رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۰ | کد خبر : 16746
 • دوازدهمین سالگرد شهادت شیخ احمد یاسین + تصاویر سفر به ایران

  به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، امروز سه شنبه ۲۲ مارس مصادف با دوازدهمین سالروز شهادت  شیخ احمد یاسین موسس و رهبر معنوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) است. وی در سحرگاه همین روز زمانی که پس از ادای فریضه نماز صبح قصد خروج از مسجد را داشت مورد هدف راکت هوا به زمین هلی کوپترهای اپاچی صهیونیستی قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نایل امد. شیخ احمد یاسین، در نوجوانی در اثر تمرین یک حرکت ورزشی، دچار معلولیت شد. اما معلولیت نتوانست جلو اراده آهنین او را بگیرد.

  کودکی شیخ

  شیخ احمد یاسین در سال ۱۹۳۶ م در روستای «الجوره» فلسطین به دنیا آمد. پدر شیخ فرد محترمی بود که نمایندگی روستاییان را در گروه های سیاسی ـ اجتماعی برعهده داشت. زمانی که پدر زندگی را بدرود گفت، شیخ احمد سه سال بیشتر نداشت، ولی با این حال برای امرار معاش خانواده به برادرانش کمک می کرد و در فروختن میوه و شیرینی آنها را یاری می داد. شیخ احمد یاسین هنگامی که به سن مدرسه رسید، در مدرسه ابتدایی «الجوره» ثبت نام کرد. او در مقطع ابتدایی همیشه جزء پنج نفر اول کلاس بود.
  خانواده شیخ احمد یاسین با شروع درگیری در سال ۱۹۴۶، به اجبار به شهر غزه در مجاورت الجوره مهاجرت کردند و برادران او هر کدام در حرفه های مختلف مشغول به کار شدند. احمد هم با وجود سن کم، در رستورانی شروع به کار کرد. او پس از گذشت شش ماه، از برادرانش خواست رستورانی برای او احداث کنند. آنها این کار را انجام دادند و شیخ احمد چند ماه در آنجا مشغول به کار شد، ولی پس از مدتی، تصمیم گرفت دوباره به مدرسه باز گردد. از این رو، برادرش ابو نسیم او را در مدرسه راهنمایی ثبت نام کرد و او به تحصیل ادامه داد.

  آغاز حیات سیاسی

  شیخ احمد یاسین پس از گذراندن دوره راهنمایی، وارد دبیرستان فلسطین شد که در فاصله یک کیلومتری منزلش قرار داشت. در آن زمان، طرح های اسکان آوارگان و حل مشکل مسئله همه جا مطرح بود و دبیرستان ها نیز درگیر این مسائل بودند. در میان جنبش های فعال، جنبش «اخوان المسلمین» از فعال ترین جنبش های نوار غزه به شمار می آمد که تعداد زیادی از دانش آموزان عضو آن بودند. این جنبش، برنامه های سازمان یافته تربیتی، فرهنگی و ورزشی برای جوانان داشت که توجه شیخ احمد یاسین را نیز به خود جلب کرد. از این رو، به این جنبش پیوست و سال های نخستین جوانی خود را در این فعالیت های شدید فکری و سیاسی گذراند. او همواره برای حضور در جلسات اجتماعات اخوان المسلمین، به مسجد «ابو خضره» می رفت.

   اراده آهنین

  شیخ احمد یاسین، در نوجوانی در اثر تمرین یک حرکت ورزشی، دچار معلولیت شد. اما معلولیت نتوانست جلو اراده آهنین او را بگیرد. شیخ احمد با اعتماد به نفس به تحصیلات خود ادامه داد و در سال ۱۹۵۸ دبیرستان را به پایان رساند و پس از آن تصمیم گرفت به معلمی بپردازد. از این رو، درخواستی به رئیس آموزش و پرورش تقدیم کرد، ولی با توجه به وضعیت جسمی اش، خیلی بعید بود او را بپذیرند. شیخ در بین متقاضیان تدریس زبان عربی جزء ده نفر اول بود. اعضای کمیته اگر چه به توانایی های ممتاز و درجات علمی او آگاه بودند، ولی به علت معلولیتش، نامه ای به فرماندار کل نوشتند و مسئله را متذکر شدند، ولی فرماندار، برخلاف انتظار همگان، با تدریس شیخ موافقت کرد. به این ترتیب، شیخ احمد یاسین در دبستان «الرمال» به عنوان معلم مشغول به کار شد.

  مجالس قرآن برای تربیت نسل جوان

  شیخ احمد یاسین به دلیل معلولیتی که داشت، چندان مورد توجه دستگاه های امنیتی نبود. بر این اساس، از این فضا به خوبی بهره برداری و فعالیت خود را در میان جوانان آغاز کرد. او حلقه های تدریس قرآن را در اردوگاه الشاطی روی ماسه ها کنار مسجد شمالی تشکیل داد؛ مسجدی که با کمک خود شیخ و همت اهالی الشاطی به صورت بسیار ساده ای ساخته شد. البته فعالیت های شیخ در مدرسه و مسجد خلاصه نمی شد، بلکه او در خانه هم مشغول فعالیت بود. همفکران شیخ می گویند: خانه شیخ مانند کندوی زنبوری بود که پیوسته مردم به آنجا رفت و آمد داشتند. شیخ احمد یاسین با ظرافت و درایت و همچنین قدرت سخنوری بسیار بالا، مردم را مجذوب می کرد. بعدها شیخ در کنار مسجد شمالی، مساجد دیگری چون غربی، الوحده و الابیض را به پایگاه های دیگری برای خود تبدیل کرد. شیخ به ورزش هم به عنوان یکی از راه های تبلیغ دین اهمیت ویژه ای می داد؛ از این رو، باشگاه کوچکی بنا نهاد. شیخ جوانانی را برای تبلیغ اسلام پرورش داد و آنان را به مساجد مناطق نوار غزه فرستاد تا نسل های دیگری را تربیت کنند.

  رهبری جنبش

  مسئولیت جنبش اخوان المسلمین تا سال ۱۹۶۸ م بر عهده استاد اسماعیل خالدی بود، ولی بعد از آنکه او به خارج رفت، گروهی از رهبران جنبش، شیخ احمد یاسین را برای این سمت برگزیدند. شیخ، هیئت اداری جدیدی تشکیل داد و در آن، از نیروهای تازه نفس و جوان استفاده کرد. او به گسترش رسالت اسلام و منحصر نکردن آن در دایره جماعت اخوان معتقد بود. شیخ کمیته های متعددی از جمله کمیته صلح، زکات و… را به وجود آورد و مسئولیت هر کدام را به پیش قراولان دعوت بر اساس توانایی هایشان سپرد و از آنان خواست با بزرگان جامعه و گروه های تأثیرگذار مانند تاجران و دانشمندان در ارتباط باشند.

  نخستین درگیری با رژیم غاصب

  هنگامی که نیروهای اشغالگر قدس به علت بروز مشکل امنیتی در اردوگاه الشاطی، آن را به مدت یک ماه محاصره کردند، وحشیانه ترین اقدامات را بر ضد ساکنان آن مرتکب شدند. آنها به جوانان حمله می کردند، مردم را گرسنه نگاه می داشتند و آنان را تحقیر می نمودند، ولی با وجود این، مردم هیچ اقدامی در مقابل آنان انجام نمی دادند و صرفا ابراز تأسف می کردند. تا اینکه یک روز جمعه، شیخ احمد یاسین بالای منبر مسجد العباس رفت و خطبه ای حماسی برای مردم ایراد کرد که جان های بیدار را تحریک نمود و تظاهراتی در محکومیت اقدامات صهیونیست ها برگزار شد که اثر مستقیمی از خود برجا گذاشت. هنوز سه روز از تظاهرات نگذشته بود که اشغالگران برای جلوگیری از گسترش اعتراض ها و حفظ آرامش به محاصره اردوگاه پایان دادند. در عوض، شیخ را فرا خواندند و به او هشدار دادند که «زبان سرخ سرسبز می دهد بر باد»، ولی شیخ در پاسخ به آنان گفت: خودم این را به خوبی می دانم.

  شخصیتی ممتاز

  در شخصیت شیخ احمد یاسین، ویژگی هایی جمع شده بود که می توانست عده زیادی را با خود همراه سازد و آنان را با گفتار و رفتار خود قانع کند. او همیشه آرام و باوقار بود و برای واکنش نشان دادن در برابر هیچ مسئله ای عجله نمی کرد. اگر از شیخ چیزی پرسیده می شد، پس از مدتی اندیشیدن، بسیار آرام به آن پاسخ می داد. کسی نیست که شیخ را شناخته باشد، ولی با او به تفاهم فکری نرسیده باشد. او مردی بود که هیچ کس در صلاحیت و تقوایش تردیدی نداشت. شیخ احمد، نمونه، شکیبا، هوشیار و آینده نگر بود.

  اندیشه جهادی

  شیخ احمد یاسین، اگرچه از اعضای جنبش اخوان المسلمین محسوب می شد اما جهاد را تنها راه تغییر وضعیت اعراب و مسلمانان می دانست. وی با تلفیق نگاه انقلاب اسلامی ایران و وضعیت روز جوانان فلسطینی جنبش اسلامی مقاومت که به حماس شهرت یافت تشکیل داد.  ولی برای انجام تصمیمش با دو مسئله روبه رو بود؛ چگونگی آغاز عملیات جهادی و فراهم آوردن زمینه های ایمانی لازم برای آن. شیخ هم زمان در هر دو مسیر گام برداشت. او کمیته ای سه نفره تشکیل داد تا روش هایی که به وسیله آن می توان به سلاح دست یافت و از آن استفاده کرد مشخص کنند. این سه نفر تلاش زیادی کردند، ولی نیروهای امنیتی اسرائیل متوجه شدند که قرار است عملیاتی انجام شود و با دستگیری بعضی از افراد، اطلاعات فراوانی به دست آوردند. در این زمان، شیخ احمد یاسین به همراه پنج نفر متهم شناخته شدند.

  شیخ و حماس

  انتفاضه مردمی که در دسامبر سال ۱۹۸۷ پدید آمد، از ثمرات فکری شیخ احمد یاسین بود. او در همه دیدارها، می گفت که باید انتفاضه را ادامه دهیم تا آنکه یهود، نوار غزه و کرانه باختری را ترک کند. تصمیم برای آغاز انتفاضه، هم زمان با تشکیل حرکت مقاومت اسلامی گرفته شد که با نام اختصاری «حماس» شناخته می شود.

  نگاه شیخ به فلسطین تاریخی

  شیخ احمد یاسین در مصاحبه ای تصریح کرد: «دولت فلسطینی می خواهد مرزهای آن، مرزهای معروف فلسطین باشد. به همین دلیل تا اتمام مرحله آزاد سازی فلسطین، به وظیفه خود ادامه می دهیم». او در جای دیگری گفت: «وجود دو دولت در فلسطین محال است؛ راه حل، فقط تأسیس یک دولت اسلامی فلسطینی به رهبری مسلمانان در همه خاک فلسطین است که عرب و یهود و مسیحی در آن زندگی کنند». او معتقد بود اگر دو دولت اسلامی و یهودی در فلسطین تأسیس شود، هیچ فایده ای ندارد؛ زیرا پس از مدتی، درگیری دوباره به صورت گسترده تری آغاز می شود. راه حل، فقط زندگی مسالمت آمیز در زیر سایه یک دولت است.

  نحوه شهادت

  شیخ احمد یاسین، رهبر روحانی مردم فلسطین و بنیان گذار جنبش مقاومت اسلامی «حماس»، در روز دوشنبه بیست و دوم مارس ۲۰۰۴، برابر با دوم فروردین ۱۳۸۳ به هنگام ترک مسجد مجمع الاسلامی در غزه ، در حمله هوایی بالگردهای رژیم صهیونیستی به غزه به شهادت رسید. در این حمله، نه تن دیگر، از جمله یکی از فرزندان شیخ و دو تن از محافظان او شهید شدند. خبرگزاری فرانسه به نقل از رادیو اسرائیل اعلام کرد: «آریل شارون» نخست وزیر این رژیم، شخصا بر عملیات ترور شیخ احمد یاسین نظارت داشته است. بیشتر کشورها و مجامع بین المللی، از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب، سازمان جهانی حقوق بشر، واتیکان و حتی مجامع مختلف یهودیان، رژیم صهیونیستی را به دلیل این ترور محکوم کردند.

  دیدار شیخ با رهبر معظم انقلاب و اعضای مجمع جهانی اهل البیت(ع)

  شیخ احمد یاسین در اردیبهشت ۱۳۷۷ (آوریل ۱۹۹۸ م.) به مدت شش روز از ایران دیدن کرد و با رهبر معظم انقلاب «حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» و رییس جمهور وقت دیدار و گفتگو کرد. بنیانگذار و رهبر شهید جنبش حماس در جریان این سفر، روز دهم اردیبهشت ۱۳۷۷ با دعوت مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) به قم مشرف شد و در انجا با تعدادی از علما دیدار و گفت و گو کرد.

