طرح تشکیل حکومت خودگردان کُردها در سوریه فراتر از یک بیانیه نخواهد بود

0 1

«محمد الشیخ»، رئیس مرکز مطالعات راهبردی «شمس» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، تاکید کرد: معارضان سوری طی حضور در محافل سیاسی نشان دادند، فاقد هرگونه انعطاف پذیری سیاسی و میدانی و قدرت و توان تحلیل حوادث و رخ دادهای بین المللی و منطقه‌ای به ویژه کنفرانس ژنو هستند.

اما به اعتقاد رئیس مرکز مطالعات راهبردی «شمس» تمام متغییرات سیاسی و میدانی به سود نظام سوریه رقم خوردند تا معارضان سوری را وادار به حضور پای میز مذاکره در ژنو کنند، به ویژه آنکه حضور دمشق در این نشست، حضوری قدرتمند بود.

الشیخ تصریح کرد: آمریکا و روسیه برگه‌های برنده و ضمانت‌های لازم برای اجرای توافقاتی که طی نشست ژنو حاصل می‌شود، را دارند، به ویژه آنکه دمشق بارها بر دستیابی به راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحرانی که در آن گرفتار آمده، تاکید کرده است.

وی درباره تاثیر کاهش حضور نظامی روسیه در سوریه بر دو عرصه میدانی و سیاسی نیز گفت: این کاهش حضور به ویژه پس از تحقق اهداف مورد نظر مسکو تاثیری مثبت بر روند سیاسی جهت دستیابی به راه حل مسالمت‌آمیز دارد، به ویژه آنکه این اقدام با آغاز مذاکرات سیاسی در ژنو همراه شد.

اما در خصوص اقدام کُردهای سوریه مبنی بر ارائه طرح تشکیل حکومت خودمختار درپی نشست حزب «اتحاد دموکراتیک کردستان» در شهر الرمیلان الشیخ گفت: کُردها مدت‌هاست، ایده تشکیل حکومت خودگردان را در سر می‌پرورانند، اما اعلام تشکیل این فدراسیون در این برهه نمی‌تواند، مورد حمایت و تایید بین المللی قرار گیرد، موضوعی که از اظهارات مسکو و واشنگتن آشکارا برداشت می‌شود، چون واشنگتن آمریکا اعلام کرد، کاخ سفید خواهان حفظ تمامیت ارضی سوریه است و مسکو نیز تصریح کرد، کُردها خارج از چارچوب مذاکرات نمی‌توانند، حکومت خودگردانی تشکیل دهند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی «شمس» تاکید کرد: هیچ کس نمی‌تواند، هیچ نقطه‌ای از سوریه را از آن جدا کند، لذا کُردها باید از این تصریحات دوری کنند، چون کُردها بخشی از ملت سوریه هستند.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.