کد خبر : 16496
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
96 مشترک

قضات و مسئولان قضایی در مبارزه با مفاسد، با قاطعیت و بدون هیچگونه واهمه‌ای عمل کنند/ سعودی‌ها مرتکب جنایات علیه بشریت شدند

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در اردیبهشت ماه سال گذشته مسئولان عالی قضایی طبق روال همیشه جلسات هفتگی خود را برگزار کردند و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا در این جلسات به برخی از موضوعات مهم حقوقی و قضایی در کشور اشاره کرد که در

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در اردیبهشت ماه سال گذشته مسئولان عالی قضایی طبق روال همیشه جلسات هفتگی خود را برگزار کردند و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا در این جلسات به برخی از موضوعات مهم حقوقی و قضایی در کشور اشاره کرد که در ادامه به اظهارات مهم رئیس قوه قضائیه در جلسات مسئولان عالی قضایی اردیبهشت ماه سال گذشته اشاره می‌شود.

قضات و مسئولان قضایی در مبارزه با مفاسد، با قاطعیت و بدون هیچگونه واهمه ای عمل کنند/ سعودی‌ها مرتکب جنایات علیه بشریت شدند/ مذاکرات هسته‌ای در چارچوب خطوط قرمز نظام پیش برود

ملت یمن، ملتی مقاوم و مظلوم

رئیس قوه قضائیه جلسه دوم اردیبهشت ماه سال ۹۴ موضوع یمن، عراق و سوریه را از مهمترین موضوعات جهان اسلام دانست و با ابراز تأسف از جنایت سعودی‌ها در یمن این جنایت را معادل جنایات رژیم صهیونیستی در غزه توصیف کرد و افزود: رژیم سعودی اعلام کرده که به تمام اهداف از پیش تعیین شده خود در یمن دست یافته است و ما بسیار متأسفیم که کشتار زنان و کودکان بی دفاع و نابود کردن زیر ساخت­های یک کشور به عنوان اهداف از پیش تعیین شده تعریف شده است.

آیت الله آملی لاریجانی ملت یمن را ملتی مقاوم و مظلوم دانست و با تأکید بر اینکه ظلم ظالمان هیچ­گاه پا بر جا نخواهد ماند، جنایات عربستان در یمن را برای امت اسلامی غیر قابل قبول دانست و تصریح کرد: در روایات آمده است که حرمت مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است و حال باید پرسید آیا سران رژیم سعودی با ریختن خون زنان و کودکان بی دفاع مسلمان، حرمت مؤمن و حرمت کعبه را حفظ می­ کنند؟

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: صبر جهان اسلام علیه اینگونه جنایتها حتماً لبریز خواهد شد و آن وقت است که سعودی­ها خواهند فهمید که کانون شرارت در منطقه باقی نخواهد ماند.

آیت الله آملی لاریجانی سکوت مجامع بین المللی و سبقت برخی دولتهای اروپایی و آمریکا را در حمایت از سعودی­ها موجب تعجب و تأسف برشمرد و افزود: شرم­آور است که در جهان مدعی حقوق بشر همگان در مقابل جنایات عربستان در یمن کور و کر شده­اند و از ظالم حمایت می­کنند اما باید بدانند که مردم یمن راه خود را یافته­اند و بهترین راه حل برای پایان دادن به مشکل یمن نیز این است که مدعیان دمکراسی دست کم یکبار هم که شده معرفت به خرج دهند و بگذارند مردم یمن خودشان درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

متانت قضایی، سرلوحه مبارزه با مفاسد اقتصادی

رئیس قوه قضائیه همچنین در جلسه ۹ اردیبهشت ماه سال ۹۴، فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبلیغی درباره مبارزه با مفاسد را موجب بی اعتمادی مردم دانست و با تأکید بر اینکه همه مسئولان نظام و رسانه­ ها باید از منظر فرمان هشت ماده ­ای مقام معظم رهبری به بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی توجه کنند، عملکرد دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد را مناسب توصیف و اظهار کرد: گرچه در سال­های اخیر روند مبارزه با مفاسد اقتصادی در قوه قضاییه روند مناسبی را طی کرده است و لکن باید این روند را ارتقاء بخشید و نمی توان بدان اکتفا کرد.