   

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۷۷ در دیدار شیخ احمد یاسین رهبر حرکت مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با ایشان طی سخنانی از مجاهدتهای جوانان مسلمان فلسطین در مبارزه بی‌امان با رژیم صهیونیستی تجلیل کردند و پیروزی آنان بر اشغالگران صهیونیست را وعده قطعی و تخلف‌ناپذیر خداوند دانستند.

  مقام معظم رهبری در این دیدار از شیخ احمد یاسین و همرزمانش به عنوان نمایندگان واقعی ملت مسلمان فلسطین و جهادگران خط مقدم جبهه نبرد اسلام علیه کفر و حق علیه باطل یاد کردند و فرمودند: ملت فلسطین، مسلمان است و تنها کسانی که به نام اسلام سخن می‌گویند و عزت فلسطین را می‌خواهند، نمایندگان واقعی ملت فلسطین محسوب می‌شوند، بنابراین کسانی که برای ذلیل کردن فلسطین تلاش کرده‌اند، حق ندارند به نام با عظمت فلسطین حرف بزنند.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر مبارزه ایران اسلامی با رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان زاییده سرطانی استعمار در سرزمین اسلامی فلسطین تأکید کردند و فرمودند: ملت ایران مصمم است موضع دقیق و درست خود را در مورد فلسطین حفظ کند و مشکلات ناشی از این موضعگیری را لطف و خیری از سوی پروردگار متعال می‌داند. ما در حد توان خود به مبارزان مسلمان فلسطین کمک خواهیم کرد و هیچ فشار سیاسی و تبلیغی نیز ملت ایران را از تأیید مبارزان مسلمان فلسطینی باز نخواهد داشت.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی پیروزی مجاهدان در راه حق را حتمی و مسلم دانستند و فرمودند: مادامی که جهاد در راه خدا وجود داشته باشد هیچ تدبیر، ترفند و سیاستی و هیچ حربه‌ای نمی‌تواند بر مجاهدان و جهاد آنان غلبه کند و تا هنگامی که چنین روحیه‌ای بر مبارزان فلسطینی حاکم است، پیروزی بر دشمن قطعی خواهد بود.

  مقام معظم رهبری زنده نگهداشتن مسأله فلسطین را ضروری دانستند و فرمودند: سیاست آمریکا، صهیونیستها و استعمارگران این است که مسأله فلسطین به فراموشی سپرده شود و برای مقابله با این سیاست استعماری، مسلمانان باید مسأله فلسطین را همواره زنده نگهدارند. امروز دولت غاصب صهیونیستی با تضادهای فراوانی مواجه است و در درون خود مشکلات فراوانی دارد و بدون تردید با قطع حمایتهای آمریکا از این مولود استعمار، صهیونیستها سقوط خواهند کرد.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تشکیل حکومت فلسطین را امری ممکن و واقعی برشمردند و فرمودند: وقوع برخی پدیده‌ها ممکن است در نظر انسان دور و بعید باشد اما تأسیس حکومت اسلامی در ایران با وجود اهتمام فراوان آمریکا به رژیم پهلوی نشان داد که از بین رفتن رژیم صهیونیستی و حاکم شدن دولت فلسطینی، دیگر یک امر بعید و دور نخواهد بود.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاد اسلامی مردم فلسطین را مایه عزت اسلام و موجب افتخار ملتهای مسلمان خواندند و در پایان سخنانشان برای سلامتی شیخ احمد یاسین دعا کردند.
  بر پایه همین گزارش در این دیدار رهبر حرکت مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز طی سخنانی بر ایستادگی خود و همرزمانش در کنار مردم مسلمان فلسطین تأکید کرد و گفت که مقاومت اسلامی فلسطین حتی از یک وجب خاک فلسطین گذشت نخواهد کرد.
  وی گفت: فلسطین جایی نیست که یک حکومت و یا گروه خاص بتواند در مورد سرنوشت آن تصمیم بگیرد و یا بر سر آن با غاصبان قدس، مصالحه کند، فلسطین متعلق به همه مسلمانان است و ما با مقاومت خود در این راه یا به شهادت می‌رسیم و یا سر انجام قدس شریف را آزاد خواهیم کرد.
  شیخ احمد یاسین همچنین از کمکها و حمایتهای بی‌دریغ ملت مسلمان ایران از مبارزه ملت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی قدردانی کرد و قرن آینده را متعلق به اسلام و مسلمانان دانست.

  پیام رهبرانقلاب به مناسبت شهادت شیخ احمد یاسین

  درپی‌ شهادت‌ شیخ‌ احمد یـاسیـن رهبـر جنبش‌ مقاومت‌ اسلامی‌ فـلسـطیـن‌ (حمـاس) حضرت‌‌ آیت الله‌‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌‌ پیامی صادر فرمودند.

  متن‌‌ پیام‌‌ معظم له‌‌ به این شرح‌ است‌:

  بسم‌‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم

  اطلاع یافتیم‌‌ که‌ دست‌ گنـهکـار رژیـم غاصب‌‌ صهیونیستی‌‌ مرتکب جنایتی بزرگ‌ شـده‌ و عالم‌‌ مجـاهـد مـرحـوم شیـخ‌ احمـد یـاسیـن‌ بنیانگذار و پیشوای‌ جنبش‌ حماس‌ را به‌ شهادت‌ رسانیده‌ است‌. شهادت، بی‌‌ گمان‌‌ آرزوی‌ همیشگی این شیخ‌ مجاهد پارسا بود و کشته‌‌ شـدن‌ در راه خـدا در کام‌ بندگان‌‌‌ مخلص‌ او شیرین است‌ ولی‌ ایـن نمی‌تواند از عظمت‌ گناه‌ تبه کـاران‌ غـاصـب‌ صهیونیست‌‌ بکاهد و وزر این‌ جنایت بـزرگ‌ را بر دوش‌ آنان‌ سبک‌ کند.

  خون‌‌ شیخ‌ احمد یـاسیـن درخـت‌ تنـاور مقاومت‌‌ اسلامی‌ را آبیاری‌ و آتش‌ خشـم‌ ملـت فداکار فلسطین‌ را شعله‌ورتر خواهد کـرد و مظلومیت‌‌ او پرچم‌ مظلومیت فلسـطیـن‌ را بـه‌ اهتزاز درخواهد آورد.

  آنچه ‌از شیخ‌ احمد یاسین‌‌ و ملت‌ فلسطین با این‌ جنایت‌ ستاندند جسمی‌ نحیف‌ و عـلیـل‌ بود. فکر او را و خطی‌ را که ‌او ترسیم‌ کرد و راهی‌ را که‌ او گشود نخواهند توانست‌ از ملت‌ فلسطین‌ بگیرند. روح‌ شیخ‌ زنده‌‌ است‌ و درس‌ او که اینـک‌ با خون‌ مظلومانه‌اش‌ ماندگارتر و برجسته‌تر شد زمزمه‌ی‌ جوانـان‌‌ و نـوجـوانـان و نسـل‌ آینده‌ی‌ فلسطین‌ خواهد بود.

  تبهکاران‌‌ غاصب‌ فلسطین بـداننـد کـه‌ قدرت‌ نمائی های‌‌ احمقانه‌ی آنان‌‌ بـزرگ تـریـن شاهد ضعف‌ و شکست‌‌ آنها است و رژیم‌ غـاصـب‌ و دولت‌‌ مجعول‌ صهیونیستی‌ محکوم‌ به‌ فنا است. فلسطین‌‌ متعلق‌ به‌ ملت‌‌ فلسطیـن اسـت و هر لجاجتی‌‌ در برابر این‌ حق‌ مسلم‌، سرنوشتی جز ناکامی‌ و شکست‌ ندارد.

  لیحق‌‌ الحق و یبطل‌‌ الباطل و لـوکـره المجرمون‌

  اینجانب‌ شهادت‌ این شیخ‌ مجاهد فی‌ سبیل‌الله‌‌‌ را به روح‌ بلند او تبریـک‌ و بـه ملت‌ فلسطین‌‌ و به‌‌‌ ویژه به جوانان فداکار و سرافراز مبارز فلسطینی‌ و نیز بـه‌ خـانـدان‌ مکرم‌‌ او تسلیت‌‌ می‌ گویم و سـربـلنـدی‌ امـت اسلامی‌‌ و پیروزی‌ مجـاهـدان‌ فـلسـطیـنـی و لبنانی‌‌ را از خداوند متعـال‌ مسـئلـت‌ مـی‌کنم‌.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار