• تاریخ انتشار: شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۲۵ | کد خبر : 15908
 • رسیدگی به پرونده ی صادق طباطباییبه گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان،  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی ری‌شهری در کتاب خاطرات خود می نویسد:

  آقای صادق طباطبایی در رابطه با تحویل سلاح هایی که برای ارتش خریداری کرده بود مورد اتهام قرار گرفت و پرونده به دادگاه انقلاب ارتش ارجاع گردید.

  پس از چند جلسه بازجویی دادستان وقت انقلاب ارتش آقای اتابکی تشخیص داد که ایشان باید بازداشت شود کار که به این جا رسید آقای هاشمی رفسنجانی تلفنی تماس گرفت و توصیه کرد که سختگیری نکنید.

  در آن هنگام موضوع خطبه های نماز جمعه ی ایشان “عدالت اجتماعی بود” من در پاسخ ایشان عرض کردم:” بگذارید عدالت اجتماعی را که شما می گویید ما در دادگاه ها پیاده کنیم.

  ایشان فرمود:” در کنار عدالت اجتماعی چیزهایی دیگر هم هست”. گفتم: “چیزهای دیگر را من نمی فهمم”.

   دادستان وقت کل کشور تماس گرفت و گفت: “پرونده ی صادق طباطبایی را به شورای عالی قضایی بفرستید در شورا تصمیم گرفته شد که این پرونده به شورا منتقل شود”.

  من با عصبانیت پرسیدم:”چرا”

  پاسخ دادند که حاج آقا تماس گرفت که این پرونده باید بهتر رسیدگی شود.

  من در حالی که بشدت عصبانی بودم، گفت:” فرستادن این پرونده به شورای عالی قضایی روسیاهی دنیا و آخرت برای آن شورا است چرا نمی گذارید به این پرونده رسیدگی کنیم؟!

  فردای آن روز- یا دوروز بعد- حاج احمد آقا با من تماس گرفت که امام با شما کار دارند من نمی دانستم امام بامن چکار دارد، اما به هر حال خدمت امام رسیدم. حاج احمد آقا هم نشستند قبل از هر سخن ایشان خطاب به امام عرض کرد:”شما به من فرمودید که من با شورای عالی قضایی تماس بگیرم که پرونده ی صادق طباطبایی را بخواهند؟”

  امام فرمودند:”بله.”

  معلوم شد که دادستان وقت کل کشور جریان برخورد مرا به حاج احمد آقا منتقل کرده و ایشان می خواهند بگوید که من این کار را از جانب خود انجام نداده ام بلکه دستور امام بود وعصبانیت شما در این مورد از اینکه من دراین پرونده دخالت کرده ام درست نیست.

  در ادامه امام فرمودند:” من نمی گویم شما به این پرونده رسیدگی نکنید من به احمد گفتم این پرونده به شورای عالی قضایی منتقل شود و ترتیبی بدهند که تبدیل به یک جریان سیاسی نشود.”

  سپس امام در تبیین دستور خود فرمودند:” رادیوهای بیگانه درصدد هستند ازکسانی که به نوعی با من نسبت دارند نقطه ی ضعفی بیابند و جوسازی و شایعه سازی کنند. مقصود من آن است که این موضوع به گونه ای که به اینجا منتهی نشود رسیدگی شود. اگر نتیجه ی رسیدگی مجرمیت او شد و محکوم به زندان شد حکم اجرا شود اما تا وقتی که اتهام او ثابت نشده او را بازداشت نکنید.

  همچنین امام ضمن فرمایشات خودتأکید داشتند:” کسی به این موضوع رسیدگی کند که توجه داشته باشد ممکن است این موضوع تبدیل به یک جریان سیاسی شود”.

  حاج احمد آقا عرض کرد:” بهترین شخصی که می تواند به این پرونده رسیدگی کند شخص آقای ری شهری است.”

  گفتم: من دادستان نیستم. دادستان آقای اتابکی است، او باید رسیدگی کند و من رأی نهایی را صادر خواهم کرد.

  امام فرمود: من ایشان را نمی شناسم شما را می شناسم خودت رسیدگی کن. هر چه تشخیص دادی قبول دارم.

  من رسیدگی به اتهام وی را آغاز کردم. بر اساس مدارکی که ارائه کردم نتوانستم خیانتی را احراز کنم.

  در این ماجرا دو نکته برایم خیلی اهمیت داشت: یکی تواضع امام در برابر قضا و قاضی و دیگری موضع گیری شگفت آور و منصفانه ی حاج احمد آقا در پاسخ به برخورد تند من و پیشنهاد رسیدگی پرونده توسط این جانب.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تعداد شهدای ایرانی حادثه تروریستی کرکوک سه تن اعلام شد امربه‌معروف و نهی از منکر نیاز به وزارتخانه مستقل دارد آغاز تحقیقات شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره حلب دستور العبادی برای اعزام شمار بیشتری از نیروهای عراقی به کرکوک تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های شنبه اول آبان ورود گربه سرگردان به استودیوی برنامه زنده تلویزیونی +تصاویر هلاکت تک تیراندازهای داعش در کرکوک/هنوز برخی ها مخفی هستند تلاش شهید قاسمی برای گمنامی تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور روسیه آماده لغو ویزا برای شهروندان ایرانی می‌شود پروژه "نرمال‌سازی ایران" در مقابل مکتب امام راحل(ره) قرار دارد امروز کشورها درباره سوریه ناچار از مذاکره با ایران هستند ترامپ: در صورت پیروزی من، فرصت های شغلی افزایش می یابد و رشد اقتصادی بیشتر می شود عکس/ غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت واکنش ستاره تیم ملی به شایعه جداییش از پرسپولیس+اینستاپست مروری بر حوادث روز جمعه سوریه سه عامل کودک فروشی چیست؟ +‌ معضلات و پیشنهادات برگزاری شورایعالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در بغداد نشانه اراده جدی برای مبارزه با تروریسم است تقدیر رئیس‌جمهور از خدمات ۳ وزیر مستعفی خجالت میکشم /آخه در برجام به تعهداتمون عمل نکردیم