کد خبر : 16895
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۱
55 مشترک

هدف پارلمان جدید قزاقستان از بین بردن مشکلات اقتصادی است

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس به نقل از «نزویشسیمایا گزتا»، ۲۰ مارس در قزاقستان انتخابات مجلس عوام و شورای محلی برگزار شد. اگر چه این انتخابات با پیروزی قاطع حزب «نورآتن» وابسته به ریاست جمهوری پایان می‌یابد ولی کارشناسان هم چنان منتظر تغییراتی در زمینه سیاسی در این کشور هستند.

به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس به نقل از «نزویشسیمایا گزتا»، ۲۰ مارس در قزاقستان انتخابات مجلس عوام و شورای محلی برگزار شد.

اگر چه این انتخابات با پیروزی قاطع حزب «نورآتن» وابسته به ریاست جمهوری پایان می‌یابد ولی کارشناسان هم چنان منتظر تغییراتی در زمینه سیاسی در این کشور هستند.

دلیل اصلی که این انتخابات زودتر از موقع مقرر برگزار شد، انجام اصلاحات اساسی در راستای بهبود وضعیت اقتصادی این کشور بود.

در این رابطه «نور سلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان از مردم این کشور خواست تا به حضور فعال خود در انتخابات، وحدت و یکپارچگی خود را حفظ نمایند.

وی که در مجمع جمهوری خواه مردم قزاقستان در «اورالسک» سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت: هدف از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمان رفع مشکلات اقتصادی سال های اخیر در این جمهوری است.

در این انتخابات به غیر از حزب سیاسی «نورآتن» (حزب رئیس جمهور قزاقستان) ۵ حزب دیگر در انتخابات شرکت می کنند که عبارت است از: آق ژول (راه درخشان)، وحدت (بیرلیک) روستا، حزب کمونیست مردم قزاقستان، حزب سوسیال دموکرات می‌باشند.

مجموعا ۱۰۷ نماینده کرسی مجلس را به خود اختصاص خواهند داد.

بدین ترتیب مجلس پنجم به کار خود پایان داد به این امید که در مجلس جدید اصلاحات اقتصادی صورت گیرد.

«الکساندر کاراوایف» عضو هیئت علمی انستیتو اقتصادی روسیه با اشاره به انتخابات پارلمانی در قزاقستان اظهار داشت: پارلمان جدید در این کشور خطوط بودجه را مشخص خواهد کرد.

وی گفت: بودجه های ناکار آمد و غیر مفید باید حذف شود و کد بودجه جدید حداقل برای ۳ سال آینده در نظر گرفته شود.

کارشناس روس ادامه داد: باید اقداماتی نیز در این راستا انجام شود مثلا مالیات بر ارزش افزوده برنامه ریزی و بهینه سازی در امور مالیات انجام شود.

کاراوایف بر این باور است: تاکنون در این زمینه تغییراتی صورت نگرفته است و باید متخصصین و کارشناسان اقتصادی در این زمینه جدی کار کنند.

«اندره کازانتسوف» مدیر مسئول انستیتو بین المللی مسکو (مگیمو) با اشاره به انتخابات پارلمانی قزاقستان گفت: بدون شک پیروزی با حزب نور آتن خواهد بود ولی این بدان معنا نیست که ترکیب شخصیتی مجلس مثل گذشته باشد در قزاقستان رهبری نخبگان و سیاست اداری را مدتها است که فقط یک نفر اداره می‌کند که از زمان اتحاد شوروی سابق باقی مانده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مراکز دولتی قزاقستان جوانانی هستند که تحصیلات عالی خود را نه تنها در روسیه بلکه در غرب انجام داده اند و در حال حاضر نقش مهمی را در دستگاههای اداری دولت نظربایف دارند.

کارشناساس روس افزود: حزب نورآتن مانند گذشته می تواند ۲۵ درصد پارلمان را تشکیل دهد.

کازانتسوف معتقد است: نخبگان سیاسی قزاقستان به ۳ نسل تقسیم می‌شوند.

نسل اول: پدر بزرگها، یعنی چهره های سیاسی که از زمان اتحاد شوروی باقی مانده اند و سازندگان قزاقستان امروز هستند آنها به دلیل سن و سال بالا از سیستم دولتی خارج می شوند.

نسل دوم: پدرها: که می توان آنها را از تجار و بازرگانان موفق نام برد که «کریم ماسیموف» نخست وزیر قزاقستان و بسیاری از وزاری دولت و حاکمان محلی و مدیران کمپانیهای ملی نمونه آنها هستند.

نسل سوم: که پشت سر نسل دوم قرار دارند یعنی جوانانی که در خارج از کشور درس خوانده و تحصیلات عالی دریافت نموده اند ولی تجربه کاری چندانی ندارند. اینها می توانند در ترانزیت دولت قزاقستان موثر باشند.

کارشناس روس افزود: در واقع حکومت قزاقستان در آینده نزدیک از پدر بزرگها به نوه ها می‌رسد، بنابراین در این جمهوری باید اصلاحاتی در قانون اساسی انجام شود که این تغییرات کمک خواهد کرد که کشور از ریاست جمهوری به ریاست جمهوری پارلمانی تبدیل شود این موضوع را نیز نظربایف در سالهای قبل اشاره کرده بود.

«یولیا اوسوا» دکترای علوم انستیتو حقوق بشر و تحقیقات اجتماعی از دانشگاه اوستیای شمالی معتقد است: ترکیب نمایندگان جدید به حل مشکلات اقتصادی این کشور کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: تقویت پارلمان و احزاب سیاسی مکانیسمی در جهت یک رقابت کثرت گرا است که باعث انعطاف پذیری بیشتر نظام سیاسی می‌شود.

به باور اوسوا وجود جوانان در ترکیب حزب نورآتن می تواند تصویری مثبت را در روابط عمومی برای این حزب رقم بزند، بدین ترتیب سیستم سیاسی دولت در جهت نوسازی قدم بر خواهد داشت.

وی معتقد است: امروز قزاقستان در منطقه یکی از با ثبات ترین جمهوریها است که رهبریت دیگر جمهوریها را می تواند داشته باشد و در مرحله کنونی نیز اصلاحات سیاسی و اقتصادی را به خوبی انجام خواهد داد زیرا اولویت دستور کار دولت در سال ۲۰۱۶ حمایت از یکپارچگی قزاقستان، بهبود در امر سرمایه گذاری، جذب شرکای جدید خارجی در نمایشگاه ۲۰۱۷ و تقویت سیاست چند برداره قزاقستان است. 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب