی می کرد تحصیلات تکمیلی خود را در آمریکا طی کرد و درسال ۱۹۴۲ موفق به دریافت درجه کارشناسی الهیات شد و پس از ادامه در رشته فلسفه و آموزش  دوره تخصصی تاریخ سیاهان را طی نمود.در سال ۱۹۴۵ به درجه استادی دانشگاه رسید .نکرومه رساله دکتری خود را در لندن گذراند.او رهبری اتحادیه دانشجویان غرب افریقا ، سازمان استقلال و وحدت آفریقا و بسیاری دیگر از گروههای سیاسی را برعهده داشت .

اولین کتاب نکرومه در سال ۱۹۴۷ با عنوان : به سوی آزادی سیاسی به چاپ رسید.در ۱۹۴۸ روزنامه خبری خود را منتشر و در ۱۹۴۹ مبارزات استقلال طلبی را جدیت بخشید.در ۱۹۵۰ به زندان  افتاد ودر ۱۹۵۱ با حمایت مردمی برای تشکیل حکومت آزاد شد.در انتخابات ملی ۱۹۵۶ پیروز شد که موجب استقلال غنا در ۶ مارس ۱۹۵۷ گردید.

اهمیت دیگر کار نکرومه در برگزاری کنفرانس های وحدت بخش آفریقایی بود . در سال ۱۹۶۴، سیستم تک حزبی را اعلام و کتاب دیگر خود به نام : استعمار نوین را در ۱۹۶۵ به چاپ رساند .

نکرومه در ۲۴ فوریه ۱۹۶۶ طی  نخستین کودتا برکنار شد و پس از طی اقامتی در گینه کوناکری به علت بیماری در ۲۷ آوریل ۱۹۷۲ در رومانی از دنیا رفت .

تا کنون از او ۲۰ کتاب بجا مانده و دوران خدمتش در غنا از ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۶ خدمات شایانی در کشورش انجام داد.

عنوان بزرگداشت امسال استقلال غنا : سرمایه گذاری روی جوانان غنا که آینده ساز این کشورند بود.بیشتر جمعیت غنا را جوانان تشکیل می دهند . یکی از برنامه های فرهنگی جشن استقلال امسال اهدای جوایز ویژه رئیس جمهور به دانش آموزان ممتاز در همه استان های کشور بود که شور و شوق زیادی زا در میان مردم به همراه داشت .دانش آموزان منتخب از هر استان  طی مراسم خاصی موفق به دریافت جوایز خود از دست رئیس جمهور شده و رسانه های غنا روی این موضوع بسیار کار کردند .

امروزه غنا به عنوان الگوی دموکراسی و صلح وامنیت در منطقه و قاره شهرت دارد .مردم این کشور دیگر حاضر به تکرار ۲۵ سال حکومت نظامیانی نیستند که ۵۹ سال پیش با تلاش و مبارزه خو
اهان آزادی از همه دیکتاتوریها بودند.

یکی از نکات مهم برنامه های بزرگداشت استقلال امسال غنا توجه ویژه ای بود که دولت و سازمان های غیر دولتی به برنامه های فرهنگی دادند.  به همین منظور رئیس جمهور غنا چندین طرح فرهنگی آموزشی را افتتاح و درمراسم آنها شرکت نمود. رئیس جمهور ضمن شرکت در برنامه هایی که در مراکز آموزشی وفرهنگی تشکیل می شد نسل جوان جامعه را به تلاش برای کسب علوم و دریافت مدارج علمی در رشته های مورد نیاز کشور دعوت می نمود.

ویژگی دیگر بزرگداشت استقلال امسال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس است که  در نوامبر ۲۰۱۶ دراین کشور برگزار خواهد شد . رئیس جمهور غنا در تمامی برنامه های این ایام همه مردم را به برگزاری انتخاباتی آزاد و آرامی دعوت نمود که همواره از نظر دموکراسی الگوی آفریقاست امسال بزرگداشت روز استقلال هم زمان بود با ایام روز جهانی زن که به همین مناسبت برنامه های مختلفی در کشور انجام شد . برابری جنسیت عنوان مراسم بود که از طریق برگزاری سمینارودیگر برنامه های متنوع در نقاط مختلف غنا برگزار گردید .به همین مناسبت همسر رئیس جمهور، وزاری زن کابینه هریک در مراسم های مختلف حضور داشتند. توجه به جوانان هم چنان محور برنامه های بزرگداشت روزجهانی زن در این کشور بود .

محمد حسن ایپکچی

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در غنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب