رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶ | کد خبر : 16844
 • سران اروپا تا کی چشم خود را بر روی رواج افکار وهابی می‌بندند؟

  به گزارش وعده صادق به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، انفجارهای روز گذشته در بلژیک و موج ترس و وحشت در اروپا در حالی است که دیگر مثل روز روشن شده است که اتخاذ تدابیر امنیتی پیشگیرانه در فرودگاهها و سایر نقاط بدون ریشه کن کردن افکار وهابی به پشتوانه مالی سعودی و فتواهای افراطی آن نتیجه ای نخواهد داد.

  هزینه های نجومی تدابیر امنیتی در اروپا

  تخمین دقیق هزینه های سرسام آور نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اروپا دشوار به نظر می رسد زیرا آماری در مورد این هزینه ها که محرمانه است، وجود ندارد، اما نکته مهم اینکه با وجود رقم های نجومی این هزینه ها در مبارزه با تروریسم  نهادهای مزبور در حمایت از شهروندان خود در مقابل شری که تمام دنیا به ویژه اروپا در معرض تهدید آن  قرار گرفته است، به شدت ناکام مانده است.

  موجی از وحشت در بلژیک و سایر کشورهای اروپایی

  انفجارهایی که بروکسل پایتخت اتحادیه اروپا را به لرزه در آورد و در اثر آن دهها نفر کشته و زخمی شدند و موجی از وحشت را در تمام شهرهای بلژیک و پایتخت سایر کشورهای اروپایی به وجود آورد، اولین مورد از این حوادث نیست و آخرین آن نیز نخواهد بود بلکه گزارش های اطلاعاتی غربی حاکی از ادامه سریال خونین و بی سابقه در قاره پیر در آینده ای نزدیک حکایت دارد.

  افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاههای فرانکفورت، پاریس و لندن و نیز ایستگاههای مترو و مناطق حساس به اضافه تاسیسات هسته ای و غیره همگی اقداماتی پرهزینه است که سودی ندارد زیرا باعث افزایش وحشت شهروندان شده و معمولا پس از وقوع فاجعه صورت می گیرد.

  تلاش آمریکا برای جلوگیری از وحدت اتحادیه اروپا

  مشکل اروپا در درجه اول نبود هماهنگی سیاسی بین نهادهای مختلف اتحادیه اروپا است زیرا این نهادها در اصل بر اساس مسائل اقتصادی تشکیل شده اند و آمریکا نیز از هرگونه تلاش برای تحقق وحدت سیاسی بین اعضای این اتحادیه جلوگیری بعمل آورد تا از این طریق این کشورها همچنان ضعیف باقی مانده و به آمریکا وابسته باشند تا واشنگتن به راحتی بتواند مواضع مورد نظر خود را بر سیاست خارجی این کشورها اعمال کند.

  این وضعیت موجب ناکامی عملکرد نهادهای اطلاعاتی اتحادیه اروپا شد و حتی در برخی موارد رقابت بین آنان تا کشمکش و درگیری نیز پیش می رود زیرا هر یک از این نهادها به دنبال این است که خود را در مبارزه با تروریسم و موارد دیگر زیرک تر و قوی تر نشان دهد.

  با در نظر گرفتن این موارد می توان به ناتوانی این نهادها در نفوذ بین گروههای تروریستی پی برد زیرا فروپاشی هسته های پنهان تروریستی فقط با حملات پیشگیرانه محال است و ناکام گذاشتن نقشه های آنان از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.

  آنچه کار نهادهای اطلاعاتی را دشوار تر می کند اینکه گروههای تروریستی از پیشرفت اقدامات نهادهای دست اندرکار مبارزه با تروریسم  غافل نمانده و سعی کردند عملیات خود را همگام با این پیشرفت ها طراحی و اجرا کنند.

  طراحی نقشه عملیاتی « گرگ های تنها» از سوی داعش

  به عنوان مثال گروه داعش با بهره گیری از تجارب القاعده روش عملیات خود را توسعه داد به گونه ای که دیگر مانند گروههای سازمان یافته که بین مرزهای مختلف در رفت و آمد بودند، عمل نمی کند بلکه به پدیده معروف به گرگ های تنها و گروهک های میکروسکوپی مستقل متوسل شد.

  به عبارت دیگر داعش در این راه بر استفاده از شهروندان کشورهایی که قصد حمله به آن را داشت، متمرکز شد و به طور خاص روی نسل چهارم دست گذاشت زیرا این نسل شامل کسانی است که به  روند به حاشیه رفتن و نژادپرستی و سیاست های غربی علیه عربها و مسلمانان اعتراض دارند.

  انفجارهای چند ماه پیش در فرانسه و نیز انفجارهای روز گذشته در بروکسل شاهدی بر این موضوع است.

