• تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵ | کد خبر : 16542
 • اولین شعر/عیدانهبه گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در کتاب “روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت الله خامنه ای از سال ۱۳۱۸ تاکنون” آمده است:

  حضرت آیت الله خامنه ای اولین شعرش را سال ۱۳۳۴ یا ۱۳۳۵ گفت. مدت ها دو دفترچه داشت. در یکی غزل های شاخص و در دیگری تک بیت های درخشان را می نوشت؛ شبیه دفترچه ای  که برای نوشتن حدیث داشت.

  دفتری داشت که در آن شعرهای برگزیده را می نوشت یک بار دفتر را به کسی امانت داد. گم کرد محمد حسین بهجتی  مشهور به شفق می گوید: ” در جلسه ای آقای خامنه ای شعرهای بسیار زیبایی از دفترچه اش خواند. من را نمی شناخت. پس از جلسه خواستم دفترچه را سه روز به من قرض دهد.
  آقای خامنه ای یادداشت مفصلی پشت دفترچه نوشت: “ دفترچه ی قبلی را کسی به امانت گرفته و مفقود شده؛  دفترچه ای که حاصل مطالعات فراوان بود.” نوشته بود نخواسته خواسته ی شفق را بی جواب بگذارد؛ ” اما خواهشمندم  این دفترچه به سرنوشت دفترچه ی پیش مبتلا نشود و همان طور که وعده کردید پس از سه روز آن را به من برگردانید.
   با غزلیات حافظ، اشعار نظامی و مولانا مانوس  بود در این دوره او در چند انجمن ادبی هم شرکت می کرد. انجمن ادبی  نگارنده(فردوسی) که به واسطه آشنایی با غلامرضا قدسی میرزا جانی معروف به قدسی نژاد شرکت می کرد. هم شعر گوش می داد و هم نقد می کرد؛ “ تفریح عمده ی من در دوران طلبگی شعر بود و شعر.

  دوستی با  طلبه های  شعر دوست مانند محمدرضا حکیمی، محمدرضا شفیعی کدکنی و ذبیح الله  صاحب کار از طلبه های مدرسه ی  نواب به همین انجمن بر می گشت.

  انجمن دیگری که به آن رفت و آمد داشت انجمن ادبی فرخ- سید محمود فرخ- بود. در آن کسانی چون شیخ آقا بزرگ تهرانی، عبدالحسین زرین کوب، سید محمد حسین شهریار، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، ایرج افشار و سید کریم امیری فیروز کوهی رفت و آمد  می کردند و کسانی چون ملک الشعرای بهار و اخوان ثالث هم در سفر به مشهد به انجمن می آمدند.

  علاقه و ارتباطش با شعر و ادبیات باعث شد بعدها هم که به دنیای مبارزه وارد شد برخلاف اغلب مبارزان که تنها با افراد معتقد به مبارزه حشر و نشر  داشتند. او با هر دو طیف حشر و نشر داشته باشد.
  محمد جواد حجتی کرمانی از دوستان مبارزش  می گوید: ” دوستان آقای خامنه ای را از مشهد، تهران یا جاهای دیگر شاید من بتوانم به دو قسم تقسیم کنیم. یک بخش، افرادی بودند که با جنبه ی اصلاح شاعرانه  و هنرمندانه ی آقای خامنه ای مربوط بودند. شعرا و نویسندگان جلساتی  با ایشان در مشهد یا جاهای دیگر داشتند. تیپ آن افراد، نه  تنها مبارز نبود بلکه شاید بعضی هایشان  با مبارزه میانه ای هم نداشتند یا فقط مبارزان را دوست داشتند، ولی خود اهل مبارزه نبودند افراد دیگری هم که در دوران مبارزه،با ایشان دوست بودند، بیشترشان کسانی بودند که تنها جنبه ی سیاسی داشتند  در جنبه ی عارفانه یا شاعرانه یا هنرمندانه با آقای خامنه ای اشتراکی نداشتند ولی خب، با هم صمیمی بودند آقای خامنه ای با هر دو بخش دوستان، رابطه ی صمیمانه داشتند.

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  ۶۰ درصد مددجویان کمیته امداد خراسان‌شمالی زنان سرپرست خانوار هستند جلسه علنی مجلس آغاز شد رشد ۱۹درصدی مسافران هوایی/ مهرآباد پرترددترین فرودگاه کشور احتمال دوتابعیتی بودن رئیس دانشگاه علم و صنعت/ در صورت اثبات «برخورداری» باید برکنار شود عکس/ اتمام بازسازی ضریح امامین عسگریین حادثه در یک پارک تفریحیِ استرالیا ۴ قربانی گرفت آغاز طرح واکسیناسیون فلج اطفال توسط رهبر معظم انقلاب +عکس وزیر خارجه پیشین آمریکا پشتیبانی خود را از هیلاری کلینتون اعلام کرد افزایش ۵۰ درصدی سفر به عتبات از اول محرم/ پلیس منعی برای تشرف انفرادی زائران ندارد هاشمی می‌گفت آیت‌الله مهدوی از ما بالاتر بود/بعضی شخصیت‌ها در اوایل تشکیل دانشگاه امام صادق را مسخره می‌کردند پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در ۲۴ساعت گذشته کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن شیطان روسی را بشناسیم+تصاویر اعلام اسامی دفاتر مجاز فروش بلیت پروازهای اربعین حسینی رضایت رهبری از حوزه سلامت حفاظت از منابع طبیعی به فرهنگ عمومی تبدیل شود رئیس مجلس سوریه با هیات پارلمانی ایران در ژنو دیدار کرد خوشرو: ایران برای کمک به مأموریت های حفظ صلح آمادگی دارد تصاویر/صفحه نخست روزنامه‌‌های چهارشنبه پنجم آبان سواری‌ها و موتورسیکلت‌ها درصدر حوادث برون شهری امسال