گلستان باید به مرکز توسعه و تولید محصولات ارگانیک کشور تبدیل شود

0 0

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، حسین پیش‎قدم چهارشنبه شب در جمع دانشجویان نخبه شهرستان گرگان اظهار کرد: با وجود اینکه استان گلستان از منظر موهبت‎های خدادادی، منابع طبیعی و گردشگری در جایگاه خیلی مهم و خاصی در سطح کشور قرار دارد ولی نتوانسته گام‎های مثبت و خوبی در مسیر توسعه بر دارد.

وی با بیان اینکه استان گلستان یکی از استان‎های پاک از نظر آلودگی طبیعی است، ‌تصریح کرد: در اطراف استان تهران هیچ استانی مثل استان گلستان نمی‎توان پیدا کرد که فاقد آلودگی‎هایی همچون آلودگی هوا، آلودگی آب و … باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان گفت: اگر بخواهیم با توجه به پاک بودن استان گلستان از این منظر که به دور از آلودگی‎های آب و هوا و فاقد کارخانجاتی مضر سیستم تنفسی،‌ می‎تواند بهترین مکان برای تولید و پرورش محصولات ارگانیک باشد که متاسفانه تاکنون به صورت جدی به این بخش توجهی چندانی نشده است.

تهرانی‎ها برای خرید محصولات ارگانیک هزینه پرداخت می‎کنند

پیشقدم افزود: در حال حاضر مردم خصوصا در تهران برای خرید محصولات ارگانیک هزینه پرداخت می‎کنند به طوری که مثلا یک ماهی معمولی در مرکز ۱۵ هزار تومان و ماهی ارگانیکی مبلغ ۴۵ هزار تومان به فروش می‎رسد در همین آب‌بندان «توشن» شهرستان گرگان ماهی ارگانیکی به قیمت ماهی معمولی به فروش می‎رسد.

وی ادامه داد: توسعه و تولید محصولات ارگانیک و زمینه صدور آن به استان‎های متقاضی اصلا نیاز به سیاست‎گذاری و تصمیمات کلان استانی نیست بلکه نیاز است. دستگاه‎های مرتبط می‎توانند راه‎هایی صدور این محصولات به بازار مصرف و خصوصا تهران را هموار کنند تا کشاورزان و تولیدکنندگان گلستانی‎ ارزش‎افزوده محصولات تولیدی خود را افزایش دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان گفت: اینکه گفته می‎شود با وجود موهبت‎های خدادادی که این استان دارد ولی نتوانسته اثرگذار باشد به این خاطر است که از ظرفیت خود به درستی استفاده نمی‎کند.

اسب ترکمن یکی از ظرفیت‎های بالای اقتصادی استان گلستان است

پیشقدم تاکید کرد: در بازدیدهایی که از سطح استان داشتیم متاسفانه ظرفیت‎های بسیار ناشناخته‎ فراوانی را مشاهده‎ می‎کنیم که به راحتی می‎تواند در توسعه آن بخش اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‎ اسب ترکمن را یکی از ظرفیت‎های بالای اقتصادی استان گلستان ذکر کرد که تاکنون اقدام موثر برای بهره‎وری آن انجام نشده است، یادآور شد: اسب ترکمن بستر مناسبی است که متاسفانه تاکنون نتوانستیم آن را به راحتی در معرض تولید و فروش برسانیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان گفت: اسب ترکمن به خاطر خلوص بالا نژادی که دارا است زبانزد داخل کشور و حتی خارج از کشور می‎باشد که متقاضیان زیادی دارد.

پیشقدم ادامه داد: برخی‎ کشورها تجارت خوبی از آن می‎کنند ولی در استان خودمان با وجود خاستگاه این نژاد اصیل فاقد یک مرکز تولید، تکثیر و فروش اسب ترکمن وجود ندارد که باید به آن توجه ویژه شود.

وی همچنین به ظرفیت‎ کمتر توجه شده بخش شیلات استان اشاره کرد و گفت: در حوزه شیلات اگر استان گلستان همین ۲ هزار هکتار پرورش میگو را نداشته بود، چیزی از شیلات نخواهد ماند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان افزود: می‎توانیم درصدی از درآمدهای عمومی استان و مردمان ساحل‎نشین را با برنامه‎ریزی به تولید آبزی‎پروری اختصاص دهیم.

پیشقدم اضافه کرد: وقتی می‎بینیم تولید آبزی‎پروری برخی استان‎هایی که فاقد ظرفیت دریایی هستند،‌جدی گرفته شده است ضرورت توجه به این بخش در استان گلستان نیز بیشتر احساس می‎شود.

وی یادآور شد: شاید فکر کنیم که خیلی اقدامات فقط به اعتبارات بستگی دارد که البته بخشی از آن مثل ایجاد و تولید زیرساخت‎ها از مباحث مهم توسعه است که هیچکس آن را رد نمی‎کند ولی ما استان‎هایی داشتیم که از اعتبارات خوبی برخوردار نبودند ولی در طی چند سال گذشته توسعه خوبی به دست آوردند و توانستند با استفاده درست از ظرفیت‎ها، خودشان را توسعه دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی گلستان گفت: استان‎هایی مانند قزوین و گیلان از جمله این استان‎ها هستند که باید در استان گلستان نیز با توجه به پیشرفت‎های خوبی که در طی سال‎های گذشته به دست آورده و همین مقدار زیرساخت‎هایی که برخوردار است با همفکری و همدلی بخش دولتی و خصوصی سطح اقتصادی مردم را افزایش دهیم.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.