  انتقام جویی داعش از حامیانی که به آن پشت کرده‌اند

  این بار نکته جدید این است که در پی دریافت اطلاعاتی مبنی بر انفجارهای احتمالی که چه بسا چند پایتخت اروپایی را شامل شود، در این مناطق وضعیت آماده باش مشاهده شد زیرا این اطلاعات به مثابه اعلام جنگ داعش علیه اروپا پس از ترکیه است.

  به بیانی دیگر داعش در صدد انتقام از حامیانی است که در عراق و سوریه به آن پشت کردند به این معنی که به آن قول کمک داده و در صدد به رسمیت شناختن خلافت آن بودند و این چیزی است که هیلاری کلینتون آن را برملا کرده و گفت که بیش از ۱۲۰ دولت آماده به رسمیت شناختن دولت سنی مذهبی جدید داعش در بخش هایی از عراق و سوریه بودند اما بروز یک موضوع خطرناک موجب تغییر این رویکرد شد.

  تاکید آلمان بر لزوم مسئولیت پذیری سیاستمداران اروپایی

  نکته قابل ملاحظه اینکه سازمان اطلاعات آلمان در اقدامی بی سابقه با انتشار یک گزارش و ارسال آن به نهادهای مشابه خود در کشورهای اروپایی از رهبران سیاسی این کشورها خواست که برای ریشه کن کردن تروریسم مسئولیت پذیر باشند.

  چرا اروپا چشم خود را به روی رواج تفکرات وهابی بست؟

  در این گزارش تاکید شده است که مبارزه با تروریسم از طریق اقدامات امنیتی بدون مبارزه با ریشه های این پدیده امکان پذیر نیست به ویژه اینکه دولت های اروپایی به دلیل منافع اقتصادی خود با عربستان چشم خود را به روی نفوذ تفکرات وهابی در جوامع اسلامی اروپا و تامین مالی فعالیت های امامان افراطی مساجد بستند و همین امر موجب رواج سرطان تروریسم در سراسر اروپا شد. بر اساس این گزارش امروز قاره پیر محصولی را که در گذشته بذر آن را پاشیده بود، برداشت می‌کند.

  فریاد شهروندان اروپایی برای قطع روابط با عربستان

  سازمان های جامعه مدنی و افکار عمومی اروپا نیز به این واقعیت آگاه بوده و از اشتباه سیاست های دولت های خود با خبر هستند از همین رو اکنون فریاد ایستادن رودر روی عربستان بالا رفته و صدای محکومیت و قطع روابط اقتصادی با آن و نیز جلوگیری از صادرات سلاح به این کشور شنیده می شود، زیرا بنابر بسیاری از گزارش های اطلاعاتی و رسانه ای  این سلاح ها در نهایت در دست تروریست ها قرار می گیرد.

  از این گذشته امروز درخواست های جدیدی شنیده می شود که با جرأت و جسارت همراه بوده و بر اساس آن انفجارهای تروریستی در اروپا را نتیجه قطعی ایجاد بی ثباتی در منطقه خاورمیانه وشمال آفریقا  می‌داند.

  همچنین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا چندی قبل در مصاحبه با مجله آتلانتیک به طور مستقیم عربستان را به رواج افکار تکفیری افراطی و طایفه ای کینه توزانه در خاورمیانه متهم کرد.

  دوران عوام فریبی در اروپا سر آمده است

  در این شرایط  نگاهی به رسانه های اروپا و نیز برخورد افکار عمومی اروپایی نشان می دهد که دولت های غربی امروز در وضعی قرار گرفته اند که جایی برای مانور و عوام فریبی ندارند، بلکه اکنون زمان آن رسیده است که سیاست ها و لحن اظهارات خود را به ویژه در قبال تحولات سوریه، عراق، یمن و لیبی تغییر دهند.

  در مورد فلسطین نیز باید گفت که اگر دولت های غرب صادرات سلاح و مهمات را به عربستان که سرگرم جنایت در یمن است، متوقف می کردند، اسرائیل نیز با فرصت طلبی به صادرات محموله های سلاح های مرگبار به عربستان اقدام نمی کرد زیرا کشتار عربها به دست یک کشور عربی مایه خرسندی و آسودگی آن است.

  بی تردید نتایج سیاسی و امنیتی حاصل از انفجارهای بلژیک موجب تغییر وضعیت موجود شده و دیگر اوضاع پس از این انفجارها مانند قبل از آن نخواهد بود و دولت های غربی نمی توانند بیش از این افکار عمومی خود را فریب دهند.

  عربستان منبع تروریسم

  یک واقعیت تلخ اما بسیار روشن اینکه عربستان سرفصل تروریسم است و در نتیجه بدون توقف رواج و تبلیغ افکار وهابی و افراطی تحت حمایت مالی عربستان و توقف فتواهای سعودی راهکارهای امنیتی نتیجه ای نخواهد داد.

  به عبارت دیگر پیامی که این وضعیت در دل خود جا داده است اینکه وقت مجازات عربستان که حزب الله را تروریست برشمرد، فرا رسیده است.

  منبع: پانوراما الشرق الاوسط.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار