کد خبر : 16704
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
83 مشترک

دل‌بستن بیش از حد به برجام سم مهلک برای کشور و وقت‌کشی علیه اقتصاد مقاومتی است

سیدمصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم،با اشاره به نامگذاری ۱۳۹۵ "سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" توسط مقام معظم رهبری، اظهار داشت: مقام معظم رهبرى اولین نامگذارى اقتصادى را ۱۷ سال پیش مطرح فرمودند و بتدریج موضوع مقاومت اقتصادى و اقتصاد مقاومتى را همزمان با تحریم‌هاى ظالمانه‌اى

سیدمصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم،با اشاره به نامگذاری ۱۳۹۵ "سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" توسط مقام معظم رهبری، اظهار داشت: مقام معظم رهبرى اولین نامگذارى اقتصادى را ۱۷ سال پیش مطرح فرمودند و بتدریج موضوع مقاومت اقتصادى و اقتصاد مقاومتى را همزمان با تحریم‌هاى ظالمانه‌اى که بر کشور ما اعمال شد تصریح کردند تا اینکه سه سال پیش سیاست‌هاى اقتصاد مقاومتى تصویب و ابلاغ شد.

وی به نقش دولت در اجرای صحیح سیاست‌هاى اقتصاد مقاومتى اشاره کرد و گفت: دولت تجزیه و تحلیل جامعى از اقتصاد مقاومتى انجام داده و نمودارى را از فرآیندهایى که براى پیاده کردن اقتصاد مقاومتى لازم است تدوین و با امضاء معاون اول ئیس جمهور به دستگاه‌هاى اجرایى ابلاغ کرده است.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود: این‌ بررسی‌هاى ارزشمندى است که در سال پس از تصویب سیاست‌ها انجام گرفت و امیدهاى فراوانى را بوجود آورد. در کنار دولت اعضاى مجمع تشخیص مصلحت نظام در گروه‌هایى به همه استان‌ها اعزام شدند و جلسات متعدد هم اندیشى و آموزشى با دعوت از مدیران استانى تشکیل دادند تا مقدمات اجرا با انگیزه‌هاى استانى و با توجه به مزیت‌هایى که هر استان دارد فراهم شود.

میرسلیم تصریح کرد: اجراى سیاست‌هاى اقتصاد مقاومتى کار ساده اى نیست و برنامه ریزى مستقلى مى‌طلبد که امیدواریم در چهارچوب برنامه پنج ساله ششم این کار به طور دقیق انجام گیرد. همین موضوع تا حدودى در آغاز کار، به برداشت‌هایى که از برجام و اجرایى شدن آن وجود دارد، بر مى‌گردد.

وی ادامه داد: اگر خیلى امیدوارانه به برجام دل ببندیم ممکن است وقت زیادى را در انتظار اجرایى شدن عملى برجام از دست می‌دهیم که براى ما همچون سم مهلک است ولى اگر بخواهیم مستقل از برجام کار را شروع کنیم الزاماتى دارد که یک شبه آماده نمى‌شود زیرا زیر ساخت کشور مهیاى آن نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به الزامات اجرای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: کشور ما در شرایط کنونى هنوز وابسته به درآمد حاصل از فروش نفت خام است؛ البته دولت براى کاهش این وابستگى تلاش‌هایى را آغاز کرده اما واقعیت این است که تا استقلال بودجه جارى از درآمدهاى فروش نفت خام هنوز فاصله داریم.

میرسلیم تاکید کرد: اگر بخواهیم خود را از درآمدهاى حاصل از فروش نفت خام مستقل کنیم ناگزیریم به فکر جایگزین مناسب براى آن باشیم و اصل آن‌ جایگزینى اتکا به مالیات است و در اینجا دو مشکل وجود دارد یکى شرایط رکود است که مانع تولید محسوب مى شود و باید با تدبیر مناسب از آن خارج شد و دیگرى نشت مالیاتى است که مانع تحقق درآمدهاى مالیاتى مى شود و سازوکار کنونى اخذ مالیات، مناسب کشورى که مى‌خواهد از فروش نفت خام مستقل شود نیست. هنوز بسیارى گمان مى‌کنند که فرارکردن از پرداخت مالیات کار هنرمندانه اى است!.

وی در ادامه افزود: نفت و گاز از مزایاى کشور ما محسوب مى شود ولى امروز سرنوشت غمبارى پیدا کرده است. تصور عمومى این است که نفت و گاز سوخت است و باید از آن به عنوان منبع تأمین انرژى استفاده کنیم و ٩۵٪‏ ساختار نفتى کشور بر همین مبنا تأسیس شده است و فقط ۵٪‏ از نفت استخراجى براى تولید صد‌ها کالاى واسطه اى و محصول نهایى با دوام صرف مى شود که ارزش افزوده و اشتغال وابسته به آن معتنابه است.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: مزیت واقعى نفت و گاز در کشور ما به طورى که اگر به جاى استفاده سوختى از نفت، آن را تبدیل به محصولات با دوام کنیم با کمتر از یک دهم استخراج مقدار کنونى به ارزشى بیشتر از آنچه از صادرات نفت خام امید داریم مى رسیم و بعلاوه امکان اشتغال تخصصى و نیمه تخصصى فراوانى بوجود مى آید. در نتیجه هم صیانت از مخازن صورت گرفته و هم درآمد ملى افزایش یافته و بعلاوه گامى اساسى در جهت خروج از رکود و بیکارى مزمن برداشته شده است این یک جهت گیرى مهم است که حرکت به سمت آن طراحى و سرمایه گذارى مى طلبد و کار و کوشش نیاز دارد و با توجه به ساختار کنونى صنعت نفت و عادات مردم چندان ساده نیست ولى اگر محقق شود نتیجه درخشانى که سازگار با اهداف اقتصاد مقاومتى است به بار مى آورد.

میرسلیم درباره جایگزین مناسب نفت براى تأمین انرژى داخلى کشور گفت:خداوند متعال براى ما منابع انرژى تجدید پذیرى قرارداده است که به دلیل عرضه نفت و گاز ارزان تاکنون، نه فکر خودمان را معطوف چگونگى استفاده از آن انرژی‌هاى تجدید پذیر کرده‌ایم و نه با محاسبات اولیه سرمایه گذارى براى آن بصرفه بوده است! مثلاً استفاده از انرژى خورشیدى در کشور ما براى کاربردهاى خانگى و تجارى، که بیش از ٣

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب