• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۸ | کد خبر : 15209
 • به گزارش وعده صادق به نقل از مشرق، ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با اشاره به آزمایش موشکی جمهوری اسلامی ایران و موضع‌گیری آمریکایی‌ها در مقابل برنامه موشکی، اظهار داشت: آمریکایی‌ها با اجرای برجام، به دنبال توطئه‌های خود علیه جمهوری اسلامی هستند.

  وی توضیح داد: نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل با صراحت اعلام کرد که منظور و هدف ما از برجام، تعامل با جمهوری اسلامی نیست؛ ما برجام را راهی برای پیاده کردن برنامه‌ها و اهداف خود در قبال ایران می‌دانیم.

  رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه آمریکا از برجام به عنوان یک معبر برای نفوذ و اعمال توطئه‌های خود علیه ایران استفاده خواهد کرد، تصریح کرد: شاهد بودیم که همزمان با تصویب برجام، آمریکا تحریم‌هایی را علیه ما اعمال کرد و در نخستین روز بعد از تصویب نیز، به بهانه آزمایش موشک عماد، ۱۵ شخص حقیقی و حقوقی ما را در فهرست تحریم‌ها قرار دادند.

  کارخانه‌ای با اشاره به چند هدف مهم ایالات متحده آمریکا در ارتباط با جمهوری اسلامی، اظهار داشت: نخستین هدف آنها کنترل برنامه هسته‌ای ما بود که در این رابطه، محدودیت‌هایی را علیه ما اعمال کردند و ماهیت این محدودیت‌ها نیز به گونه‌ای است که به حوزه مسائل اقتصادی و سایر عرصه‌ها نیز سرایت می‌کند.

  تلاش سازمان‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای نفوذ به حوزه های غیرهسته ای

  وی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فناوری و نظامی را از جمله حوزه‌های هدف آمریکا برای نفوذ به بهانه برنامه هسته‌ای و برجام توصیف کرد و گفت: سازمان‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی، برنامه‌های بسیار فریبکارانه‌ای را در دست طراحی دارند تا از طریق برجام به سایر حوزه‌ها نفوذ کنند و در همین رابطه به موضوع موشکی ایران نیز وارد شده‌اند.

  نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقشه راه بین ایران و آژانس خاطرنشان کرد: در این نقشه راه با صراحت اعلام شد که به هیچ‌گونه شواهد موثقی برای انحراف برنامه هسته‌ای ایران به سمت اهداف نظامی دست نیافته‌اند و تا قبل از ۲۰۰۳ نیز تنها برنامه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی به صورت تطبیقی انجام شده است.

  کارخانه‌ای اظهار داشت: معنی این جمله این است که جمهوری اسلامی ایران کلاهک هسته‌ای در اختیار نداشته و ندارد، بنابراین وقتی کلاهک هسته‌ای ندارد چه چیزی را می‌خواهند کنترل کنند!؟ آن هم در شرایطی که برنامه‌ هسته‌ای ما را تحت کنترل دارند.

  وی خاطرنشان کرد: بر این اساس به نظر می‌رسد ورود آنها به برنامه موشکی و ربط دادن آن به برجام، یک توطئه است؛ مخصوصا اینکه در ماده ۳ بیانیه (ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱)، عنوان شده است که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه اقدام موشکی طراحی شده با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای انجام نخواهد داد.

  رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: بنابراین وقتی برنامه هسته‌ای ما به طور کامل تحت نظارت آژانس است و خودشان هم عدم انحراف ما به سمت اهداف نظامی را تایید کرده‌اند، محدود کردن برنامه موشکی ایران هیچ‌گونه جایگاه و توجیهی ندارد، جز اینکه بخواهند بنیه دفاعی ما را تضعیف کنند و از این رهگذر به تضعیف جایگاه مقتدر جمهوری اسلامی در منطقه برسند.

  کارخانه‌ای اظهار داشت: نخستین تحریم‌های موشکی ایران در سال ۲۰۰۶ و در قطعنامه ۱۷۳۷ علیه ایران اعمال شد و بهانه آن نیز برنامه هسته‌ای ایران بود و بعد از آن نیز، در قطعنامه ۱۹۲۹ نیز باز به بهانه برنامه هسته‌ای، ما را تحریم موشکی کردند؛ بنابراین وقتی برنامه هسته‌ای ایران به صورت مستمر توسط ۱+۵ و آژانس نظارت می‌شود و عدم انحراف آن نیز تایید شده است، محدودیت موشکی ایران فقط یک توطئه و بهانه‌تراشی است.

  دولت فرمان رهبری و مصوبه مجلس را اجرا کند

  وی با بیان اینکه در هنگام بررسی برجام و نیز قطعنامه ۲۲۳۱ و پیوست‌های آن باید با دقت بیشتری عمل می‌شد، گفت: در حال حاضر که جمهوری اسلامی ایران تمام تعهدات خود را بر اساس بند ۱۵ ضمیمه ۵ برجام انجام داده است و آمریکا و اتحادیه اروپا وظایف خود در بندهای ۱۶ و ۱۷ را انجام نمی‌دهند و استخوان‌بندی تحریم‌ها را حفظ کرده‌اند، دولت ایران باید اقدام متقابل انجام دهد.

  رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با اشاره به وظیفه دولت و دستگاه دیپلماسی در این شرایط و با تاکید بر اجرای قدرتمندانه و دقیق فرمان ابلاغی مقام معظم رهبری برای اجرای برجام و نیز قانون اقدام متناسب و متقابل در اجرای برجام، تصریح کرد: در رابطه با اظهارات آمریکایی‌ها در موضوع موشکی نیز این مسئله باید با صراحت و اقتدار پاسخ داده شود.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکس/ بازدید روحانی از کارخانه واگن پارس اراک سرعت ۸ برابری نسخه ۱۲۸ آیفون ۷ در مقابل نسخه ۳۲ گیگا بایتی آن نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران آغاز به کار کرد فیلم/ عصبانیت شبکه عربستانی ازمداحی جدیدمیثم مطیعی+فیلم مداحی تلاش شهید شهاب برای پخش اعلامیه های انقلاب پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته ماجرای آمدن ارز به خود پردازها/ پرداخت صحت ندارد نویسندگان نسبت به افزایش کیفیت محتوا اهتمام جدی داشته باشند / فرم مطلوب می‌تواند سبب ماندگاری محتوا شود ورود سمن ها به عنوان مترجم اتباع خارجی در ایام اربعین ادامه پیشروی های ارتش عراق در محور جنوبی و شمال شرقی موصل تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های دوشنبه سوم آبان عجیب ترین هتل دنیا در کنار دره‌ای خطرناک+ عکس اشتون کارتر در اربیل/ آمریکا خواهان پایان عملیات موصل، پیش از پایان سال است تشکیل اجلاس بیداری اسلامی همزمان با آزادسازی موصل پیام پیروزی در سایه وحدت است جهانگیری: رفع موانع بانکی مهمترین پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی ایران و مالزی است سیاست و مبنای کار دولت یازدهم، توسعه شبکه ریلی کشور است باهنر: صحبت های ابرقدرت هاعلیه هم در۴۰ سال گذشته تا به حد امروز تهدیدآمیز نبوده است سوابق کاری وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای آموزش‌وپرورش درمان مفصل زانو با غضروف بینی "مشتری" به یک صورتک خندان تبدیل شد