کد خبر : 16688
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
71 مشترک

فرافکنی‌ها در مسئولیت‌های اقتصادی ما را به جایی نمی‌رساند

به گزارش وعده صادق به نقل از حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گویی در تشریح برنامه‌های دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل به عنوان شعار امسال، اظهارداشت: با رفع تحریم‌ها و برداشته شدن موانع در مسیر پیشرفت اقتصاد کشور، باید بر 

به گزارش وعده صادق به نقل از حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گویی در تشریح برنامه‌های دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل به عنوان شعار امسال، اظهارداشت: با رفع تحریم‌ها و برداشته شدن موانع در مسیر پیشرفت اقتصاد کشور، باید بر  تلاش‌ها جهت جبران عقب ماندگی‌ها افزوده شود و با سرعت و هماهنگی بیشتری به سمت کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد گام برداریم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تبیین اقتصاد مقاومتی را ضروری خواند و گفت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در چارچوب ۲۴ بند اعلام شده که هر کدام از این بندها واقعاً جای بررسی و آگاهی بخشی دارد تا هر کسی سهم و نقش خود را در تحقق روند هریک از بندها بشناسد. شاید عمده‌ترین شاخصی که برای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیان شد متکی به دانش و فناوری بودن، درونزا، برونگرا و عدالت بنیان بودن است.

وی در توضیح بند یک اقتصاد مقاومتی مبنی بر به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه اظهارداشت: در این راستا اقتصاد باید به گونه‌ای سامان گیرد که به جای شکل‌گیری انحصارها و محدودیت‌ها، میدان برای فعالیت همگان باز شود تا اقتصاد هر چه بیشتر به سمت رقابتی شدن حرکت کند.

نهاوندیان افزود: یکی دیگر از محورهای بسیار اصلی در اقتصاد مقاومتی، بحث صادرات است. در بند ده سیاست‌های اقتصاد مقاومتی روی بحث صادرات و به طور خاص سرمایه‌گزاری خارجی برای صادرات تأکید شده و این که ما در تولید ملی نیازهای صادراتی را مورد توجه قرار بدهیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گسترش تولید صادرات گرا در فرهنگ عمومی اقتصادی را ضروری خواند و اظهارداشت: کاهش آسیب‌پذیری و بالابردن مقاومت اقتصادی یکی دیگر از نکات مورد تاکید است که در اشارات اجرایی آن، به توسعه پیوندهای راهبردی با همسایگان و دیگر کشورها پرداخته شده بدین معنا که فضای عمومی مناسبات ما با دنیا به گونه ای باشد که اگر زمانی برخی از بدخواهان با نیتی پلید بخواهند تحریمی بر ایران تحمیل کنند دیگر نتوانند اینطور راحت در صحنه جهانی یارکشی کنند.

نهاوندیان به اشتیاق کشورهای اروپایی برای توسعه روابط با ایران در دوره پسابرجام اشاره کرد و افزود: کشورهای اروپایی که با آمریکا در تحریم‌ها کاملاً همنوایی می‌کردند الان با قوت بسیار زیادی دنبال این هستند که روابط اقتصادی خود را با ایران تقویت کنند که اگر چنین شد و اگر در واقع اتکاء‌ متقابل و ارتباط متقابل سامان گرفت دیگر با یک نیت سیاسی نمی‌شود این ارتباطات را مجدداً قطع کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه ضرورت مشارکت فعالانه ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی را مورد اشاره قرار داد و افزود: اگر ایران عضو فعال ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی باشد و بتواند از امکانات سازمان‌های بین‌المللی استفاده کند، طبعاً امکان این که مجدداً تحریم و محدودیت بر اقتصاد ایران تحمیل کنند، بسیار کمتر می‌شود.

وی به صادرات گاز، برق و پتروشیمی به عنوان یکی از مواردی که در بند ۱۳ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته پرداخت و اظهارداشت: اگر بخواهیم ظرفیت‌های صادرات انرژی را متنوع‌تر و گسترده‌تر کنیم طبعاً نیاز به سرمایه‌گذاری‌های عظیم دارد. در این راستا باید منابع ، امکانات و سرمایه‌گذاری داخلی را تقویت ، بازار سهام  را توانمندتر و  از سرمایه خارجی کاملاً استفاده کنیم.

نهاوندیان تصریح کرد: برای تحقق این موارد باید شرایط عمومی اقتصاد، قوانین و مقررات ما اطمینان لازم را به سرمایه خارجی بدهد و در واقع مجموع اقتصاد ایران اثبات کند که در رقابت با دیگر بازارهای سرمایه از موقعیت و جذابیت بهتری برخوردار است.

 وی افزود: به عبارتی مخاطب اقتصاد مقاومتی فقط یک جمع و بخش خاص،  مسوولان ، سرمایه گذاران و کارگران نیستند بلکه همه نهادها، قوا و ملت ایران هستند، یعنی واقعاً اگر بخواهیم اقتصاد ما به جایی که شایسته و بایسته آن است، برسد همه باید به میدان بیایند مثل انتخابات که وقتی همه به میدان می‌آیند واقعاً شور به پا می کنند و حماسه می‌آفرینند. در اقتصاد هم همینطور است، هیچ کس نباید بگوید که اقتصاد مقاومتی وظیفه این گروه یا آن گروه، این دستگاه یا آن دستگاه است، بیش از دولت خود مردم می‌توانند این حماسه را بسازند و وظیفه دولت این است که برنامه‌ریزی لازم را بکند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها و کاهش های درآمدهای نفتی ، ما طی دو سال گذشته در بعضی از بخش‌های مورد تأکید در اقتصاد مقاومتی شاهد یک حرکت مثبت بودیم؛ مثلاً بند ششم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بحث کالاهای اساسی است، یعنی تلاش برای تولید داخلی کالاهای اساسی و در بند هفت هم تأمین امنیت غذایی مورد تأکید قرار گرفته که واقعاً دو محور مهم مقاوم سازی اقتصاد است.

وی افزود: خوشبختانه با تلاش تولیدکنندگان طی دو سال گذشته واردات گندم که اصلی‌ترین کالای اساسی ما است کاهش یافته به نحوی که در سال ۹۵ وزیر جهاد کشاورزی گفت
ه‌اند که «ما برای تأمین نان کشور دیگر نیاز به گندم وارداتی نداریم» البته این بدان معنا نیست که واردات برای صادرات نداشته باشیم. چون یکی از بخش‌های تولیدکننده ارزش افزوده این است که گندم از بیرون می‌آوریم و به آرد تبدیل  و به برخی ازکشورهای همسایه صادر می‌کنیم. اما برای مصرف داخلی ما به مرز خودکفایی در گندم رسیده‌ایم.

نهاوندیان گفت: در رابطه با صادرات که بند ده سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است خوشبختانه ما توانسته‌ایم باوجود مشکلات ناشی از کاهش درآمد ارزی در بحث صادرات غیرنفتی حتی پیش از برداشته شدن تحریم یک افزایشی را در بعضی از بخش‌ها شاهد باشیم، یا بطور خاص در کم‌ کردن اتکاء بودجه به نفت که یکی از اصلی‌ترین بحث‌ها در اصلاح ساختار بودجه‌ای است در این دو سال مرتباً سهم نفت در بودجه را کاهش داده ایم. اینها قدم‌های کوچکی است اما در مسیر درست که البته باید گام‌های بلندتری را برداشت تا ان شاءالله به آن هدف نهایی که رساندن آسیب‌پذیری اقتصاد ایران به صفر است، نزدیک تر شویم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه که اهمیت گسترش فرهنگ اقتصادی صحیح کمتر از خود کار اقتصادی صحیح نیست، گفت:  هم در حوزه فرهنگ اقتصادی و هم در حوزه تولید اقتصادی ما می‌باید دست به دست هم جلو برویم و خدمتگزاران مردم هم در دولت وظیفه دارند که با افزایش درجه شفافیت و پاسخگویی به این حرکت گسترده مردمی در زمینه اقتصاد کمک کنند.

نهاوندیان تاکید کرد: واقعاً اگر اقتصاد ما بخواهد به این اهداف برسد همه باید احساس مسئولیت کنند، فرافکنی‌ها و فاصله‌ها در مسئولیت‌های اقتصادی ما را به جایی نمی‌رساند و برعکس ما هر چه بر هم افزایی بیفزاییم و دولت، ملت، رسانه و نهادهای مختلف اگر کمک کنند؛ می‌توانیم به اهدافی که مقام معظم رهبری ترسیم کرده‌اند دست پیدا کنیم. ما در سال گذشته با همدلی و همزبانی موفق شدیم کارهای بزرگی را انجام دهیم.

نهاوندیان تاکید کرد: ملت ما شایسته شرایطی بسیار بهتر از وضع موجود هست و ما این کندی‌های ده سال اول افق چشم‌انداز را باید در ده سال دوم جبران کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب