• تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶ | کد خبر : 16393
 • مرتضی بکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به این موضوع اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی در حال حاضر به یک پاردایم دائمی و الگوی پیشرفت برای اقتصاد تبدیل شده و در این مدت نیز درباره آن مفهوم سازی‌های لازم صورت گرفته است.

  وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی پیش از این ابلاغ شده و در برنامه نیز انعکاس یافته گفت: مبتنی بر مفهوم سازی‌های صورت گرفته از اقتصاد مقاومتی از سوی همه اقتصاددانان، منظور از اقتصاد مقاومتی، یک اقتصاد تولید محور پایدار است که بر تولید رقابتی با جهت‌گیری صادراتی تأکید و تمرکز دارد.

  او تأکید کرد: منظور از اقتصاد مقاومتی بستن درهای اقتصاد به روی دنیا نیست بلکه به معنای مقاوم‌سازی اقتصاد و در واقع رقابتی کردن آن در سطح بین‌المللی است.

  این اقتصاددان افزود: گسترش زمینه‌های اقتصاد تولید محور، رفع موانع تولید، انجام قانونگذاری‌های لازم در این خصوص و فراهم کردن زمینه قانونی، ایجاد فضای مناسب برای کسب‌و‌کار و… از جمله اقداماتی بوده که در این زمینه صورت گرفته است.

  وی طرح اصلاح نظام بانکی را از دیگر طرح‌های ملی موثر در مسیر اجرای اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: این طرح با جهت‌گیری بلند مدت در پی ایجاد عدل و قوام و ثبات در مسیر تأمین مالی و رفع تنگن‌های اعتباری است که در کنار سایر طرح‌ها قادر خواهد بود موجبات تحقق تولید پایدار را فراهم کند.

  مدیر دفتر مدلسازی دانشگاه امام صادق(ع) اضافه کرد: پس از مرحله مفهوم‌سازی و شکل‌گیری قوانین لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی، اکنون زمانی اجرا و عمل است.

  وی تأکید کرد: بهبود فضای کسب‌و‌کار و سودآور کردن تولید در شرایطی که اقتصاد کشور متأثر از برخی جهت‌گیری‌های خاص در اقتصاد از بیماری هلندی رنج می‌برد یک ضرورت است.

  بکی با بیان اینکه تولید، صنعت و کشاورزی ناشی از برخی جهت‌گیری‌ها تضعیف شده است، گفت: در سال ۱۳۳۸ سهم کشاورزی از ارزش افزوده حدود ۱۶ درصد بود و اکنون در برخی سال‌ها به ۵٫۶  درصد رسیده است. این درحالی است که این سهم برای خدمات در حال حاضر به ۵۲ درصد رسیده که عملا اقتصاد را به بدنی با سری بزرگ به نام خدمات مواجه کرده است.

  عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی صنعت یعنی تولید محور کردن آن یعنی افزایش سهم صنعت و کشاورزی در اقتصاد. من مخالف خدمات در اقتصاد نیستم، از سویی خدمات در بلندمدت می‌تواند لازمه توسعه تولید باشد ولی آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد، سودآور کردن تولید و کشاورزی در کشور است.

  وی با اشاره به طرح نظام بانکی با جهت‌گیری تأمین مالی تولید محور گفت: اجرای این طرح سبب ایجاد فضای کسب‌و‌کار مناسب می‌شود. در این طرح ابعادی دیده شده که قادر است محور عدالت به معنای دسترسی همه بخش‌های اقتصادی به منابع باشد.

  بکی افزود: طی سال‌های گذشته سهم بخش بازرگانی و خدمات از منابع نسبت به سایر بخش‌ها، بیش از سایرین بود و این طرح به دنبال ایجاد عدالت در این خصوص است.

  وی با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی یک اقدام عملی در مسیر توسعه پایدار است، به تجربه برخی بانک‌های موفق در جریان بحران سال ۲۰۰۸ اشاره کرد و گفت: تجربه برخی از این بانک‌ها که به تأمین مالی تولید اقدام کرده بودند نشان داد که این بانک‌ها، در جریان بحران نسبت به سایر بانک‌ها، دوام و بقای بیشتری داشتند.

  او با موثر دانستن این روش درباره بانک‌های کشور گفت: باید با اجرای این طرح زمینه هدایت منابع مالی به سمت تولید را فراهم کرد.

  مدیر دفتر مدلسازی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به برخی انحرافات در نرخ‌گذاری و ناشی از آن در منابع متأثر از سیاست‌گذاری‌های پولی گفت: علاوه بر هدایت منابع به سمت تولید نیاز به اصلاحاتی در حوزه سیاست‌گذاری پولی است.

  بکی به لزوم بهره‌گیری از ابزارهای تأمین مالی اسلامی همچون صکوک و.. اشاره کرد و گفت: این ابزارها هم در بازار سرمایه و هم در بانک‌ها قابل استفاده هستند. همچنین ابزار می‌تواند به عنوان یک مکانیزم برای تأمین نقدینگی بانک‌ها باشد.

  وی تأکید کرد: اعمال سیاست‌های پولی مبتنی بر بازار، از انحرافات کنونی در نرخ‌گذاری‌ها و رانت جلوگیری می‌کند.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور حجت‌الاسلام سعید مهدوی کنی عضو جامعه روحانیت مبارز شد دشمن در فضای مجازی بیش از تجهیزات نظامی برای ضربه زدن به ایران هزینه کرده است ائتلاف نظامی غرب علیه تروریسم،واقعی و بدنبال ریشه‌کن کردن آن نیست مقامات ترکیه از بازداشت دو عضو کرد شورای شهر دیاربکر خبر دادند عکس/کوه‌های تهران سفیدپوش شد کاهش ۲۴ درصدی نزاع و درگیری در پنج ماهه نخست سال بهترین بازی از نگاه علی انصاریان+ اینستاپست هشدار دوباره سازمان ملل از افزایش گرسنگی و بی غذایی در یمن افزایش ۵۰ درصدی سفر به عتبات از اول محرم/ پلیس منعی برای تشرف انفرادی زائران ندارد پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۴آبان قاسمی: اروپا بدون ملاحظات سیاسی راهکارهای مشخص برای توسعه روابط تدوین کند جهان اسلام موظف است اسلحه را از دست ظالم بگیرد پسرخاله صدام بازداشت شد دیدار امیر عبداللهیان با سفیر شیلی افزایش ۲۲ درصدی صادرات پسته ایران در نیمه نخست سال ۹۵ حجت‌الاسلام «سعید مهدوی‌کنی» عضو جامعه روحانیت مبارز شد/نشست خبری روز شنبه ۸ آبان امتیاز و رتبه ایران در سهولت کسب و کار اعلام شد پلیسِ کرکوک، پسر خالۀ صدام را دستگیر کرد ۱۳ استان کشور در انتظار بارندگی