رئیس دستگاه قضا رویکرد قوه قضاییه در مبارزه با مفاسد اقتصادی را «حرکت در چارچوب قانون و پرهیز از توجه به جو­سازی­ ها توأم با متانت قضایی» دانست و گفت: همچنان در چارچوب قانون و منطبق با متانت قضایی به مبارزه با فساد اقتصادی و مسئولانی که خدای نکرده از منصب خود سوء­استفاده می­ کنند ادامه می­ دهیم و به تمام کسانی که احتمالاً خود را تافته جدا بافته می دانند اعلام می­ کنیم که همه در مقابل قانون و دستگاه قضایی مساوی­ اند و نباید خود را از تعقیب قضایی در امان بدانند.
 
در بحث مفاسد اقتصادی نباید سیاه نمایی کرد

آیت الله آملی لاریجانی همچنین با تأکید بر اینکه نباید در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی سیاه نمایی کرد خواستار توجه جدی­ تر دستگاه­های اجرایی به نظارت­ های منسجم­ تر بر عملکرد مسئولان و نظام اداری، اجرایی و بانکی کشور شد و افزود: در فضای اجرایی و قضایی کشور و در همه نهادها و دستگاه‌ها افراد بسیار شریفی در حال انجام وظیفه هستند و اینکه بگوییم فساد همه جا را فرا گرفته حرف غلطی است.

قضات و مسئولان قضایی در مبارزه با مفاسد، با قاطعیت و بدون هیچگونه واهمه ای عمل کنند/ سعودی‌ها مرتکب جنایات علیه بشریت شدند/ مذاکرات هسته‌ای در چارچوب خطوط قرمز نظام پیش برود

رئیس دستگاه قضا افزود: اما در عین حال باید با افزایش نظارت­ ها به ویژه در مراحل اجرایی پیش از وقوع جرم و مفسده اقتصادی یا اداری جلوی آن را گرفت؛ تا هم اعتماد و آرامش عمومی را برای جامعه به ارمغان آوریم و هم از تشکیل پرونده­ های مفاسد اقتصادی جلوگیری نماییم.

آیت الله آملی لاریجانی خواستار نظارت دقیق­ تر بانک­
ها بر امور جاری خود شد و گفت: بانک­ها باید با مستندات و وثایق کافی در چارچوب مقررات موضوعه به افراد تسهیلات بدهند تا دچار مشکل نشوند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه با وجود پاره­ ای محدودیت­ های دستگاه قضا در برخورد با مفاسد اقتصادی، قضات و مسئولان قضایی مبارزه با مفاسد را قاطعانه دنبال می­ کنند، خواستار همدلی و انسجام دستگاه­های اجرایی در نظارت­ های بیشتر به منظور پیشگیری از وقوع جرایم اقتصادی شد.

جنایت علیه بشریت در یمن

رئیس دستگاه قضا در جلسه مسئولان عالی قضایی ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۹۴ با تاکید بر اینکه مطابق اساسنامه دیوان بین المللی کیفری جنایتهای رژیم سعودی‌ در یمن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است، اظهار کرد: هر آنچه در یمن اتفاق افتاده است مطابق مواد هفتم و هشتم
اساسنامه دیوان بین المللی کیفری مصداق جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی است.

آیت الله آملی لاریجانی در تشریح مواد هفتم و هشتم این اساسنامه افزود: با اینکه مطابق مواد مصوبه این اساسنامه صدق جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت بسیار سخت گیرانه و با قیود مختلف تدوین شده است اما مطابق قیود و بندهای همین اساسنامه هم جنایتهای صورت گرفته در یمن جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و محکوم است.

رئیس قوه قضاییه به برخی قیود ذکر شده در اساسنامه دیوان بین المللی کیفری اشاره و تاکید کرد در بند اول ماده هفتم این اساسنامه درباره مصادیق جنایت علیه بشریت چندین قید آمده که از جمله آن حمله گسترده و نظام‌مند علیه کشورها و ملت‌هاست و کاملاً مسلم و اثبات شده است که حمله سعودی‌ها به مردم مظلوم یمن یک جنایت برنامه ریزی شده و هدف دار است که هفته‌های متوالی نیز ادامه یافته است.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: همانگونه که در بند ب ماده ۸ اساسنامه آمده است: «تدارک حملاتی با علم به اینکه این حملات، منجر به کشتار انبوه مردم بی‌دفاع می‌شود و یا آسیب‌های جدی و وسیع به منابع ملی وارد می‌سازد و در مقایسه با هر نوع هدف نظامی، زیاده‌روی به شمار می‌رود» و همچنین در بند ج ماده ۸ اساسنامه آمده است: «حملات عامدانه به اهداف غیرنظامی همچون کلیساها، مدارس، موزه‌ها، بیمارستانها و دیگر اماکنی که اهمیت تاریخی و فرهنگی دارد و سرانجام استفاده از گازهای سمی و خفه‌کننده»، در حملات به یمن نیز شاهد کشتار مردم بی دفاع و حمله گسترده به مراکز عمومی و غیرنظامی هستیم که قطعاً مصداق جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در زمان تصویب این اساسنامه ۱۲۰ کشور به آن رای مثبت دادند اما آمریکا و چند کشور دیگر به آن رای ندادند.

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تاسف نسبت به حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر از جمله آمریکا و فرانسه از جنایات سعودی‌ها گفت: ما معتقدیم که ملت یمن با ایستادگی و مقاومت و اتحاد و همدلی خود و با دعای خیر مردم مسلمان دنیا و کمک‌های مادی و معنوی مسلمانان، در این جنگ پیروز خواهند بود و ظالمان همچون همیشه راه به جایی نخواهند برد.

خواب تجزیه عراق تعبیر نخواهد شد

رئیس دستگاه قضا در ادامه به شرایط این روزهای عراق و برخی اظهارنظرها درباره تجزیه این کشور اشاره وتاکید کرد: آمریکایی‌ها با ادعای دروغین مانند یافتن سلاح‌های هسته‌ای و حمایت و نجات مردم عراق به این کشور لشکرکشی کردند و جنایت‌های زیادی انجام دادند و با از بین بردن زیرساخت‌های این کشور، مانند آنچه اکنون در یمن اتفاق افتاده است، اکنون مرتب از تجزیه عراق سخن می‌گویند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه «خواب دشمنان اسلام در تجزیه عراق و تجزیه کشورهای منطقه هیچ گاه تعبیر نخواهد شد»، راه حل برون رفت عراق از توطئه‌های استکباری را بازگشت مردم عراق به هویت خود و همدلی و تکیه بر وحدت تاریخی شیعه و سنی در این کشور وتکیه بر مرجعیت دانست و گفت: مردم و دولت عراق نیز با همدلی خود می توانند بر داعش و خیال خام دشمنان در تجزیه کشور خود پیروز شوند و خواسته دشمن که یکبار دیگر می خواهد همچون قرون گذشته کشورهای منطقه را به تجزیه بکشاند، قطعاً محقق نخواهد شد و شکست خواهد خورد.

زیاده خواهی غربی‌ها در مذاکرات هسته‌ای

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود درباره مذاکرات هسته‌ای ضمن اعلام حمایت از تیم مذاکره کننده بر ضرورت انجام مذاکرات در چارچوب خطوط قرمز نظام نیز تاکید کرد وافزود: متاسفانه این روزها شاهدیم که آمریکا‌یی‌ها برخلاف پیغام‌های اولیه خود مبنی بر مذاکره با ایران درباره موضوع هسته‌ای، آرام آرام بر زیاده خواهی‌ها و زیاده‌گویی‌های خود می افزایند و سخنانشان با ادعاهای روزهای نخست مذاکرات متفاوت شده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند طرف مقابل ما دشمنی غدار و فریبکار است و امروز به خوبی می بینیم که آمریکایی‌ها وکشورهای ۱+۵ از رفتارهای متواضعانه خود در مقابل ایران، آرام آرام فاصله گرفته و خواسته‌های جدیدی مطرح می‌کنند که با گذشته فرق دارد و نامربوط، نامعقول و خارج از چارچوب اولیه مذاکرات است.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: باید از تیم مذاکره کننده ایران که فرزندان همین مرز و بوم‌اند و متعهد و آگاه‌اند، حمایت کرد تا بتوانند با صلابت و آگاهی و بصیرت کامل در چارچوب اهداف و سیاستهای نظام حرکت کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر
اینکه ایران اسلامی دارای منابع عظیم طبیعی و سرمایه‌های انسانی گرانبها، استعدادهای درخشان و دانشمندان آگاه و شناخته شده است افزود: راه حل مقابله با زیاده خواهی غربی‌ها برگشت به توانمندی‌های داخلی و اتکا بر آنهاست چرا که اگر غربی‌ها فکر کنند که ایران به خاطر مشکلات اقتصادی پای میز مذاکره نشسته است توقعات خود را افزایش خواهند داد.

هدف بعثت پیامبر اکرم (ص) پرهیز از سوق یافتن به سوی جهل

رئیس قوه قضاییه در جلسه ۲۳ اردیبهشت ماه سال گذشته وقوع برخی جنایت‌ها و کشتار مردان و زنان و کودکان بی‌دفاع آن هم از طریق سلاح‌های مخرب و بمب‌های نامتعارف از سوی رژیم‌های زورگو و استکباری را رویه‌ای ظلمانی و رایج در دنیای امروز توصیف و تأکید کرد: آنچه از ظلم و جنایت و کشتار در دنیای امروز علیه انسانها رخ می‌دهد کمتر از قبل و زمان بعثت پیامبر اکرم (ص) نیست.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: آیا امروز در جهان مدعی پیشرفت و توسعه ، گسترش فساد و فحشاء کمتر از قبل است؟ آیا با انبوهی از سایت‌ها و مجلات و ماهواره‌هایی مواجه نیستیم که به ابتذال و فحشا و فساد خود حتی افتخار می‌کنند؟

رئیس قوه قضاییه هدف از بعثت پیامبر اکرم (ص) را کمال انسانی و تخلّق به اخلاق ملکوتی و بازداشتن انسانها از جهل و ظلم و تباهی دانست و با تأکید براینکه بشریت امروز متأسفانه بیش از هر زمانی گرفتار مادیات شده و از خود معنوی و اخلاقی‌اش فاصله گرفته است گفت: مبعث شریف نبی اکرم (ص) حادثه‌ای بسیار مهم و عظیم و به عبارتی عظیم‌ترین حادثه و واقعه‌ای است که در عالم هستی رخ داده است.

قضات و مسئولان قضایی در مبارزه با مفاسد، با قاطعیت و بدون هیچگونه واهمه ای عمل کنند/ سعودی‌ها مرتکب جنایات علیه بشریت شدند/ مذاکرات هسته‌ای در چارچوب خطوط قرمز نظام پیش برود

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه «عرب جاهلی در زمان بعثت پیامبر (ص) بدترین شرایط خود را داشت، دچار سقوط اخلاقی و انسانی بود و قتل و غارت، فساد و فحشاء و زنده‌به گور کردن دختران در آن رایج بود» تصریح کرد: خداوند متعال در چنین وضعیتی که عرب جاهلی داشت، پیامبری را از میان آنها برگزید که با تعلیم و تزکیه و مجاهدت فراوان همین ملت غرق در ظلمت را به انسان‌هایی نورانی و متقی و تسلیم در برابر امر الهی تبدیل کرد.

جنایتهای خوارج جدید

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه ۳۰ اردیبهشت ماه سال گذشته  به تحرکات اخیر جبهه مقاومت و تلاش دشمنان این جبهه برای متوقف کردن پیروزی­های آن نیز اشاره کرد و افزود: متاسفیم که دشمنان اسلام و مدعیان دفاع از حقوق بشر و مخالف با تروریسم با ملتی می جنگد که مایل به تعیین سرنوشت خود بدون دخالت بیگانگان هستند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: دشمنان جبهه مقاومت از هیچ گونه کمکی به تروریست‌های منطقه دریغ نمی کند و کارشان به جایی رسیده که افراد را از جاهای مختلف دنیا با شعارها و وعده ای توخالی جمع می­کنند به طوری که ظاهراً خوارج جدیدی به راه انداخته­اند که به نام اسلام و جهاد اسلامی مرتکب هر گونه جنایتی می شوند.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم حمایت از جبهه مقاومت و تبریک به دولت و ملت سوریه به خاطر پیروزی­های اخیرشان گفت: جبهه مقاومت در واقع جبهه ما است و همه مسلمانان موظف به حمایت مادی و معنوی از جبهه مقاومت هستند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب