مخالفت مجلس هائیتی با طرح سیاسی نخست وزیر موقت این کشور

0 0

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «کورئو دل اورینوکو»، مجلس نمایندگان هائیتی روز گذشته طرح سیاسی ارائه شده از سوی «فریتس آلفونسه خین» نخست وزیر دولت موقت این کشور را رد کرد.

«چولزر چانسی» رئیس مجلس هائیتی خطاب به «خین» اذعان داشت که طرح سیاسی وی از سوی مجلس نمایندگان رد شده است؛ این در حالی‌ست که از بین ۱۹۹ نماینده این مجلس تنها ۷۵ نفر از آن‌ها در جلسه رای گیری حاضر بودند؛ ۳۸ نفر از نمایندگان به طرح نخست وزیر دولت موقت کشور رای موافق دادند و ۳۶ نفر نیز مخالفت خود را با طرح وی اعلام داشتند و یک نفر نیز رای ممتنع داد.

طبق گزارش‌های دریافتی «خین» بدون موافقت مجلس قادر به تشکیل دولت و پیشبرد فرآیند سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری بعدی کشور نخواهد بود.

با توجه به اهمیت این موضوع امکان دارد که «خسلرمه پریورت» رئیس جمهور دولت موقت هائیتی به منظور پایان دادن به بن بست سیاسی کشور، شخص دیگری را برای تصدی منصب نخست وزیری دولت موقت کشور انتخاب کند.

«میشل مارتلی» رئیس جمهور هائیتی نیز پس از بروز درگیری‌ها و اختلافاتی که برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در هائیتی را به حالت تعلیق درآورد، در ۷ فوریه ۲۰۱۶ ( ۱۸ بهمن ۹۴ ) رسما قدرت را تحویل داد، پس از وی خلا قدرت در هائیتی به وضوح احساس شد.

پس از پایان دوران ریاست جمهوری «مارتلی» و تحویل قدرت ریاست جمهوری کشور از سوی وی، «اوانس پائول» نخست وزیر وی به طور موقت برای تصدی منصب ریاست جمهوری هائیتی انتخاب شد.

اپوزیسیون هائیتی همچنین مخالفت خود با تشکیل دولتی موقت در کشور را با این استدلال که دولت موقت قادر به محقق ساختن خواسته‌ها و ادعاهای آن‌ها نیست، اعلام کردند؛ از خواسته‌های اپوزیسیون می‌توان به تشکیل یک کمیسیون تحقیق در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هائیتی با هدف بررسی بی‌نظمی‌های احتمالی در برگزاری انتخابات اشاره کرد تا بدین وسیله دیگر بی‌نظمی‌های موجود در دور اول انتخابات که منجر به بروز بحران فعلی در کشور شده است، تکرار نشود.

ممکن است بپسندید

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.