کد خبر : 16542
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۵
70 مشترک

خواسته فرد ناشناس از فرمانده معظم کل قوا چه بود؟/ تفریح عمده رهبر انقلاب در دوران طلبگی

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در کتاب “روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت الله خامنه ای از سال ۱۳۱۸ تاکنون” آمده است: حضرت آیت الله خامنه ای اولین شعرش را سال ۱۳۳۴ یا ۱۳۳۵ گفت. مدت ها دو دفترچه داشت. در یکی غزل های شاخص و در دیگری تک

اولین شعر/عیدانهبه گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در کتاب “روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت الله خامنه ای از سال ۱۳۱۸ تاکنون” آمده است:

حضرت آیت الله خامنه ای اولین شعرش را سال ۱۳۳۴ یا ۱۳۳۵ گفت. مدت ها دو دفترچه داشت. در یکی غزل های شاخص و در دیگری تک بیت های درخشان را می نوشت؛ شبیه دفترچه ای  که برای نوشتن حدیث داشت.

دفتری داشت که در آن شعرهای برگزیده را می نوشت یک بار دفتر را به کسی امانت داد. گم کرد محمد حسین بهجتی  مشهور به شفق می گوید: ” در جلسه ای آقای خامنه ای شعرهای بسیار زیبایی از دفترچه اش خواند. من را نمی شناخت. پس از جلسه خواستم دفترچه را سه روز به من قرض دهد.
آقای خامنه ای یادداشت مفصلی پشت دفترچه نوشت: “ دفترچه ی قبلی را کسی به امانت گرفته و مفقود شده؛  دفترچه ای که حاصل مطالعات فراوان بود.” نوشته بود نخواسته خواسته ی شفق را بی جواب بگذارد؛ ” اما خواهشمندم  این دفترچه به سرنوشت دفترچه ی پیش مبتلا نشود و همان طور که وعده کردید پس از سه روز آن را به من برگردانید.
 با غزلیات حافظ، اشعار نظامی و مولانا مانوس  بود در این دوره او در چند انجمن ادبی هم شرکت می کرد. انجمن ادبی  نگارنده(فردوسی) که به واسطه آشنایی با غلامرضا قدسی میرزا جانی معروف به قدسی نژاد شرکت می کرد. هم شعر گوش می داد و هم نقد می کرد؛ “ تفریح عمده ی من در دوران طلبگی شعر بود و شعر.

دوستی با  طلبه های  شعر دوست مانند محمدرضا حکیمی، محمدرضا شفیعی کدکنی و ذبیح الله  صاحب کار از طلبه های مدرسه ی  نواب به همین انجمن بر می گشت.

انجمن دیگری که به آن رفت و آمد داشت انجمن ادبی فرخ- سید محمود فرخ- بود. در آن کسانی چون شیخ آقا بزرگ تهرانی، عبدالحسین زرین کوب، سید محمد حسین شهریار، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، ایرج افشار و سید کریم امیری فیروز کوهی رفت و آمد  می کردند و کسانی چون ملک الشعرای بهار و اخوان ثالث هم در سفر به مشهد به انجمن می آمدند.

علاقه و ارتباطش با شعر و ادبیات باعث شد بعدها هم که به دنیای مبارزه وارد شد برخلاف اغلب مبارزان که تنها با افراد معتقد به مبارزه حشر و نشر  داشتند. او با هر دو طیف حشر و نشر داشته باشد.
محمد جواد حجتی کرمانی از دوستان مبارزش  می گوید: ” دوستان آقای خامنه ای را از مشهد، تهران یا جاهای دیگر شاید من بتوانم به دو قسم تقسیم کنیم. یک بخش، افرادی بودند که با جنبه ی اصلاح شاعرانه  و هنرمندانه ی آقای خامنه ای مربوط بودند. شعرا و نویسندگان جلساتی  با ایشان در مشهد یا جاهای دیگر داشتند. تیپ آن افراد، نه  تنها مبارز نبود بلکه شاید بعضی هایشان  با مبارزه میانه ای هم نداشتند یا فقط مبارزان را دوست داشتند، ولی خود اهل مبارزه نبودند افراد دیگری هم که در دوران مبارزه،با ایشان دوست بودند، بیشترشان کسانی بودند که تنها جنبه ی سیاسی داشتند  در جنبه ی عارفانه یا شاعرانه یا هنرمندانه با آقای خامنه ای اشتراکی نداشتند ولی خب، با هم صمیمی بودند آقای خامنه ای با هر دو بخش دوستان، رابطه ی صمیمانه داشتند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب