• تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۶ | کد خبر : 16668
 • دبستان/عیدانهبه گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در کتاب “روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت الله خامنه ای از سال ۱۳۱۸ تاکنون” آمده است:

  پس از رضاخان، سختگیری ها در پوشش و مراسم مذهبی کمرنگ شد. سید علی و برادرش  سید محمد را در دبستان رسمی مدرسه ی دیانتی، اسم نوشتند؛ سید علی پنج ساله را کلاس اول و برادرش را کلاس چهارم. دارالتعلیم دیانتی را افرادی با انگیزه های دینی پایه گذاشته بودند.
  دانش آموزها غالبا فرزندان پدر و مادری مذهبی و متدین بودند مدرسه  به سبک مدارس جدید ساخته نشده بود حسینیه ای بود که سه اتاق داشت. یک اتاقش ۵۰،۴۰ نفر کلاس اولی داشت.
  اتاق دوم بچه های دوم و سوم در آن بودند و اتاق سوم کلاس چهارم و پنجم همزمان در آن برپا بود.
  سختی های مکتب در این مدرسه نبود و سیدعلی با علاقه آن جا درس خواند در روزهایی زندگی ساده و فقیرانه ای داشتند؛ ” شب هایی را به یاد می آورم که شام نداشتیم” برخی شب ها کشمش و نان و یا شیر و نان، شام شب شان بود.
  برخلاف مکتب، دبستان با خاطره های خوب آغاز شد و ادامه یافت؛ ” روز اولی که ما را به دبستان بردند روز خوبی بود؛ روز شلوغی بود.”
  بچه ها بازی می کردند ما هم بازی می کردیم. اتاق ما کلاس بسیار بزرگی بود. باز هم به چشم آن وقت کودکی من وعده بچه های کلاس اول، زیاد بودند. حالا فکر می کنم شاید ۳۰نفر، ۴۰ نفر، بچه های کلاس اول بودیم به هر حال روز پرشور و پرشوقی بود و خاطره ی بدی از آن روز ندارم.” آقای تدین ناظم و معلم مدرسه را هم می پسندید؛ ” واقعا یک مرد حسابی بود… با آن وقار و هیمنه ای که داشت، در حیاط مدرسه  راه می افتاد و چوبی به دستش می گرفت و البته گاهی هم بچه ها را فلک می کرد؛ بنده را هم یک بار فلک کرد. ایشان مرد محبوبی بود.”

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  دومین اجلاسیه خبرگان رهبری از آذر به اسفند موکول شد دولت منتقدان راعلیه خودمنسجم می‌کند/نبایدکشور راپرهزینه اداره کرد عکس/ بزرگ ترین کشتی دنیا آتش، کارگاه مبل سازی را خاکستر کرد خداحافظی با امواج آنالوگ+عکس نگرانی کره شمالی از موشک های مافوق صوت آمریکا فیلم/ آنچه در زمانه ما هست و در مناظره انتخابات آمریکا نیست! شمارش معکوس برای اتمام بزرگترین پروژه نوسازی بافت فرسوده غرب کشور در بررسی وزرای پیشنهادی فتنه خط قرمز مجلس است/ توقع مردم تغییر در حوزه اقتصادی بود برجام، فضای مساعدی برای ترمیم زخم کهنه اقتصاد سلامت و آموزش پزشکی فراهم کرد وابستگان نظامی ایران با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند فکر می کند از آسمان افتاده/ می خواهد قهرمان ملی باشد نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان عکس/ تاب دست ساز بارش برف سنگین در اردبیل آیفون شما در خطر است؛ هرچه سریع تر به ۱۰٫۱ آپدیت کنید بانک مرکزی: نرخ بانکی ۱۲ ارز افزایش و ۲۰ واحد پولی دیگر کاهش یافت آمریکا در زمان حکومت اوباما جنگ سرد جدیدی علیه روسیه بپا کرد اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ گریه‎های استاد برای وجود ربا در سیستم بانکی اظهار نظر «عارف» درباره رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت