رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵ | کد خبر : 16252
 • از توجه به نقش آموزش تا رتبه‌بندی بنگاه‌ها و حضور بانوان در اقتصاد اصفهان

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، اتاق بازرگانی در سال جدید اولین سال حضور هیئت‌رئیسه جدید خود با ریاست سید عبدالوهاب سهل‌آبادی را تجربه می‌کند.

  ماحصل این تغییر، دمیدن روح تازه در کالبد نهادی بود که همیشه بر اهمیت آن در برنامه‌های توسعه و اسناد بالادستی تأکید شده و بر اساس اساسنامه آن، علاوه بر لزوم ایفای نقش مشاوره سه قوه، وظیفه مهم حراست از حقوق بخش خصوصی نیز بر عهده آن واگذارشده است.

  اتاق بازرگانی اصفهان علاوه بر نقشی که بر عهده همه اتاق‌های استانی واگذارشده، با توجه به ماهیت صنعتی اصفهان از حساسیت‌های بالایی برخوردار است، این حساسیت با توجه به وضعیت نامناسب بنگاه‌های اصفهانی و همچنین هم‌زمان شدن با دوران پساتحریم برای هیئت‌رئیسه جدید بسیار افزایش یافت و از همین رو بیش از هر دوره، انجام اصلاحات در ساختار به حاشیه رفته اتاق اصفهان حیاتی جلوه کرد.

  سالی که از دید رئیس اتاق بازرگانی اصفهان سالی بسیار پرتلاش و سخت بود که با همدلی فعالان اقتصادی سپری شد اما جای گله از دولت و برخی مسئولان در آن باقی ماند زیرا بسیاری از مشکلات بخش خصوصی هنوز در عدم توجه دولتی‌ها روی زمین باقی‌مانده و در اصفهان برخی سختگیری‌ها بیش از سایر استان‌ها بوده است.

  *تغییرات در کمیسیون‌های تخصصی

  اولین اقدام هیئت‌رئیسه جدید اتاق به‌محض روی کار آمدن، تدوین برنامه چهارساله بود که تغییر در ماهیت کمیسیون‌های تخصصی جزو اولویت‌های آن بود.

  در پی تغییرات ایجادشده، وظایف کمیسیون‌ها مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت و برخی کمیته‌های زیرگروه نظیر برند شهری و معدن، به‌ صورت مستقل به کمیسیون تخصصی تبدیل شدند.

  این تغییرات در کمیته‌های زیرگروه به‌صورت گسترده‌تر انجام شد و جلسات کمیسیون‌های تخصصی به اذعان اعضای آن، از نظر محتوایی و کیفی ارتقا یافته است.

  به گفته نایب‌رئیس اتاق بازرگانی استقبال به جلسات کمیسیون‌ها در سال جاری جهش‌یافته است. رناسی همچنین در گردهمایی اعضای کمیسیون‌های تخصصی تصریح کرد: در حال تدوین آیین‌نامه‌ها برای بهبود ارزیابی اعضا و مدیران کمیسیون‌ها هستیم تا نظم بیشتر و شاخص‌های قابل‌ اتکاتری را در این زمینه به دست آوریم. به گفته وی هدف اصلی اتاق در دوره جدید، بهبود کسب‌وکار اعضا است.

  *توجه به نقش بانوان در اقتصاد

  انتخاب عضو جدید هیئت‌رئیسه اتاق اصفهان از بین بانوان آغاز تحولی جدید در حوزه نگرش بخش خصوصی اصفهان به حضور بانوان در عرصه اقتصاد بود که با تلاش‌های وی و استقبال سایر اعضای اتاق به‌خوبی در فعالیت‌های سال جدید نمود پیدا کرد.

  برگزاری همایش‌هایی همچون حضور بانوان در هیئت‌مدیره شرکت‌ها با حضور نمایندگان یونیسف، نشست مشترک اقتصادی با زنان وزرای تدبیر و امید و استارتاپ بانوان کارآفرین ازجمله این اقدامات بود و تشکیل کمیسیون بانوان و کمیته‌های زیرمجموعه نیز به این حرکت مددرسان بود.

  اصفهان از منظر حضور بانوان در سطح اقتصاد وضعیت قابل قبولی دارد اما عمده این حضور به فعالیت‌های کارگری و کارمندی محدود می‌شود و در حوزه کارآفرینی و مدیریتی همچنان ضعف‌هایی وجود دارد.

  *ورود به حیطه اجرا

  دبیر اتاق اصفهان معتقد است ورود به حوزه اجرا ازجمله الزامات فعالیت اتاق در دوره جدید بوده و از همین رو در تدوین برنامه ۴ ساله اتاق به این موضوع توجه شده است. به گفته گوهریان تلاش شده در این برنامه سعی شده از نظرات همه نخبگان اقتصادی و صنعتی استان استفاده شود و به چابک سازی ساختار اتاق و ورود آن به حیطه اجرا برنامه‌های متعددی در نظر گرفته‌شده است.

  کاهش هزینه‌ها به میزان ۳۵ درصد و دو برابر شدن درآمدها ازجمله موفقیت‌هایی است که گوهریان آن را دستاورد ورود به حوزه اجرا و تدوین برنامه‌های جدید می‌داند و تصریح می‌کند: توسعه نفوذ و اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌های کلان استان و کشور دیگر هدف اتاق است که با ورود به کارهای اجرایی عملیاتی خواهد شد و در سال گذشته نیز تا حد زیادی موفقیت‌آمیز بود.

  *رتبه‌بندی بنگاه‌ها

  ورود سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد ایران نیازمند ایجاد برخی زیرساخت‌ها در همه بخش‌ها است. سرمایه‌گذاران خارجی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در هر بخشی نیازمند اطلاعات قابل‌اتکا و آگاهی از ریسک‌ها هستند که این امر تنها با انجام رتبه‌بندی حاصل می‌شود، از دیگر سو، رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی بسیاری از ریسک‌های اعطای وام را از سر بانک‌ها رفع می‌کند و همچنین برای حضور در مناقصه‌ها و شراکت با سایر بنگاه‌ها نیز رتبه‌بندی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

  در حال حاضر وظیفه رتبه‌بندی به اتاق‌های بازرگانی سپرده‌شده و در استان اصفهان نیز این وظیفه بر عهده اتاق اصفهان است که اقدامات اولیه آن ازجمله ایجاد گروه کارشناسی در سال جاری انجام‌شده است.

  *توجه به نقش آموزش

  آموزش فعالان اقتصادی و به‌روز کردن دانش مدیران بنگاه‌های اقتصادی یکی از معیارهای توسعه‌یافتگی در اقتصادهای دنیا به شمار می‌رود که در یک سال اخیر در اتاق اصفهان نیز با برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌های آموزشی به‌صورت جدی دنبال شد.

  توجه به موضوعاتی همچون مذاکرات با طرف‌های خارجی، مدیریت هزینه‌ها، استارتاپ های کارآفرینی، تأمین مالی خارجی، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و بازاریابی داخلی و خارجی در اولویت برنامه‌های آموزشی سال ۹۴ اتاق اصفهان بود و در کنار آن تفاهم‌نامه‌ای نیز با آموزش‌ و پرورش استان برای آموزش‌های اقتصادی به دانش آموزان اصفهانی در اسفندماه امضا شد.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار