• تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۶ | کد خبر : 15759
 • فتاوای رهبر انقلاب درباره آغاز سال جدید و ایام نوروزبه گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در بخش احکام روزانه فتاوای رهبر انقلاب درباره آغاز سال جدید و ایام نوروز منتشر کرده است که به‌شرح ذیل منتشر می‌شود.
  ۱ــ نیمی از فامیل نزدیک من اهل حجاب نیستند و در مهمانی‌ها روسری سر نمی‌کنند و در جواب می‌گویند دل آدم پاک باشد و از این قبیل حرفها، من نیز با ایشان بزرگ شدم و ۴ سال است سعی در رعایت احکام دینی دارم. رفت و آمدم را با ایشان کم کردم و سالی یکی دو بار برای صله رحم رفت و آمد داریم. حال تکلیفم را نمی‌دانم؛ آیا باید با ایشان قطع رابطه کنم یا همین‌طور ادامه بدهم؟
  ج) اگر معاشرت با آنان مستلزم ارتکاب گناه نبوده و نیز موجب تأیید ایشان در عدم التزام به امور دینی نباشد، مانعی ندارد. ولی به هر حال لازم است حریم و ضوابط شرعی مراعات گردد. و اگر احتمال بدهید که ترک معاشرت با آنها موقتاً موجب خودداری آنها از ارتکاب معصیت می‏‌شود به‌عنوان امر به معروف و نهی از منکر واجب است.
  و باید توجه داشت که قطع رحم جایز نیست؛ و صله رحم منحصر در دید و بازدید نیست بلکه از ‏طرق دیگر مانند تلفن، نامه و امثال آن نیز محقّق می‌شود.‏
  ۲ ــ مراد از رحم، که قطع صله با آنها جائز نیست، چه‌کسانی هستند؟
  ج) مقصود از ارحام، خویشاوندان نَسَبی هستند مشروط به اینکه آن‌قدر نسب دور نباشد که عرفاً از ارحام شمرده نشوند. و به‌طور کلی ‌قطع ارحام حرام است ولی صله رحم منحصر در دید و بازدید نیست بلکه از طرق دیگر مانند تلفن، نامه و امثال آن نیز محقّق می‌شود.
  ۳ ــ طبق نظر حضرت آقا آیا پهن کردن و چیدن سفره هفت‌سین در نوروز جزو خرافات شمرده می‌شود و حرام است یا خیر؟
  ج) فی‌نفسه اشکال ندارد هرچند این‌گونه امور جنبه مذهبی ندارد.
    4 ــ آیا از میوه‌هایی که در باغ دیگری روی زمین افتاده می‌توان استفاده کرد؟ یا در حد چند عدد از درخت چید؟ آیا برای این چند عدد باید از صاحب باغ اجازه گرفت؟
  ج) بدون رضایت صاحب میوه‌ها جایز نیست مگر اینکه صاحب میوه‌ها از آن اعراض کرده باشد. همچنین اگر درمسیر خود به درخت میوه‌ای در جادّه برخورد کند، می‌تواند از میوه‌های مذکور استفاده کند مشروط به اینکه:
  اولاً به‌قصد استفاده از میوه به آن مسیر نرفته باشد.
  ثانیاً به درخت آسیب نرساند.
  ثالثاً همان‌جا میوه را خورده و به‌همراه خود نبرد.
  رابعاً داخل ملک دیگری نیز نشود.
  ۵ ــ خوردن و جمع‌کردن مقداری میوه از باغ دیگران که زیر درختان ریخته و خراب خواهد شد، چه حکمی دارد؟
  ج) اگر بداند مالک میوه‌ها راضی است اشکال ندارد، در غیر این صورت باید رضایت مالک را جلب کند. و در صورتی که دسترسی به او برای جلب رضایت ندارد و اگر میوه‌ها استفاده نشود خراب می‌شود، می‌تواند از میوه‌ها استفاده کند و پول آن را به مالکش بدهد، و اگر دسترسی به مالکش نداشت پول آن را از طرف مالکش صدقه بدهد.
  ۶ ــ اگر در مجلسی از مؤمنی غیبت کنند، می‌دانم که نهی از منکر بر ما واجب است، سؤال من این است: علاوه بر نهی از منکر، آیا دفاع از آبروی آن مؤمن هم بر ما واجب است (به‌گونه‌ای که اگر آن غیبت تهمت باشد بتوانیم به اطرافیان ثابت کنیم که این حرف درست نیست) و اگر از آبرویش دفاع نکردیم، آیا گناه کرده‌ایم؟
  ج) ردّ غیبت (نفی نسبتی که غیبت‌کننده به غیبت‌شونده می‌دهد) واجب است.
  ۷ ــ آیا انجام مراسم روز سیزدهم فروردین (سیزده بدر) اشکال دارد؟
  ج) فی‌نفسه حرام نیست؛ هرچند چنین چیزی مبنای شرعی ندارد.
  ۸ ــ در هنگام رانندگی در جاده‌ها وظیفه راننده‌ای که به حیوانات یا به پرندگان برخورد کرده و موجب مرگ آنها شده است، چیست؟
  ج) اگر ملک شخصی بوده ضامن است، ولی اگر مالک خاصی نداشته و جزو حیوانات بیابان بوده ضامن نیست.
  ۹ ــ آیا ریختن پوست میوه و زباله‌های تجزیه‌شدنی در کوه و دشت و طبیعت اشکال شرعی دارد؟
  ج) اگر موجب اذیت مردم شود و یا خلاف قانون باشد، جایز نیست.
  ۱۰ ــ من چندین سال پیش با جسم تیزی بر روی درختی نوشته‌ای را حک کرده‌ام؛ الآن باید چکار کنم؟
  ج) اگر آن درخت مالکی داشته، رضایت مالک را جلب کنید.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکسی زیبا در حاشیه نبرد موصل یکی از نادرترین اتفاقات آسمانی +عکس بار سنگین ترافیک در آزادراه های البرز اعتراض لیدرهای استقلال به فحاشی تماشاگران علیه پرسپولیسی‌ها/ داور چهارم مانع تقسیم خوشحالی منصوریان با انصاری شد دولت به دلیل نگرانی از برخی افشاگری‌ها درباره صندوق ذخیره فرهنگیان «فانی» را برکنار کرد/ تغییرات کابینه کاملاً انتخاباتی بود یک تن از مجروحان حادثه تروریستی کرکوک شهید شد به ازای هر ۱۵۰ هزار نفر جمعیت کشور یک عضو خواهیم داشت راهپیمایی گسترده مردم بحرین در حمایت از شیخ «عیسی قاسم» بهینه سازی تجهیزات مخلوط کن واحد گندله سازی شرکت فولاد مبارکه عکس/ تسلط کامل نیروهای عراقی بر اوضاع امنیتی کرکوک بهترین نرم افزارها از نگاه کاربران/ لبخند این نوزاد نارس سوژه رسانه ها شد/ زندگی در فرکانس ماکروویوها رصد ناوگان جنگی روسیه در جریان عبور از کانال مانش در جنوب انگلیس فیلم/ فکرمیکنند ازامام علی باغیرت ترهستند_ شیعه های تقلبی نابودی داعش در گرو نابودی آل‌سعود است سازمان ملل: داعش از سپر انسانی در موصل استفاده میکند فساد صندوق ذخیره فرهنگیان از دلایل برکناری فانی/ نفوذ جریان دوم‌خرداد و اهداف انتخاباتی عامل تغییر وزرا بود شمخانی: تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه در سرازیری شکست قرار گرفته‌اند وزیری که همه هدفش فربه کردن پزشکان است! اگر ترمیم کابینه انتخاباتی نیست دولت وزرای پیرتر را برکنار کند/ کابینه روحانی توان کار جدی ندارد در تدارک انتقال مجروحان کرکوک به بیمارستانهای تهران هستیم