کد خبر : 15590
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۰:۲۳
95 مشترک

پیروزی مخالفان سیاست‌های «مرکل» سوار بر امواج مهاجران سوری + فیلم و آمار

گروه بین‌الملل مشرق- انتخابات یکشنبه، «پیش‌لرزه‌ای» بر ستون‌های دولت مرکل انداخت. حزب تازه‌تأسیس «جایگزینی برای آلمان» که تنها سه سال از عمر آن می‌‌گذرد، سوار بر موجب سیل‌آسای دست‌کم ۱٫۱ میلیون مهاجر سوری شد و به پارلمان سه ایالت راه یافت، گر چه بیکاری آلمانی‌ها نیز بر سرعت پیشروی این حزب افزود. خوشحالی هواداران حزب

گروه بین‌الملل مشرق- انتخابات یکشنبه، «پیش‌لرزه‌ای» بر ستون‌های دولت مرکل انداخت. حزب تازه‌تأسیس «جایگزینی برای آلمان» که تنها سه سال از عمر آن می‌‌گذرد، سوار بر موجب سیل‌آسای دست‌کم ۱٫۱ میلیون مهاجر سوری شد و به پارلمان سه ایالت راه یافت، گر چه بیکاری آلمانی‌ها نیز بر سرعت پیشروی این حزب افزود.

رأی مهاجران در صندوق مخالفان مرکل

خوشحالی هواداران حزب «جایگزینی برای آلمان» پس از انتشار نتایج انتخبات در ایالت راینلاند – پالاتینِیت

پارلمان‌های ایالتی در آلمان، لاندتاگ (landtag) خوانده می‌شوند. ۱۶ انتخابات ایالتی در آلمان،‌ نه به یک شیوه یکسان و نه در تاریخ یکسان برگزار می‌شود زیرا هر ایالتی خود به تصویب قوانین انتخابات داخلی خود اقدام می‌‌کند. با این حال، اولاً عمده ایالت‌ها به روش اکثریت نسبی و فهرست‌های حزبی روی آورده‌اند، یعنی مردم به احزاب رأی می‌دهند و هر حربی بسته به نسبتی که از آرای کل ایالت کسب کرده است، تعدادی از ابتدای فهرست منتشرشده خود را راهی مجلس ایالتی می‌کند. همچنین هر چندتا از ایالت‌ها در تاریخ یکسانی به برگزاری انتخابات اقدام می‌کنند، کمااینکه ۳ مجلس ایالتی در ۱۳ مارس سال جاری یعنی یکشنبه گذشته انتخابات مجلس خود را برگزار کردند.

حزب تازه‌تأسیس «جایگزینی برای آلمان» توانست به پارلمان سه ایالت راه‌ یابد. جمعیت این سه ایالت روی هم حدود ۱۷ میلیون (یک‌پنجم کل آلمان) است.

دانلود
گزارش راشاتودی از انتخابات آلمان
پتری می‌گوید: آلمان به یک وضعیت جایگزین نیاز دارد و به نظر می‌رسد که آن، ما باشیم.

بادن – وورتمبرگ (Baden-Württemberg)

مجلس ایالتی یا لاندتاگ در این ایالت،‌ ۱۳۹ کرسی دارد. در انتخابات ۱۳ مارس، حزب سبرها به رهبری محلی وینفرد کریتشمن (Winfried kretschmann)  به ۳۰% آرا و در نتیجه ۴۷ کرسی (۱۱ کرسی بیش ار انتخابات ۲۰۱۱ میلادی) دست یافت و اگرچه نه اکثریت مجلس، اما بیشتری آرا را از آن خود کرد.

حزب حاکم اتحادیه دموکرات مسیحی به رهبری محلی گیدو ولف (Guido Wolf) که پیشتر ۳۹ % آرا را داشت، حالا با ۲۷% آرا و ۴۲ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفت. این حزب تا سال ۲۰۱۱ میلادی بیشترین آرا در این ایالت از آن خود می‌کرد و امید داشت بار دیگر بتواند به قدرت سابق برگردد، اما نه تنها موفق نشد بلکه ۱۸ کرسی را نیز از دست داد.

رأی مهاجران در صندوق مخالفان مرکل

یورگ مادن (Jorg Meuthen)، اما شاید خوشحال‌ترین رهبر حزبی در این ایالت باشد، زیرا اگر چه حزبش یعنی «جایگزینی برای آلمان» رتبه سوم را کسب کرد اما توانست در اولین حضورش پس از تأسیس در ۲۰۱۳ میلادی، ۱۵% آرا و ۲۳ کرسی را از آن خود کند. او کمی زیاد‌ه‌روی کرد و نتیجه انتخابات را این‌گونه تحلیل کرد «فرهنگ سیاسی و حزبی ما به آن صورتی که در دوره بعد از جنگ جهانی وجود داشته است، به پایان خود نزدیک می‌شود».

احزاب سوسیال دموکرات با ۱۲% (۱۶ کرسی کمتر از انتخابات گذشته)، دموکراتیک آزاد با ۸% (۵ کرسی کمتر) و چپ‌ها با ۲٫۹% بدون کرسی مانند گذشته در جایگاه‌‌های بعدی قرار گرفتند. حزب دموکرات مسیحی همچنان امید دارد بتواند ائتلاف سه‌گانه یا بیشتری را برای تعیین فرماندار تشکیل دهد، گرچه گذر زمان نشان خواهد داد کدام یک از احزاب در توافق با اعضای تازه‌وارد از حزب «جایگزینی برای آلمان» موفق‌تر عمل خواهند کرد.

راینلاند – پالاتینِیت (Rhineland-palatinate)

در این ایالت‌ که راینلاند- فالتز نیز خوانده می‌شود، ۱۰۱ کرسی در مجلس مستقر شده که حزب سوسیال دموکرات به رهبری محلی مالو دِرِیر (Malu Dreyer) توانست ۳۶% آرا را کسب کرده و با ۳۹ کرسی (گر چه سه کرسی کمتر نسبت به اتتخابات گذشته) در صدر قرار گیرد.

رأی مهاجران در صندوق مخالفان مرکل

پس از آن در جایگاه دوم، جولیا کلاکنر (Julia Klockner) رهبر محلی حزب حاکم آلمان یعنی اتحادیه دموکرات مسیحی، نزدیک ۳۲% آرا و ۳۵ کرسی را به دست آورد. حزب حاکم امید داشت بتواند در این انتخابات موفق به برکناری فرماندار دِرِیر شود اما ۶ کرسی را نیز از دست داد. بنابر این باز هم به سوسیال‌دموکرات‌ها ائتلاف خواهد کرد و باز هم به فرمانداری آنها تن در خواهد داد.

باز هم خوشحال‌ترین رهبر حزبی و پیروز اصلی میدان، حزبی بود که در جایگاه سوم قرار گرفت. اووه یانگه (Uwe Junge) رهبر محلی حزب «جایگزینی برای آلمان» ۱۴ کرسی برای حزبش در این ایالت به ارمغان آورد. ۱۲٫۶% آرا به صندوق این حزب ریخته شد.

زاکسنی – آنهالت (Saxony-Anhalt)

۶ حزب برای به دست‌آوردن ۱۰۵ کرسی در این ایالت با یکدیگر رقابت کردند. حزب حاکم دموکرات مسیحی به رهبری محلی رینر هازلوف (Reiner Haseloff) با کسب نزدیک به ۳۰% آرا، ۳۰ کرسی را از آن خود کرد ک
ه البته از زاویه دیگر،‌ ۱۲ کرسی کمتر از انتخابات گذشته است و رکوردی در سقوط آرای دموکرات‌مسیحی‌ها در این ایالت.

حزب «جایگرینی برای آلمان» در این ایالت نیز گل کاشت، بهتر از دو ایالت گذشته، چرا که در اینجا با ۲۴% آرا، ۲۴ کرسی را از آن خود کرد و در جایگاه دوم ایستاد. گفته می‌شود بیکاری بالای ۱۰% در این ایالت، دلیل پیشروی چشمگیر این حزب است.

رأی مهاجران در صندوق مخالفان مرکل

سه حزب معروف دیگر همگی مانند حزب حاکم نتایج بدتری نسبت به انتخابات گذشته کسب کردند: چپ ها ۹ کرسی، سوسیال‌دموکرات‌ها ۱۵ کرسی و سبزها ۴ کرسی از دست دادند و به ترتیب در جایگاه سوم تا پنجم قرار گرفتند. اگر حزب دموکرات مسیحی نخواهد با «جایگزینی برای آلمان برای تعیین فرماندار ائتلاف کند، مجبور خواهد شد با چپ‌ها و سوسیال‌دموکرات‌ها ائتلاف سه‌گانه‌ای برای تصاحب حداقل ۵۳ کرسی تشکیل دهد.

پیامد اولیه انتخابات:‌ قدرت‌گیری راست‌های افراطی

«فراوکه پتری» (Frauke Petry) رهبر حزب جایگزینی برای آلمان که به سیاست‌های ضدمهاجرت و ضدیورو در این کشور مشهور است، تلاش کرد رفتاری متین در برابر این پیروزی از خود نشان دهد و در سخنانی بار دیگر دولت را به تجدید نظر در سیاست‌های مهاجرتی فراخواند. 

رأی مهاجران در صندوق مخالفان مرکل

پتری پس از کسب خیره‌کننده آرا در سه ایالت آلمانی، آن را نشان‌دهنده «فاجعه‌بار» بودن سیاست‌های مهاجرت در دولت مرکل دانست

پتری همچنین تحلیل خود از انتخابات را این‌گونه بیان کرد که «آنچه ما در کل این انتخابات مشاهده می‌کنیم، این است که بسیاری از مردم از احزاب باسابقه و بزرگ دست برداشته و به حزب ما رأی داده‌اند». منظور او از احزاب باسابقه، دو حزب دموکرات‌مسیحی و سوسیال دموکرات بود که اولی اکنون به رهبری مرکل دولت را در دست دارد و دومی به رهبری شرودر، دولت پیشین را در برلین تشکیل داده بود. اولی محافظه‌کار و دومی چپ میانه‌رو است اما حزب «جایگزینی برای آلمان»، ملی‌گرا و راست‌‌گرای افراطی به شمار می‌آید.

پتری ادامه داد «مردم انتظار دارند که ما بتوانیم اپوزیسیونی باشیم که مدت‌‌ها در پارلمان آلمان و پارلمان‌های ایالتی وجود نداشته است». اشاره او به ائتلاف دو حزب بزرگ بر سر صدراعظمی مرکل است که طبیعتاً شهروندان معترض به دولت را به سمت احزاب دیگر مانند «جایگزینی برای آلمان» و سبزها سوق داده است.

پتری در مبارزه با مهاجران تا آنجا پیش رفته که نه تنها خودش ۴ فرزند دارد،‌ بلکه از همه مادران سرزمینش خواسته دست‌‌کم ۳ فرزند آلمانی به کشورشان هدیه دهند تا در برابر زادوولد مهاجران کاری کرده باشند. تیغ تیز دعوا بر سر مهاجران وقتی علیه مرکل چرخید که اخبار روز عید سال نو میلادی کام آلمانی‌ها تلخ کرد: شب گذشته در کلن، برخی زنان آلمانی توسط مردان مهاجر از شمال آفریقا مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

رأی مهاجران در صندوق مخالفان مرکل

جایگاه سه ایالتی که در آن انتخابات پارلمان برگزار شد، بر روی نقشه آلمان مشخص شده است. مرکل باید فکری به حال ایالت‌های دیگر بکند

مرکل در برابر تبلیغات حزب «جایگزینی برای آلمان» علیه خود و دولتش، این‌‌گونه به روزنامه‌نگاران پاسخ گفته بود که آن حزب «جامعه ما را به هم نزدیک نمی‌‌کند و راه‌حل‌های مناسبی برای مشکلات ارائه نمی‌کند، بلکه تعصب و تکثر را افزایش می‌دهد». به نظر می‌رسد اگر او بخواهد به همین جواب‌ها قناعت کند و این پیش‌لرزه را جدی نگیرد، کاخ صدراعظمی‌اش اکتبر ۲۰۱۷ میلادی در انتخابات فدرال فروخواهد ریخت. بعید است او از این فرصت یک‌ساله و نیمه استفاده نکند.

منابع:

http://www.nbcnews.com/news/world/meth-super-lab-raided-nigeria-4-mexicans-arrested-n538496
http://www.nbcnews.com/news/world/germany-s-alternative-fuer-deutschland-posts-gains-regional-elections-n537771
http://www.dw.com/en/german-state-elections-success-for-right-wing-afd-losses-for-merkels-cdu/a-19113604
https://en.wikipedia.org/wiki/Elections_in_Germany#State_elections_in_the_Federal_Republic_of_Germany
http://www.dailymail.co.uk/news/article-3491197/Angela-Merkel-s-MP-accuses-acting-like-dictator-open-door-refugee-policy-wake-crushing-election-defeat-gave-far-Right-party-big-gains.html

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب