مرگ «داگان» و کارنامه سیاه او

0 0

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری آلمان، سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) مرگ مائیر داگان رئیس سابق این سازمان در اثر ابتلا به سرطان را اعلام کرد.

داگان ۷۱ ساله از چند سال پیش به بیماری سرطان مبتلا بود. جنایت‌های متعدد از جمله ترور "عماد مغنیه" از فرماندهان نظامی برجسته جنبش حزب الله لبنان و "محمود مبحوح" از رهبران جنبش مقاومت اسلامی "حماس" در پرونده سیاه مائیر داگان دیده می شود. داگان از جمله شخصیت های نزدیک به آریل شارون نخست وزیر اسبق رژیم اشغالگر قدس بود که به همراه وی دست به جنایت های جنگی متعدد علیه فلسطینیان در داخل و خارج از فلسطین زد.

وی که در مسیر سفر خانواده اش از سیبری به لهستان به دنیا آمده بود، در سال ۱۹۵۰ به همراه خانواده اش به فلسطین مهاجرت کرد و در سال ۱۹۶۳ به صورت داوطلبانه به عضویت ارتش صهیونیستی درآمد.

داگان در سال ۱۹۸۰ به عنوان فرمانده منطقه جنوب لبنان انتخاب گشت و پس از آن به عضویت سازمان جاسوسی "موساد" درآمد و در طراحی عملیات ترور عماد مغنیه، بمباران کاروان سودانی عازم نوار غزه در سال ۲۰۰۹ و ترور محمود مبحوح دست داشت.

این مقام نظامی و سیاسی جنایتکار صهیونیستی در سال ۲۰۱۰ و پس از انتقادات و اعتراضات گسترده به خاطر حادثه ترور مبحوح از فرماندهان گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس در دبی مجبور به کناره گیری از سمت ریاست موساد شد.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.