کد خبر : 16779
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
91 مشترک

پرونده‌های جنجالی در عربستان؛ موج خشونت و افزایش قاچاق مواد مخدر

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه عکاظ از بازداشت یک تبعه سعودی در فرودگاه بیروت به سبب قاچاق قرص کپتاگون خبر داد.. این رسانه آورده است منابع امنیتی لبنان اعلام کردند یک تبعه سعودی به نام«ع.د» متولد ۱۹۸۳ در فرودگاه بیروت به سبب همراه داشتن چهار کیلوگرم و

به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه عکاظ از بازداشت یک تبعه سعودی در فرودگاه بیروت به سبب قاچاق قرص کپتاگون خبر داد..

این رسانه آورده است منابع امنیتی لبنان اعلام کردند یک تبعه سعودی به نام«ع.د» متولد ۱۹۸۳ در فرودگاه بیروت به سبب همراه داشتن چهار کیلوگرم و ۱۲۶ گرم قرص کپتاگون دستگیر شد.

این تبعه سعودی در بازجویی مدعی شده است دو روز با فردی آشنا شد و او لباسی را به وی هدیه کرد و اطلاعی از جاسازی قرص‌ها در داخل این لباس نداشت.

پیشتر نیز یک شاهزاده سعودی در حال قاچاق مقادیر زیادی مواد مخدر دستگیر شد که این رسوایی سر و صدای زیادی به پا کرد.

عکاظ همچنین از کشف دو میلیون قرص کپتاگون در بندر ضباء عربستان خبر داد. این مقدار قرص مخدر در داخل محموله خشکبار جاسازی شده بود.

تاکید بر عمق روابط آل سعود با آمریکا

سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در دیدار با هیئتی از کنگره آمریکا بر عمق روابط آل سعود با کاخ سفید تاکید کرد.

عصر روز گذشته در کاخ الیمامه ریاض، هیئتی از کنگره آمریکا به ریاست سناتور بنیامین کاردن از ایالت ماساچوست با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی دیدار کرد.

بر اساس گزارش عکاظ، در این دیدار، روابط دوستانه میان پادشاهی سعودی و آمریکا و چشم‌انداز همکاری میان دو طرف بررسی شد.

هیئت آمریکایی همچنین با محمد بن نایف ولیعهد و وزیر کشور سعودی دیدار کرد، در این دیدار مسائل مربوط به روابط دوجانبه میان پادشاهی آل سعود و آمریکا و راه‌های تقویت مسیرهای هماهنگی میان دو طرف در مسائل مورد توجه مشترک از جمله تلاش‌ها در زمینه مبارزه با تروریسم مورد بحث و  تبادل نظر قرار گرفت.

بن سلمان همه ارکان قدرت و ثروت را قبضه کرده است

اما در ادامه تلاش‌های گسترده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد در زمینه سیاسی و دیپلماتیک که به گفته تحلیلگران در راستای آماده‌سازی برای قبضه کامل قدرت در رژیم آل سعود قلمداد می‌شود، وی با آلفا کوندی رئیس جمهور گینه دیدار کرد که در این دیدار، فرصت‌های همکاری میان دو کشور و مسائل مورد اهتمام مشترک بررسی شد.

بن سلمان که علاوه بر سیطره بر امور سیاسی و دیپلماتیک و به حاشیه راندن عادل الجبیر وزیر خارجه و محمد بن نایف ولیعهد، در مسائل اقتصادی هم به شدت فعال شده و شورای موسوم به شورای امور اقتصادی را هم تحت سیطره خود قرار داده است، در نشست این شورا به بررسی مسائل اقتصادی پرداخت.

نشست شورای امور اقتصادی و توسعه روز دوشنبه در کاخ الیمامه ریاض به ریاست محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی برگزار شد، بن سلمان که به ابوالمشاغل سعودی‌ها معروف است، همزمان وزیر دفاع، معاون دوم رئیس شورای وزیران و رئیس شورای امور اقتصادی و توسعه سعودی است.

بن سلمان همچنین با هیئتی از کنگره آمریکا دیدار کرد که طی آن روابط آل سعود و آمریکا و راه‌های گسترش آن مورد بررسی قرار گرفت.

انتقاد از ناکارآمدی شهرک انرژی هسته‌ای سعودی

صدقه فاضل عضو مجلس مشورتی سعودی در جریان بررسی گزارش کمیته آب و کشاورزی و محیط زیست، فعالیت شهرک‌ انرژی هسته‌ای و تجدیدپذیر این کشور را زیر سئوال برد و گفت این شهرک حتی یک نیروگاه هم احداث نکرده است.

شایعه بهره‌مندی آل سعود از کلاهک‌های هسته‌ای

عکاظ نوشت صدقه فاضل عضو مجلس مشورتی گفت اخیرا شایع شده که پادشاهی سعودی، کلاهک‌های هسته‌ای در اختیار دارد که این مسئله صحت ندارد. وی افزود من پیش بینی می‌کردم که شهرک انرژی هسته‌ای ملک عبدالله اقدام به ساخت نیروگاه هسته‌ای پیشرفته کند، ولی تا کنون به جز توافق‌نامه‌هایی که میان این شهرک و چند کشور از جمله آمریکا، روسیه،‌فرانسه،‌چین و کره جنوبی امضا شده،‌در عمل چیزی مشاهده نکرده‌ایم، هیچ نیروگاه اتمی یا تاسیسات هسته‌ای تحقیقاتی احداث نشده است.

وی گفت بنا بر این بود که انرژی هسته‌ای، ۳۰ درصد نیازهای برق عربستان و ۲۰ درصد آب تصفیه شده‌ را در سال‌های نخست پس از راه‌اندازی نیروگاه‌های انرژی تامین کند که در عمل چنین اتفاقی نیفتاده  است.۵ ملایین حد أعلى وملیون للإعاقات

تجارت خون در نجران

عکاظ از سازوکارهای سخت برای توقف تجارت خون در منطقه نجران عربستان خبر داد.

این روزنامه نوشت شاهزاده جلوی بن عبدالعزیز بن مساعد آل سعود سازوکار جدیدی برای مسائل قتل و دیه در منطقه تصویب کرد.

عکاظ افزود هدف از این سازوکار توقف تجارت با دیه و مقابله با دلالان خون است به طوری که مطالبات دیه در عربستان به مبالغ سرسام‌آور رسیده است.

ادامه خشونت در جامعه عربستان

خشونت چنان در جامعه عربستان رسوخ کرده که مقامات آل سعود تلاش‌های گسترده‌ای برای مهار آن و ترویج فرهنگ گذشت مردم از یکدیگر انجام می‌دهد که در عمل نتیجه‌ای نگرفته‌اند، عکاظ نوشت کمیته اصلاح در منطقه عسیر برای گسترش فرهنگ بخشش و تسامح میان افراد جامعه تلاش می‌کند.

پرونده پیچیده دیگر؛ هشدار درباره دلالان خون در عربستان

هشام عبدالملک آل الشیخ استاد مرکز عالی قضایی سعودی درباره فعالیت دلالان خون و کسانی که به گفته وی از آب گل‌آلود ما
هی می‌گیرند، هشدار داده است.

به گفته وی، برخی به تجارت با خون و دلالی در این زمینه دست می‌زنند به طوری که اولیای قاتل به این دلالان متوسل می‌شوند و با پرداخت مبالغی پول به آنها از آنها می‌خواهند برای کاهش مبلغ دیه میانجی‌گری کنند.

خانواده‌های مقتول در عربستان برای بخشش قاتل درخواست مبالغی بیشتر از سطح تعیین شده برای دیه می‌کنند و حاضر به گذشت جز با دریافت پول کلان نیستند که این مسئله به پرونده پیچیده‌ای در جامعه سعودی تبدیل شده است و شیخ عبدالرحمن السند رئیس موسوم به پلیس مذهبی سعودی گفته است این امور به تصاویر مثبتی که بیانگر اصالت شهروندان است، خدشه وارد می‌کند و به آداب و رسوم آنها ضربه می‌زند.

نگرانی امیر عسیر عربستان از وضع امنیتی این منطقه

فیصل بن خالد امیر منطقه عسیر عربستان در اظهاراتی که بیانگر نگرانی وی از وضع  امنیتی این منطقه است، خواستار تلاش بیشتر برای ارتقای وضع امنیتی در این منطقه شده است.

مرگ عاطفه و محبت در جامعه عربستان

اما در خبری که نشان دهنده مرگ عاطفه و محبت در جامعه خشک و خشن عربستان است، روزنامه عکاظ با تیتر« فرزندان بی‌وجدان» نوشت مادران به فراموشی سپرده شده‌اند.

این روزنامه با انتشار گزارشی از وضع رقت بار یک مادر سعودی که فرزندانش او را رها کرده‌‌اند و به وی بی‌احترامی می‌کنند، نوشت مادران می‌بینند که جگرگوشه‌هایشان آنها را فراموش کرده و به زندگی روزمره خود پرداخت‌اند. قساوت فرزندانشان که آنها را رها کرده‌اند، شرایط سختی برای آنها رقم زده است.

ام عبدالله یکی از این مادران  است که می‌گوید پنج پسر دارد که همگی آنها، او را تنها گذاشته‌اند و وی برای دریافت کمک به همسایه خود متوسل می‌شود.او می‌گوید فرزندانش او را تنها گذاشته و هرگز به او سر نمی‌زنند.

پرونده جنجالی دیگر در جامعه سعودی

عکاظ سعودی از پرونده موسوم به «عاق والدین» به عنوان یکی از معضلات جامعه عربستان خبر داد و نوشت در سالن‌های دادگاه‌های سعودی هزار و یک قصه از عاق شدن فرزندان از سوی مادران مطرح شده است، این در حالی است که در محاکم قضایی، ۹۸ درصد مادران از حق خود در مسائل عاق گذشت کرده‌ اند.

این روزنامه نوشت عاق والدین شدن چندین دلیل و عامل دارد که از جمله می‌توان به بی‌ثباتی خانواده و جدایی زوجین از یکدیگر، مصرف مواد مخدر و اختلافات مالی اشاره کرد، ولی این مسئله در خانواده‌های پولدار هم رخ می‌دهد .

نسرین ابوطاهر کارشناس سعودی خواستار مطالعات علمی برای تشریح واقعیت و بررسی ابعاد پدیده عاق شدن و وضع طرح‌هایی برای جلوگیری از این مسئله شد و گفت جامعه ما یکی از جوامع محافظه‌کار قلمداد می‌شود و مظاهر عاق شدن بین ناموس، اخراج، فحاشی، ضرب و شتم متنوع است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

    Sorry, no posts matched your criteria.

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب